از بازار اجاره مسكن چه خبر؟

به گزارش مدیرسا دفاتر املاك می گویند نرخ های اجاره در مناطق مختلف شهر تهران از ۱۵ تا ۵۰ درصد افزایش یافته و در بعضی محله های بالای شهر شاهد افزایش بیشتر از ۵۰ درصد بوده ایم. وزارت راه و شهرسازی هم پیش نویسی را به منظور ساماندهی بازار اجاره با اهرم مالیاتی تعیین كرده كه در حال بررسی در كمیسیون اقتصاد هیأت دولت می باشد.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، آمار رسمی حكایت از آن دارد كه اجاره بها در تهران ۲۳ درصد و در كل كشور ۲۰ درصد نسبت به اردیبهشت سال قبل افزایش داشته است. با این وجود بررسی های میدانی گویای آن می باشد كه نرخ های اجاره در تهران از ۱۰ تا ۵۰ درصد رشد یافته و رهن كامل در مناطق میانی شهر تهران به متری ۲ میلیون تومان رسیده است.
مشاوران املاك می گویند اجاره بهای خانه هایی كه سال قبل با نرخ ۴۰ میلیون ودیعه و ۱.۵ میلیون تومان ماهیانه اجاره داده می شد، امسال به ۸۰ میلیون ودیعه و حدود نرخ اجاره سال قبل افزایش پیدا كرده است. از جانب دیگر به علت كاهش نرخ سود بانكی، موجران ترجیح می دهند به جای پول پیش، اجاره بها دریافت نمایند.
در شرایطی كه قیمت مسكن شهر تهران ۱۱۲ درصد افزایش یافته، نرخ های اجاره هنوز پایین تر از نرخ رشد قیمت مسكن می باشد. كارشناسان معتقدند به دلیل پایین بودن توان جامعه مخاطب بازار اجاره، نرخ ها در این بازار نمی تواند از حد متعارف بالاتر برود.
نگاهی به آخرین قراردادهای منعقد شده بازار اجاره در شمال شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از آن حكایت می كند كه برای یك آپارتمان ۷۴ متری سه سال ساخت در محله پاسداران ۲۵ میلیون تومان ودیعه و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره ماهیانه تعیین شده است. در محله درختی یك واحد ۵۹ متری به مبلغ ۲۱۰ میلیون تومان رهن كامل، اجاره داده شده است.
برای یك واحد ۷۴ متری ۱۰ سال ساخت در محله تیموری منطقه ۲ مبلغ ۴۰ میلیون تومان پول پیش و یك میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره در نظر گرفته شده و در سعادت آباد یك خانه مسكونی ۴۰ سال ساخت به مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان ودیعه و پنج میلیون تومان ماهیانه، اجاره داده شده است.
اما در جنوب تهران هم در منطقه هاشمی، یك خانه ۶۶ متری قدیمی ۴۳ سال ساخت به مبلغ ۶۵ میلیون تومان رهن كامل، اجاره داده شده است. در مینایی شمالی برای یك سوئیت ۳۶ متری ۱۳ سال ساخت مبلغ ۱۵ میلیون ودیعه و یك میلیون تومان اجاره تعیین شده است. برای یك واحد ۴۷ متری هشت سال ساخت در محله دژكام ۳۰ میلیون تومان ودیعه و ۶۰۰ هزار تومان اجاره تعیین شده و در محله رجایی واقع در منطقه ۱۸ یك واحد ۴۱ متری ۸ سال ساخت به مبلغ ۳۴ میلیون تومان رهن كامل، اجاره داده شده است.

پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره
اما بر مبنای متن پیش نویس لایحه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی در صورتیكه مدت قرارداد اجاره از دو سال كمتر نبوده و هم چنین افزایش اجاره بها بیش تر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از جانب «كمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها» نباشد، موجرین در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بردرآمد املاك، معاف می گردند. با این وجود وزیر راه و شهرسازی گفته است: نمی توان برای قراردادهای اجاره سقف مشخصی تعیین كرد. عمده كارشناسان هم چنین نظری دارند.
طبق متن پیش نویس وزارت راه و شهرسازی، مالكان مجتمع های مسكونی دارای سه واحد استیجاری و یا بیش تر كه با رعایت الگوی مصرف مسكن بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی ساخته شده یا می شوند و یا درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحد یا واحدهای مسكونی در تهران تا مجموع ۱۵۰ مترمربع و در سایر شهرها تا مجموع ۲۰۰ مترمربع زیربنای مفید، در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بر درآمد املاك اجاری معاف می باشند، مشروط بر آنكه اولاً میزان افزایش اجاره بها بیشتر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از جانب «كمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها» متشكل از نماینده كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، نماینده كمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی، نماینده وزارت راه و شهرسازی (رئیس كمیته)، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی (دبیر كمیته)، نماینده شورایعالی استان ها، نماینده اتحادیه مشاورین املاك، نماینده دادستانی كل كشور، نماینده بانك مركزی و نماینده سازمان پشتیبانی از مصرف كندگان و تولیدكنندگان، نباشد.
دوما حداقل مدت اجاره در قرارداد اجاره واحد مشمول معافیت در هر بار كمتر از دو سال نباشد مگر این كه مستأجر متقاضی عدم تمدید مدت قرارداد اجاره باشد و سوم یك نسخه قرارداد اجاره (اعم از رسمی یا تنظیم شده در بنگاه معاملات املاك) در زمان عرضه اظهارنامه مالیاتی به اداره امور مالیاتی مربوطه عرضه شود.
این لایحه در حال بررسی در كمیسیون اقتصاد هیأت دولت می باشد.