از سوی وزیر راه و شهرسازی مسكن اجتماعی وتو شد!

مدیرسا: طرح مسكن اجتماعی كه از طرف وزیر سابق راه و شهرسازی ارائه و سال ۱۳۹۵ در هیأت وزیران تصویب گردید و البته به سبب نبود بودجه، هیچ گاه به نتیجه نرسید، حالا بطور كلی توسط وزیر جدید راه و شهرسازی از دستور كار خارج شده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، همزمان با شروع به كار دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲ طرحی با عنوان مسكن اجتماعی كه ذیل آن مسكن حمایتی و استیجاری تعریف شده بود و عنوان می شد از كشور فرانسه اقتباس شده در دستور كار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت. این برنامه بعد از بررسی های كارشناسی، روز ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۵ توسط هیأت وزیران رونمایی گردید. با این وجود به سبب نبود بودجه دولتی، هیچ گاه شكل عملیاتی به خود نگرفت.
در ایام اخیر و در شرایطی كه تقریباً مسكن اجتماعی به فراموشی سپرده شده بود، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه پنجمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، ضمن مخالفت با طرح مسكن اجتماعی، آنرا طرحی نامناسب برای جامعه و فرهنگ ایرانی دانست و اظهار داشت: باید برای طبقات مختلف اجتماعی مسكن تولید نماییم كه البته تولید مسكن اقشار متوسط و كم درآمد جز اهداف اولویت دار ماست. در عین حال در ساخت و ساز، تركیب جمعیتی ملاك عمل قرار می گیرد.
وی با تاكید بر این مطلب كه با مسكن اجتماعی به شدت مخالف است، توضیح داد: مسكن اجتماعی در هركجای دنیا كه رواج پیدا كرده است بعنوان مسكن های نشان دار شناخته شده است. عموماً این مناطق به مناطقی تبدیل گشته كه به واسطه فقر شاهد انواع و اقسام مشكلات و معضلات در آن، هستیم. مسكن اجتماعی در آمریكا و اروپا نیز بعنوان تجربه های ناموفق شناخته شده اند.
اسلامی البته به برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن اشاره نمود. احیای بافت های ناكارآمد، تولید مسكن در شهرهای جدید، ایجاد گشایش در رونق و ساخت مسكن، بهسازی بافت های با ارزش تاریخی و شهرك سازی در كنار شهرهای صنعتی همچون برنامه های مدنظر وزیر راه و شهرسازی است.
او طرح اقدام ملی را نهضتی دنباله دار دانست كه بدون هیچ گونه پسوندی انتخاب شده است تا تمامی دولت ها ملزم به انجام آن شوند و اظهار داشت: از ۴۰۰ هزار واحد مسكونی تكلیفی طرح اقدام ملی تابحال بیشتر از ۱۴۰ هزار واحد آن شروع شده است. با این فرهنگ جدید، تولید مسكن در كشور رونق می گیرد.
مخالفت وزیر با تراكم فروشی در پایتخت
رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، بر لزوم لطمه شناسی نظام شهرسازی اصرار كرد و اظهار داشت: باید برای درآمدهای پایدار شهرداری تدبیری بیندیشیم. مادامی كه شهرداری باید تراكم بفروشد تا حقوق كاركنان خودرا بدهد این مهم (رونق تولید مسكن) محقق نخواهد شد و به دنبال آن شهرسازی نیز معنایی پیدا نمی نماید. شهرسازی زمانی معنا می یابد كه شهرداری ها درآمد پایدار داشته باشند.
اسلامی افزود: هنوز هم منطقه یك شهر تهران جذابیت فروش تراكم دارد و هنوز هم این اتفاق می افتد. هرچند بیشترین خانه های خالی نیز در منطقه یك تهران موجود است.
وی در بیان انتظارات خود از اعضای شورای عالی شهرسازی، اظهار داشت: برای بارگذاری ها باید تسهیل گری صورت بگیرد تا از قاعده ای نظام مند تبعیت كنند. در جانمایی ها نیز باید به این موارد توجه ویژه داشته باشیم. باید تلاش نماییم تا تصمیماتی بگیریم كه به حل مشكلات و مسائل كمك نماید و این انتظاری است كه از شورای عالی می رود.
در برهوت مسكن نمی سازیم
در ایام اخیر وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با ایسنا از راه اندازی بعضی واحدهای مسكن مهر در بیابان و مكان های فاقد زیرساخت انتقاد نمود و اظهار داشت: مسكن مهرهایی كه در شهرهای جدید ساخته شده هیچ موقع مورد اعتراض نبوده است. اسلامی این مساله را در جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی مورد تاكید قرار داده و گفته است: طرح راه اندازی مسكن در برهوت و در مناطقی كه فاقد زیربناها و تأسیسات زیرساختی است صورت نمی گیرد.

منبع: