قاسمی خبر داد: پیشبینی اعتبارات برای توسعه راه های فارس

فارس وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اعتبارات مناسبی برای توسعه راههای فارس در نظر گرفته شده است، وعده داد که در آینده اتفاقات بسیار خوبی را در حوزه راه سازی فارس شاهد خواهیم بود.
رستم قاسمی که همراه با رئیس جمهور به استان فارس سفر کرده است، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: روز گذشته جلسه بسیار خوبی با شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان فارس برگزار گردید. در مسافرت هیئت دولت به فارس، اتفاقات خوبی در حوزه راه های فارس رقم می خورد و منابع مالی مناسبی برای توسعه بزرگراه ها و آزادراه ها در نظر گرفته خواهد شد. همچون آزادراه اصفهان-شیراز که حالا ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و منابع مالی برای ادامه این پروژه مشخص می شود.

به گزارش مدیرسا به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی فارس، قاسمی اضافه کرد: دو بانده کردن محور فارس به عسلویه و جم از دیگر اقداماتی است که برای آن برنامه ریزی شده است. این محور برای تردد مناطق جنوبی فارس بسیار مهم می باشد و اعتبار خوبی برای آن پیشبینی شده است. ان شاء الله راه اندازی این مسیر بزودی آغاز و ظرف ۳ سال آینده صورت خواهد گرفت.

قاسمی افزود: در مجموع باید اظهار داشت که اعتبار خوبی در حوزه ساخت بزرگراه و آزادراه و رفع مناطق حادثه خیز استان فارس در نظر گرفته شده است. در مورد راه آهن شیراز-بوشهر هم باید اظهار داشت که در مسافرت رئیس جمهور به بوشهر و بازدید از قطعه ۱۰ این راه آهن که راه اندازی آن شروع شده اما پیشرفت مناسبی نداشته است، تمهیداتی دیده شد که توسعه این خط پیشرفت داشته باشد و مقرر است مدل تأمین مالی آن از جانب وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد شود.

وزیر راه و شهرسازی سپس ضمن اشاره به برنامه ها برای تولید مسکن در استان فارس اظهار داشت: قرار بر این است که در کل کشور ظرف چهار سال ۴ میلیون واحد مسکونی راه اندازی شود و به این منظور باید در فاز نخست راه اندازی ۲ میلیون واحد مسکونی شروع شود. برای ساخت مسکن در استان فارس مشکلی از لحاظ زمین نداریم. تسهیلات خوبی هم در قانون جهش تولید مسکن پیشبینی شده و خدمات دولت در این حوزه هم مجانی است.

وی افزود: بر این مورد در جلسه روز گذشته تاکید شد که همه مردم فارس که احتیاج به مسکن دارند و فرم ج آنها سبز است، می توانند برای دریافت مسکن ثبت نام کنند. با عنایت به تجربه مسکن مهر و اقدام ملی بنا بر این است که متقاضی محور مسکن بسازیم. ازاین رو هرجا که مردم ثبت نام کنند، زمین دولتی داریم، و خدمات تسهیلات هم به متقاضیان عرضه می شود. در روستاها هم بنیاد مسکن برای راه اندازی واحدهای مسکونی تعهداتی دارد.

قاسمی اضافه کرد: سهم استان فارس از این دو میلیون واحد حدود ۱۰۰ هزار واحد است که بزودی راه اندازی آن در روستاها، شهرستان ها و مرکز استان آغاز خواهد شد. قانون جهش تولید مسکن دهک هایی که حائز شرایط دریافت زمین هستند را مشخص کرده و زمینهای ۹۹ ساله مجانی به این افراد اهدا خواهد شد. تسهیلات خیلی خوب و ارزانقیمت برای دهک های پایین دیده شده و بسیاری ازخدمات را دولت مجانی تقبل می کند. ازاین رو باید اظهار داشت که این طرح یک فرصت استثنایی برای خانه دار شدن است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه ضمن اشاره به لزوم نوسازی کامیون های فرسوده در کشور اظهار داشت: ناوگان باری کشور فرسوده است و احتیاج به نوسازی دارد. بخش قابل توجهی از این نیاز می تواند توسط کارخانجات داخلی تامین گردد. جلسات مشترکی با وزیر صمت در این عرصه داشتیم تا تمهیدات لازم اتخاذ شود. بطور قطع اولویت نوسازی ناوگان با تولید داخل خواهد بود.

قاسمی اضافه کرد: روز گذشته توفیق داشتیم در خدمت ورزشکاران استان فارس و کسانی که توانستند با دریافت مدال طلا پرچم جمهوری اسلامی ایران را سرافراز کنند، بوده و از ایشان قدردانی کردیم. امیدوارم مشکل مسکن این عزیزان هم بزودی حل شود.

منبع: