خانه در اروپا چه قدر گران شد؟

مدیرسا: در سه ماهه سوم سال، خانه بطور متوسط هم در سطح منطقه یورو و هم در سطح اتحادیه اروپا ۴.۱ درصد گران شده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، به نقل از مركز آمار اتحادیه اروپا، در سه ماهه سوم امسال نرخ مسكن هم در ۱۹ كشور عضو منطقه یورو و هم در ۲۸ كشور عضو اتحادیه اروپا بطور متوسط در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خود ۴.۱ درصد افزایش داشته است. هم چنین در مقایسه با دومین فصل سال ۲۰۱۹ نیز متوسط نرخ مسكن در سطح منطقه یورو ۱.۴ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۱.۵ درصد افزایش داشته است.
در میان كشورهای مختلف اروپایی، متوسط نرخ مسكن در لتونی بیش ترین افزایش را داشته است تا جایی كه در سه ماه سوم سال ۲۰۱۹ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل قیمت خانه ها ۱۳.۵ درصد بیشتر شده است. اسلواكی با ۱۱.۵ درصد، لوكزامبورگ با ۱۱.۳ درصد و پرتغال با ۱۰.۳ درصد نیز دیگر كشورهایی هستند كه بیشترین افزایش قیمت مسكن را تجربه كرده اند.
از طرف دیگر اما نرخ مسكن در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ در قبرس ۵.۹ درصد كمتر از قیمت در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ بوده است. قیمت مسكن در مجارستان كاهش ۱.۵ درصدی، دانمارك كاهش ۰.۶ درصدی، ایتالیا كاهش ۰.۳ درصدی و فنلاند كاهش ۰.۱ درصدی را تجربه كرده است.
در میان دیگر كشورهای اروپایی نیز قیمت مسكن در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ در بلژیك ۳.۹ درصد افزایش، در آلمان ۴.۹ درصد افزایش، در فرانسه ۳.۳ درصد افزایش، در هلند ۶.۳ درصد افزایش، در اتریش ۶.۲ درصد افزایش و در انگلیس ۱.۱ درصد افزایش داشته اند. هم چنین در میان كشورهای اروپایی كه عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز متوسط قیمت مسكن در ایسلند ۳.۳ درصد و در نروژ ۳.۶ درصد افزایش داشته است.
لازم به ذكر است منطقه یورو شامل ۱۹ كشور بلژیك، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوكزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواكی و فنلاند است كه از یورو بعنوان واحد پولی خود استفاده می نمایند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۸ عضو است كه شامل ۱۹ كشور عضو منطقه یورو بعلاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارك، سوئد، كرواسی، جمهوری چك و رومانی است.

منبع: