از سوی جهانگیری وام ۵۰ میلیون تومانی مسكن روستایی به بانك مركزی ابلاغ گردید

مدیرسا: معاون اول رئیس جمهور افزایش وام مسكن روستایی از ۴۵ به ۵۰ میلیون تومان را به بانك مركزی و بنیاد مسكن ابلاغ نمود.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری مصوبه ۱۱ تیر امسال هیئت دولت در خصوص افزایش سقف وام مسکن روستایی از ۴۵ به ۵۰ میلیون تومان را که بنیاد مسکن در ابتدای اسفند سال قبل به دولت پیشنهاد داده بود، به بانک مرکزی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ابلاغ نمود.
بر اساس این مصوبه، بانک مرکزی باید سهمیه هر یک از بانکهای عامل برای اعطای تسهیلات ساخت، نوسازی و بهسازی به ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی، شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و حاشیه شهرها را به بانک ها تعیین و ابلاغ کند.
همچنین نحوه ضمانت این تسهیلات، به صورت سفته زنجیره ای تعیین شده است.
سود وام ۵۰ میلیون تومانی مسکن روستایی، ۵ درصد بوده و سازمان برنامه و بودجه از محل ردیف بودجه سنواتی مصوب درباب مابه التفاوت ۵ درصد با نرخ مصوب سود تسهیلات در شورای پول اعتبار را به بانکهای عامل پرداخت می کند.
بنیاد مسکن موظف است تا سهمیه هر استان از این ۲۰۰ هزار فقره تسهیلات را مشخص کرده و به بانک مرکزی اعلام کند؛ این بنیاد همین طور مسئولیت نظارت بر ساخت و ساز روستایی با بهره گیری از خدمات سازمان نظام فنی روستایی را بر عهده خواهد داشت.
گفتنی است سه شنبه این هفته (۱۷ تیر) علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در نشست خبری اعلام نمود: اجرای وام ۵۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به محض ابلاغ به بانک مرکزی، شروع می شود.

منبع: