قانون اتاق بازرگانی ایران اصلاح می شود

مدیرسا: طرح اصلاح قانون اتاق تجاری از طرف کمیته مشترک میان اتاق ایران، مرکز پژوهش های مجلس، کمیته تجاری کمیسیون اقتصادی و نمایندگان وزارت صنعت، اصلاح و تکمیل خواهد شد.

به گزارش مدیرسا به نقل از اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشستی که با حضور غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، محمد قاسمی رئیس مرکز پژوهش های اتاق ایران و سید جواد زمانی معاون حقوقی و امور مجلس اتاق ایران برگزار شد، طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی را بررسی کرد.
پیشنهاد اصلاح قانون اتاق بازرگانی از جانب برخی از نمایندگان به طرح تبدیل گشته است اما نمایندگان بخش خصوصی در اتاق ایران، مدت هاست که درخواست اصلاح قانون فعلی اتاق که در سال ۱۳۶۹ به تصویب رسیده است، را عرضه کرده اند. در نشست امروز کمیسیون اقتصادی هم به پیشنهاد رئیس اتاق ایران، طرح اصلاح این قانون در دستور کار قرار گرفت.
تمامی اظهارنظر کنندگان در این نشست، بر لزوم تقویت اتاق ایران بعنوان پرسابقه ترین و بزرگترین نماینده بخش خصوصی و حفظ هویت مستقل اتاق تاکید نمودند.
بر اساس تصمیم کمیسیون اقتصادی مجلس، وظیفه بررسی جزئیات اصلاحیه قانون اتاق بازرگانی و تکمیل آن، به کارگروهی مشترک سپرده شد که اعضای آنرا نمایندگانی از مرکز پژوهش های مجلس، مرکز پژوهش های اتاق ایران، کمیسیون اقتصادی مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت، می سازند.
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم اعلام نمود: هدف از تصویب کلیات اصلاح قانون اتاق بازرگانی، ارتقا توانمندی های بخش خصوصی و رفع ضعف های موجود است، بنابراین تمامی مواد طرح فعلی و همینطور پیشنهادهای آتی با این معیار سنجیده می شود. طبق گفته وی مقرر شد جزئیات طرح بعد از بررسی در کمیته بازرگانی کمیسیون اقتصادی در ابتدای سال ۱۴۰۰، در کمیسیون اقتصادی رسیدگی شود.
قانون فعلی اتاق بازرگانی در سال ۱۳۶۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در سال ۱۳۷۰ با تائید شورای نگهبان اجرایی شد.

منبع: