رییس سازمان بنادر و دریانوردی اعلام كرد تشكیل كمیته مشترك دریایی و بندری ایران و چین

مدیرسا: رئیس سازمان بنادر و دریانوردی از تشكیل كمیته مشترك دریایی و بندری ایران و چین و امضاء تفاهم خواهرخواندگی بندر شهید رجایی و بندر نینگبو چین در امتداد افزایش تعاملات و مبادلات تجاری بین دو كشور و دو بندر آگاهی داد.
محمد راستاد در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: مهم ترین توافق صورت گرفته با چینی ها در مسافرت اخیر، شكل گیری كمیته همكاریهای دریایی و بندری بود كه به صورت مصداقی و عملیاتی بتواند به تمام موضوعات دریایی و بندری ورود كرده و به تصمیمات عملیاتی منجر شود.
وی ادامه داد: مسئله مهم دیگر انعقاد تفاهم خواهرخواندگی بین بندر شهید رجایی و نینگبو چین بعنوان یكی از بنادر بزرگ دنیا بود، كه از جانب مقامات چینی و مسئولان این بندر نیز مورد استقبال قرار گرفت.
رئیس سازمان بنادر و دریانوردی افزود: این قراردادها بین بنادر زیادی از ایران با بنادر مختلف دنیا امضاء شده است و این تفاهم نامه از نظر تبادل تجربیات، توسعه همكاری ها و روابط بندری بین دو كشور بسیار تسهیل كننده است.
راستاد درباره مزایای عقد تفاهم خواهرخواندگی اظهار داشت: در عقد تفاهم خواهر خواندگی بین بندر شهید رجایی با بندر نینگبو چین به شكلی برنامه ریزی شده كه در واقع مشوق هایی تعریف نماییم تا بتوانیم با چین و بندر نینگبو ارتباط بهتر و بیشتری برقرار نماییم و با عنایت به اینكه بنادر چینی نیز جزو بزرگ ترین و پرترافیك ترین بنادر هستند، اگر بزرگترین و مهمترین بندرمان را به آن متصل نماییم، مزایای بسیاری برای ما خواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه بندر نینگبو چین، سومین بندر كانتینری جهان محسوب شده و به واسطه انعقاد تفاهمنامه، می توانیم از مزیت های آن استفاده نمائیم، اعلام نمود: اگر دو بندر خواهرخوانده باشند یا نباشند، روابط تجاری بین شان پابرجا می باشد اما یكی از مهم ترین مزایای خواندن تفاهم خواهرخواندگی این است كه می توان از توانمندی و پتانسیل علمی و دانشی دو بندر بهره برد و در مرحله بعدی می توان مكانسیم ها و مشوق هایی برای ترددها و توسعه روابط بین دو بندر فراهم نمود تا تبادلات كالایی و تجاری رونق بیشتری پیدا كند.

منبع: