مهم ترین اخبار اقتصادی امروز باز هم دلار و سكه خبرساز شد

مدیرسا: همچنان افزایش نرخ دلار و سكه و شایعه قطع شدن ارز مسافرتی جزو اخبار پربازدید این روزهاست كه باعث بهم ریختگی بازار و تشدید قیمت ها شده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، مدتی است كه شایعه قطع شدن ارز مسافرتی سر زبان ها افتاده و باعث در هم ریختگی بازار ارز و سكه شده است، این شایعه از آن جا قوت گرفت كه بعضی از آژانس های مسافرتی گفتند كه بانك مركزی به آنها نامه زده و اعلام نموده است تا آخر تیرماه ارز مسافرتی قطع می گردد اما این قضیه از رئیس انجمن آژانس های گردشگری با تكذیب دریافت چنین نامه ای از جانب بانك مركزی همراه شد اما در تاریخ ۲۹ تیرماه بود كه بانك مركزی طی واكنشی تایید نمود كه مقرر است ارز مسافرتی تعیین تكلیف شده و نحوه پرداخت آن مشخص شود. آن طور كه مهدی كسرایی پور – مدیركل سیاست ها و مقررات ارزی بانك مركزی – اعلام نموده، این بانك پیشنهادات جدیدی را برای اصلاح نحوه پرداخت ارز مسافرتی مطرح كرده كه در ستاد اقتصادی دولت در حال بررسی است.
سكه عامل گرانی قیمت دلار
سكه دیگر موضوعی است كه تحلیلگران بازار ارز آن را دلیل افزایش قیمت دلار می دانند. جالب اینجاست كه تا قبل از این با عنایت به رابطه مستقیمی كه بین قیمت دلار و سكه وجود دارد این افزایش قیمت دلار بود كه باعث گران شدن سكه می شد، اما مدتی است كه افزایش قیمت سكه باعث هیجان در بازار شده است. عنوان می گردد در روزهایی كه حتی دلار آرام است، سكه افزایش قیمت دارد و این به علت افزایش تقاضایی است كه برای آن وجود دارد. صرافی ها عنوان می كنند با وجود اینكه سكه های پیش فروش در حال تحویل است ولی این سكه ها به بازار نمی آید و نتوانسته عامل تعدیل قیمت ها باشد. دارندگان سكه های پیش فروش با عنایت به پیش بینی كه برای افزایش قیمت در آینده دارند، ترجیح می دهند فعلا از پیش فروش آن اجتناب كنند و دارایی خویش را در قالب سكه نگه دارند. در همین زمینه رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر اعتقاد دارد كه بازار هم اكنون دچار ركود عجیبی شده و با وجود التهاب در بازار كمتر كسی برای خرید و فروش به بازار رجوع می كند و این در شرایطی است كه افراد تنها برای رفع نیاز به خرید سكه های خرد آن هم در حجم بسیار اندك روی خواهند آورد.
۵ سال گذشت مرغ گران نشد
این روزها با كمتر كالایی مواجه می شویم كه با افزایش قیمت مواجه نشده باشد اما رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی ارزان ترین محصول پروتئینی سفره خانواده ها را گوشت مرغ دانست كه طی پنج سال قبل افزایش قیمتی به خود ندیده و این در شرایطی است كه قیمت تمام شده هر كیلوگرم مرغ زنده برای تولیدكننده با سختی بسیار ۶۰۰۰ تومان است و به اجبار آن را ۵۰۰۰ تومان به فروش می رساند كه در همین راستا وزیر جهاد كشاورزی در چند روز اخیر از بررسی افزایش قیمت مرغ اطلاع داده بود كه رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی هم گفت این افزایش قیمت در جامعه كشش دارد؛ چراكه خودرویی همچون پراید با افزایش قیمت، مشتری و صف خرید دارد اما گوشت مرغ اگر مقداری گران شود، كسی قدرت خرید ندارد! یوسف خانی با تاكید بر اینكه حداقل قیمت منطقی مرغ در شرایط فعلی كیلویی ۹۲۰۰ تومان است، تصریح كرد كه هر زمانی كه مرغ با افزایش قیمت روبرو می گردد مردم از خرید دست می كشند و تولیدكننده برای آن كه دچار ضرر و زیان بیش از اندازه نشود، روند كاهشی قیمت را در دستور كار قرار می دهند.
ادامه روند خاموشی ها به علت حال بد صنایع
گرمای هوا سبب شده كه در ایام اخیر شاهد خاموشی های پراكنده در ایران باشیم تا جایی كه شركت توزیع برق تهران بزرگ اعلام نمود با عنایت به استمرار هوای گرم و افزایش بی سابقه مصرف انرژی برق و هم محدودیت منابع تولید انرژی، صنعت برق، ناگزیر به پیش بینی اعمال محدودیت بار در شبكه های توزیع برق تهران است كه جداول خاموشی ها از روزهای اخیر شروع شد كه در نهایت امروز سخنگوی صنعت برق اعلام نمود بر اساس آخرین آمار، میزان درجه حرارت هوا در ماه آینده افزایش خواهد یافت. بنابراین باید اظهار داشت كه تا دو هفته اول شهریور ماه شرایط خوبی پیش روی صنعت قرار ندارد كه اگر میزان رشد مصرف همین سه درصد بماند می توان پیش بینی نمود كه تا سه هفته آینده مشكل خاموشی برطرف می گردد. در زمینه وضعیت بد صنایع حقی فام اعلام كرد كه به وزارت صنعت پیشنهاد داده ایم تا شهرك های صنعتی تعطیلات خویش را از روز پنجشنبه و جمعه به روزهای سه شنبه و چهارشنبه منتقل كنند و امیدواریم از این طریق بتوانیم وضعیت خاموشی ها را بهتر كنترل نماییم.
اینستاگرام بالاخره فیلتر می گردد یا نه؟
یكی دیگر از اخبار مورد توجه در این روزها فیلترینگ شبكه اجتماعی اینستاگرام است كه معاون اول دادستان كل كشور در چند روز اخیر اعلام نمود كه فیلترینگ اینستاگرام در دستور كار دادستانی كل كشور قرار گرفته است كه از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پرسشی در همین زمینه عنوان شد كه وی عنوان نمود من مسئول فیلترینگ نیستم كه بخواهم درباره فیلتر نشدن اینستاگرام قول بدهم. اما در بخش دیگری از صحبت هایش عنوان نمود كه خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست.
نرخ ارز جدید برای گوشی ها
بعد از اعتراضات تعدادی از كسبه و فروشندگان موبایل و تبلت در تهران، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات كه معتقد بود گرانی های غیرمعمول گوشی نشان داده است برخی افراد سودجو با استفاده از ارز دولتی گوشی وارد كرده اند اما بر مبنای بهای ارز آزاد محاسبه و به مردم عرضه می كنند، فهرستی از شركت هایی كه به آنها ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص یافته بود، منتشر نمود و توضیح داد كه از ابتدای امسال تا ۲۹ خردادماه به ۴۰ شركت واردكننده گوشی تلفن همراه، ارز دولتی تخصیص داده شده است. این مورد باعث شد كه افزایش قیمت گوشی در جهت افزایش نرخ ارز غیررسمی توجیه نداشته باشد و با اینكه بعضی از واردكنندگان ادعا داشتند كه نتوانستند ارز دولتی دریافت نمایند یا این كه برخی فروشندگان مدعی بودند گوشیها را با قیمت ارز آزاد از واردكنندگان دریافت كرده و ناچارند با همین قیمت ها هم به فروش برسانند؛ اما در عین حال انتظار می رفت حداقل گوشیهایی كه با ارز دولتی وارد شده اند، كاهش قیمت داشته باشند و از سوی سازمان های نظارتی هم به این مورد رسیدگی شود. از طرفی هم اكنون بعد از ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی، این دفعه صحبت از نرخ ارز دیگری برای گوشی هاست. در این راستا وزیر ارتباطات اظهار كرده كه مقرر شده است بر مبنای نامه ای با وزیر صنعت، معدن و تجارت، برای گوشیهای با قیمت زیر ۳۰۰ دلار، ارز از گروه دوم و با استفاده از سامانه نیما تامین شده و برای گوشیهایی با قیمت بالاتر از ۳۰۰ دلار هم ارز از گروه سوم تخصیص داده شود.
وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری روستای تازهآباد استان كرمانشاه یكی دیگر از اخبار مورد توجه امروز بود كه در همین زمینه سخنگوی شركت ملی گاز ایران آخرین وضعیت شبكه های گازی روستای تازه آباد استان كرمانشاه را پس از وقوع زلزله شرح داد. بوجارزاده عنوان نمود كه وقوع زلزله خللی در عملكرد خطوط لوله گاز تولید نكرده و مشكلی در این زمینه وجود ندارد.
همینطور طبق اطلاعات عرضه شده از جانب سازمان راهداری، تردد در محورهای مواصلاتی مناطق زلزله زده استان هرمزگان عادی و روان است و در استان كرمانشاه هم به جز محور جوانرود به ثلاث باباجانی مسیر شرق به غرب كه ریزش كوه داشته و ترافیك در آن محور نیمه سنگین است، در سایر محورها جریان ترافیك عادی است.