وزیر راه و شهرسازی: بی ثباتی قیمت ها از سرگردانی نقدینگی ها آب می خورد

به گزارش مدیرسا وزیر راه و شهرسازی، نقدینگی سرگردان را عامل اصلی بی ثباتی بازار مسكن دانست و اظهار داشت: حجم نقدینگی لجام گسیخته موجود در كشور این بلا را بر سر بازار مسكن آورده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، محمد اسلامی با اشاره به علل رکود بازار مسکن در چند هفته اخیر، توضیح داد: تحولات پر التهابی که امروز بازار مسکن با آن رو به رو است صرفاً به فعل و انفعالات این بازار مرتبط نمی گردد بلکه حجم نقدینگی لجام گسیخته موجود در کشور این بلا را بر سر بازار مسکن آورده است.
وی افزود: کافی است سوداگران احساس کنند یک بازار از بازدهی خارج شده است سریعا نقدینگی ها را از بازاری خارج و به بازاری دیگر منتقل می کنند.
اسلامی در ادامه اضافه کرد: به صورت مثال زمانی که قیمت مسکن در منطقه ای از تهران، پایین تر از حد “مقایسه ای” باشد، سودجویان بلافاصله نقدینگی را به آن منطقه سرازیر می کنند یا به قولی به آنجا هجوم می برند و پس از مدتی این نقدینگی را به جای دیگری انتقال می دهند، این اتفاق به علت حجم زیاد پول سرگردان در بازار رخ می دهد و هدف ایجاد تلاطم در یک بازار است بنابراین زمانی به بازار مسکن و زمانی هم به بازارهای دیگر همچون طلا، سکه، خودور و… هجوم می برند.
وزیر راه و شهرسازی راهکار حل مشکل فوق و ساماندهی نقدینگی های سرگردان در جامعه را اعمال سیاست و برنامه های کاربردی از جانب دولت دانست و به خانه ملت اظهار داشت: دولت باید بتواند نقدینگی را کنترل و با جمع کردن آن از سطح جامعه، این پول ها را به سمت تولید هدایت کند.

منبع: