واكاوی توصیه مجدد وزیر به متقاضیان مسكن؛ خانه با نخریدن ارزان می شود؟

مدیرسا: سفارش باردیگر وزیر راه و شهرسازی به مردم برای نخریدن مسكن، این سوال را در ذهن به وجود می آورد كه آیا با خرید نكردن، خانه ارزان می شود؟ دو تن از كارشناسان بازار مسكن معتقدند كه مهمترین چاره برای تعادل بخشی به بازار مسكن افزایش عرضه متناسب با تقاضای واقعی است و سفارش به نخریدن در بلندمدت جوابگو نخواهد بود.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، آخرین سفارش وزیر راه و شهرسازی در خصوص اینکه فعلا مردم خانه نخرند تا ارزان شود، خبر ساز شد. محمد اسلامی تیر ماه سال قبل هم این راهکار را برای بازار مسکن ارائه کرد اما نرخ سالیانه حدود ۳۴ درصد بالا رفت. البته پس از راه حل سال قبل اسلامی در خصوص خرید نکردن که با کاهش معاملات همراه بود قیمت ها تا ۵ ماه پس از آن حدود ۶ درصد کاهش پیدا کرد اما یک دفعه در آذر ماه شاهد رشد ۶.۸ درصد قیمت مسکن در تهران بودیم و بازار روند صعودی خودرا شروع کرد که تا اردیبهشت امسال ادامه یافت.
برای سفارش به نخریدن باید برنامه و استدلال داشت
رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره سفارش وزیر راه و شهرسازی در خصوص خرید نکردن مسکن با نرخ های کنونی اظهار داشت: شاید با کاهش معاملات در کوتاه مدت نرخ ها تا حدودی به ثبات برسد اما در بین مدت و طولانی مدت باید برنامه داشته باشیم.
مصطفی قلی خسروی اضافه کرد: با همه احترامی که برای آقای اسلامی قائل هستم ایشان باید برای سفارش خود استدلال بیاورد. مثلا بگوید در آینده نزدیک مقرر است میزان قابل توجهی واحد مسکونی جدید وارد بازار شود. یا درباره آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن و تاثیرگذاری این پروژه بر بازار صحبت می کرد؛ در صورتیکه هنوز مشخص نیست عاقبت مسکن ملی به کجا میرسد.
او همینطور درباره خرید متری مسکن در بورس کالا که وزارت راه و شهرسازی در دستور کار قرار داده اظهار داشت: مسکن مانند دیگر کالاها مثل آهن، سیمان، پلاستیک و غیره که خصوصیات ثابتی دارند نیست. باتوجه به خاصیت ناهمگن بودن مسکن در هیچ کجای دنیا بورس بازار مسکن وجود ندارد. فقط شاید بتوان پروژه های مسکونی در حد انبوه مثل پروژه های سازمانی که از یک تیپ و مشخصات ثابت برخوردار می باشند را بتوان وارد بورس کرد که آن هم بعید است که تاثیر قابل توجهی بر قیمت مسکن داشته باشد.
تحریم خرید مسکن غیرممکن است
مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن نیز تحریم خرید را نا ممکن دانست و اظهار داشت: سه نوع قشر در بازار مسکن با انگیزه های متفاوتی حضور دارند. یکی قشر مصرف کننده است که اگر به سمت خرید نرود وارد بازار اجاره می شود و تاثیر بازار اجاره در بخش فروش نیز خودرا نشان میدهد.
وی افزود قشر دوم سوداگران هستند که دنبال سود می گردند و در بازارهای مختلف جابجا می شوند. مخاطب سوم، سرمایه گذاران هستند که در هر شرایطی در بازار مسکن حضور دارند. پس هماهنگی بین این سه قشر تقریباً غیر ممکنست و تحریم خرید نکردن از جانب هریک از این گروه ها نمی تواند اثر معناداری در کل بازار ایجاد کند.
متقاضیان از خرید های هیجانی اجتناب کنند
روانشادنیا اشاره کرد: البته نکته ای که در این بین وجود دارد آن است که عده ای که منافعی در یک بازار مشخص دارند بعضاً می کوشند به بازار جو بدهند. بدین سبب مردم نباید در بازه های زمانی مذکور با خرید های هیجانی، به منافع این گروه ها کمک کنند.
این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به هجوم تقاضا به سمت بازار بورس اظهار داشت: فعلا تقاضای معناداری در بازار مسکن وجود ندارد. شاخص مسکن در ۳۰ سال قبل بین ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ دلار در نوسان بوده است. هم اکنون این شاخص حدود ۱۰۰۰ دلار است یعنی حدودا در میانه قرار دارد. پس نه می توانیم بگوییم قیمت مسکن رشد قابل توجهی را پیدا می کند و نه می توان ادعای کاهش قیمت را داشت. چاره ای نداریم جز اینکه در بلندمدت عرضه مسکن را متناسب با تقاضا متعادل نماییم. همین طور از فرصت رونق بورس می توان برای بحث فروش متری مسکن که در دستور کار دولت قرار دارد بهره برد.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به ۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۳.۹ درصد رشد نشان داد. تعداد معاملات نیز ۱۱ هزار و ۳۱۰ فقره بود که نسبت به فروردین امسال ۸۰۹ درصد افزایش و نسبت به اردیبهشت پارینه ۶.۷ درصد کم شد.

منبع: