آموزش های متقاضیان طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان بوشهر شروع شد

به گزارش مدیرسا ایسنا/بوشهر دبیر اجرایی طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان بوشهر از شناسایی و آغاز آموزش تخصصی و عملی حدود ۵۰ درصد از متقاضیان این طرح اطلاع داد.
محسن پرویز با بیان این خبر به ایسنا عنوان كرد: هم اكنون طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار استان بوشهر در چهار مرحله شناسایی و ارزیابی متقاضیان، شناسایی پیشران ها، استعداد سنجی و توانمندسازی و نهایتاً اتصال به بازار در حال انجام می باشد كه ما در گام نخست مزیت های استانی را طی جلسات و مصاحبه های پی درپی كه با دستگاه های اجرایی در رابطه با طرح داشتیم را شناسایی كردیم.
وی افزود: نهایتاً دو مزیت حصیربافی و تولید پوشاك با عنایت به پیشران های موفقی كه در این دو رسته داشتیم شناسایی شدند. همان گونه كه مستحضرید اصلی ترین وجه تمایز این طرح با سایر طرح های مشابه بحث اتصال به بازار است كه انشاالله این مهم به كمك پیشران های شناسایی شده اتفاق خواهد افتاد. هم اكنون از سهمیه ۱۳۵ نفر كه برای استان بوشهر پیشبینی شده از ۲۴۰ نفر فهرست ارسالی حدود ۷۱ نفر اعلام آمادگی كرده اند كه واجد شرایط در طرح بودند كه ۵۱ نفر از این تعداد، آموزش آنها در سه شهرستان بوشهر، تنگستان و دشتستان كه در حال آموزش های عملی و تخصصی توسط پیشران های طرح می باشند آغاز گردیده است.
مدیر برنامه ریزی طرح مشاغل خانگی در بوشهر اظهار نمود: تابحال دشوارترین بخش طرح شناسایی متقاضیان بوده كه بایستی تمام شرایط نظام نامه اجرای طرح را داشته باشند. پنج پیشران برای اجرای طرح در استان بوشهر شناسایی شده است كه از این تعداد سه تفاهم نامه بین پیشرانان طرح در رسته های حصیربافی و تولید پوشاك و سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان شعبه بوشهر هم انعقاد گردیده است.
پرویز تصریح كرد: به طوركلی جهاد دانشگاهی بعنوان یك نهاد توسعه ای در كشور با عنایت به موفقیت هایی كه پارسال در ۹ استان به صورت پایلوت به دست آورده كاملاً شناخته شده است و ما هم تمام تلاشمان را می نماییم كه بتوانیم در استان به وضعیت اشتغال این افراد كمك نماییم. طبق پایش اولیه متقاضیان طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار ۴۴% از شهرستان دشتستان، ۳۲% تنگستان و دشتی و ۲۴% از شهرستان بوشهر بوده است.
وی بیان نمود: به صورت خلاصه از مهم ترین اقدامات صورت گرفته تابحال می توان به تشكیل بیشتر از ۱۵ جلسه و شورای علمی طرح در استان با كارفرما، ناظر و پیشرانان طرح، انعقاد ۳ تفاهم نامه با پیشرانان طرح، حضور در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی استان بوشهر، دریافت ۲۴۰ نفر فهرست متقاضیان تاكنون، تماس تلفنی با متقاضیان و دعوت از آنها جهت حضور در طرح، آمادگی ۷۱ نفر واجدالشرایط برای حضور در طرح، برگزاری ۹ كارگاه عمومی- توجیهی برای متقاضیان و ثبت نام آنها، آغاز مرحله ارزیابی و غربالگری اولیه متقاضیان، ساماندهی، آموزش و مشاوره، اجرای كارگاه های تخصصی و عملی، برگزاری جلسه جهت مشاوره گروهی، رایزنی و جلسات با پیشران ها، ارزیابی و نهایی كردن ۷۱ نفر از متقاضیان از ۱۳۵ نفر سهمیه استان و اتصال ۵۱ متقاضی به پیشرانان طرح جهت آموزش های تخصصی و عملی اشاره نمود.
دبیر اجرایی طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان بوشهر خاطرنشان كرد: همینطور لازم می دانم در انتها از مدیركل دفتر امور بانوان و خانواده ی استانداری سركار خانم آذر شب و مدیركل محترم اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان جناب آقای پناه و همكارانشان به خاطر همراهی صمیمانه با جهاد دانشگاهی بوشهر جهت عملیاتی كردن طرح تشكر كنم.