با افتتاح سومین مرز ایران و پاكستان انجام می شود بازگشایی مسیری جدید به چین برای افزایش تجارت

مدیرسا: درپی افتتاح سومین گذرگاه مرزی بین ایران و پاکستان که روز گذشته اتفاق افتاد، حجم مبادلات دو کشور تا ۱.۳ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت و بوسیله کریدور اقتصادی «سی پک» مسیری جدید برای اتصال به چین در امتداد تحقق سند همکاری جامع ۲۵ ساله باز خواهد شد.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، بامداد روز گذشته چهارشنبه (اول اردیبهشت ماه) پایانه مرزی پیشین سومین گذرگاه رسمی مرزی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و مقامات پاکستانی به بهره برداری رسید.

افتتاح این پایانه مرزی ۲.۵ هکتاری خاصیت های بسیاری برای ایران و پاکستان و حتی برای ایران و چین در امتداد افزایش مبادلات تجاری دو و چند جانبه به همراه دارد.

جواد هدایتی – مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای – در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: با شروع به کار این پایانه مرزی، علاوه بر امکان ارتقاء توسعه تجارت بین دو کشور از سطح بازارچه ای به سطح مرز رسمی و بین المللی، حجم بالایی از مبادلات اتفاق افتاده و سقف و محدودیتی که در وضعیت بازارچه ای وجود داشت برداشته می شود. به شکلی که از حدود ۲۰۰ میلیون دلار در سال قبل می توان به تجارت ۱.۵ میلیارد دلاری در هر سال رسید که البته حدود دو سال رسیدن به این عدد طول می کشد.

وی با اشاره به سرمایه گذاری ۴۰۰۰ میلیارد ریالی سازمان راهداری برای افتتاح این گذرگاه مرزی، اضافه کرد: افتتاح این گذرگاه مرزی نتنها برای مرزنشینان و بومیان منطقه رونق اقتصادی بیشتری به ارمغان خواهد آورد بلکه ازسوی دیگر می تواند در صورت تامین امنیت، از این مرز به کریدور اقتصادی چین و پاکستان به نام «سی پک» بوسیله ریل و جاده متصل شد. این مسئله می تواند در امتداد تحقق سند همکاری جامع ۲۵ ساله بین ایران و چین نیز موثر باشد.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اعلان اینکه مرز مشترک بین ایران و پاکستان اظهار داشت: یکی دیگر از خاصیت های این پروژه این است که افتتاح این گذرگاه مرزی می تواند در حوزه مسافری برای ایرانیان و پاکستانی ها نقش آفرین باشد چونکه بعنوان مثال هر ساله در ماه محرم و خصوصاً ایام اربعین مرز میرجاوه پذیرای زوار خیلی از شیعیان پاکستان بوده است که با شروع به کار این پایانه مرزی مذکور می توان از پتانسیل مسافری آنها نیز بهره برد چونکه امروز از سالن مسافری موقت مرز «پیشین» نیز رونمایی خواهد شد.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، در ماه ها و سال های آتی باید دید افتتاح این پایانه مرزی، در ادامه تا چه اندازه در زمینه افزایش حجم مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان و حتی ایران و چین اثرگذار خواهد بود.

منبع: