كاهش معاملات مسكن به سبب افت قدرت خرید مردم

مدیرسا: طبق گزارش بانك مركزی در صورتیكه میزان معاملات آپارتمانهای مسكونی در تهران نسبت به ماه قبل ۸۷.۸ درصد كاهش پیدا كرده قیمت مسكن در تهران تنها ۲.۱ درصد نسبت به ماه قبل كاهش یافته است؛ با این وجود به سبب افت قدرت خرید مردم معاملات مسكن با كاهش قابل توجهی همراه بوده است.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، نگاه آماری به وضعیت ساختمان ایران در فروردین ماه امسال نشان میدهد که شامخ (شاخص مدیران خرید) ساختمان در این ماه نسبت به ماه گذشته در رتبه ۱۸.۷۵ قرار گرفته و به سبب شرایط کنونی و کرونا، کاهشی ۴۶ درصدی را نسبت به ماه گذشته به ثبت رسانده است. این کاهش باعث شده تا میزان کارهای تولیدی و ارائه خدمات ساختمانی در فروردین ماه امسال به کمترین میزان خود در هفت ماه اخیر برسد.

صنعت ساختمان در یک تقسیم بندی به دو بخش کلی مسکونی و غیر مسکونی (تجاری و عمرانی) تقسیم می شود که در بخش مسکونی به سبب آنکه بعد از تعطیلات نوروز با ادامه تعطیلی ها و تداوم شیوع ویروس کرونا مواجه شدیم، کاهش مراجعات حضوری برای خرید مسکن و همین طور روند کاهشی میزان معاملات مسکن مشاهده شد.

علل کاهش کارهای تولیدی و خدماتی در بخش ساختمان

در همین راستا مرکز آمار و برنامه ریزی اتاق تعاون ایران به علل کاهش کارهای تولیدی و خدماتی در بخش عمرانی و تجهیزات ساختمانی پرداخته است. به سبب این گزارش، در بخش تولید تجهیزات ساختمانی تحت تاثیر نوسانات ارزی، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه همزمان با شیوع ویروس کرونا و بسته بودن راه های مرزی و تعطیلی کارهای فیزیکی خصوصاً در سه هفته ابتدایی فروردین ماه میزان کارهای تولید و خدمات با کاهش بسیاری نسبت به ماههای گذشته روبه رو شده است.

در بخش عمرانی نیز به سبب کمبود اعتبارات عمرانی دولت و عدم پرداخت دستمزد پیمانکاران، کند بودن یا تعلیق روند انجام و اجرای پروژههای عمرانی همچنان به چشم می خورد که باتوجه به اهمیت این بخش در رونق اشتغال و توسعه اقتصادی بنظر می رسد دولت باید با تخصیص اعتبارات بیشتر به بخش عمرانی زمینه رشد و رونق آنرا فراهم آورد.

به دلیل تعطیلی خیلی از مشاغل تولیدی و نیز کاهش قدرت خرید، میزان سفارشات جدید ۳۳ درصد کاهش داشته و در نتیجه مواد اولیه کمتری خریداری شده است؛ همین طور در بررسی ها مشخص شد قیمت محصولات و خدمات در این عرصه کمی کاهش داشته به نحوی که قیمت مواد اولیه در اقلامی نظیر آهن و فولاد با کاهش نسبی روبه رو شده و تعداد نیروهای انسانی نیز از کاهش ۲۱ درصدی برخوردار بوده است که البته این کاهش به سبب توقف خیلی از کسب و کارها و عدم حضور بعضی از کارکنان در محل کار خود به سبب کرونا بوده است.

کاهش ۶۰ درصدی فروش به دنبال کاهش تقاضا

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، نکته قابل توجه اینکه به سبب کاهش تقاضا، میزان فروش در این بخش بیش از ۶۰ درصد کاهش یافته و این امر به سبب کاهش حجم فعالیتها و تعطیل بودن بیشتر مشاغل ساختمانی، میزان مصرف حامل های انرژی ۳۵ درصد کمتر شده است. میزان صادرات کالاها و خدمات این بخش که در ماههای قبل روند مطلوبی نداشت در این ماه ۱۶ درصد کاهش ماهانه را تجربه کرده است. کاهش چشم گیر مراودات تجاری در نتیجه شیوع جهانی ویروس کرونا، افزایش قیمت تمام شده تولیدات داخل، عدم امکان رقابت با محصولات خارجی و افزایش اعمال تحریم ها نیز منجر به کاهش گسترده کارهای تجاری شده است.

به دنبال شیوع ویروس کرونا و کاهش مراجعات حضوری برای خرید مسکن، میزان خرید و فروش از نیمه اسفند سال قبل به بعد با کاهش قابل توجهی نسبت به هفته های اخیر روبه رو بوده است. صرفنظر از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر کاهش میزان کارهای تولیدی ساختمان، قسمتی از این کاهش به سبب تحویل سفارشات قبل از اسفند برخی صنایع تولیدی بوده است.

کاهش معاملات مسکن به سبب افت قدرت خرید مردم

به گفته کارشناسان صرفنظر از شیوع کرونا، به سبب آنکه قدرت خرید مردم کاهش یافته و نقدینگی از بازار جمع شده است با کاهش معاملات مسکن روبرو می باشیم، از طرفی قیمت برخی مواد اولیه و مصالح ساختمانی هم افزایش یافته که دراین زمینه بی تاثیر نبوده است. در واقع با وجود کاهش قدرت خرید مردم، پارامترهایی نظیر افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، انتظارات تورمی و قرار گرفتن در بازه زمانی پر تعداد معاملات مسکن در ماه پایانی سال سبب افزایش قیمت مسکن شده است، با این وجود با شیوع بیماری کرونا و کاهش مراجعات حضوری برای خرید مسکن، میزان خرید و فروش از نیمه اسفند سال قبل تابحال با کاهش قابل توجهی روبه رو بوده است.

بررسی های آماری نشان میدهد بیشترین معضل بخش ساختمان، تاثیر منفی شیوع ویروس کرونا بر فضای عمومی کسب و کار این صنعت است و غیر قابل پیش بینی بودن اقتصاد، تامین سرمایه در گردش بنگاه ها، بی ثباتی قیمتها، نوسان مداوم نرخ ارز و عدم پرداخت بموقع مطالبات پیمانکاران از مهمترین مشکلات داخلی فضای کسب و کار در بخش ساختمان بشمار می رود.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، اتاق تعاون ایران برای اولین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نموده که نتیجه آن ماهانه منتشر می شود.

منبع: