رضایی: ایران به جد دنبال لغو تحریم هاست

مدیرسا: معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: ایران به صورت جد به دنبال لغو تحریم هاست اما در این راه نباید رودست بخوریم.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، محسن رضایی امروز در مراسم روز ملی صادرات، اظهار نمود: صادرات خط مقدم تولید ثروت ملت ایران است و بدون آن، ملت ایران ثروتمند نخواهند شد. اگر در تمام کشورها تجارت بخش مهمی از اقتصاد باشد، در ایران تجارت و صادرات تاثیر مضاعفی بر تولید ملی دارد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور اضافه کرد: ایران و تولیدگران ایرانی، اقلیم و منابع انسانی ایران می تواند سهم مهمی در جهش اقتصادی داشته باشد علاوه بر این که ایران در چهارراه تجارت جهانی قرار دارد و از راه صادرات مجدد می توانیم میلیاردها دلار ثروت برای کشور به وجود آوریم.
وی اظهار داشت: در دولت سیزدهم تصمیم جدی بر جراحی های عمیق داریم و البته این جراحی ها باید عمیق و فنی باشد که ما این کار را از حوزه تجارت شروع کردیم.
رضایی اشاره کرد: پیش از انقلاب ما را عقب نگه داشتند و پس از انقلاب هم ما را ظالمانه تحریم کردند پس هم اکنون باید در زمان محدود کارهای بزرگ انجام دهیم اما این مساله را باید با در نظر گرفتن همه جوانب صورت دهیم.
وی افزود: البته جراحی در یارانه ها، انرژی و نظام بانکی هم شروع شده که در آینده ابعاد آن مشخص خواهد شد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور اشاره کرد: همه این جراحی ها در قالب فکری انجام شده و باید از فرصت ها درست استفاده نمود. در این راه به شدت نیازمند سربازان و مجاهدان اقتصادی هستیم و باید بستر را مهیا نماییم تا صادرکنندگان بتوانند در این راه گام های جدی بردارند.
وی اظهار داشت: ما حامی صادرکنندگان هستیم و بر این اساس جلسات مداوم و بدون تبلیغات با سه اتاق داریم و وزرای اقتصادی هم مرتب جلساتی را برگزار می کنند تا بتوان گام های مهمی برداشت.
رضایی اضافه کرد: امروز در کشور ما تحریم داخلی بیشتر از هر چیز از تحریم های خارجی آزاردهنده تر شده و درحال احصا و شناسایی این تحریم های داخلی هستیم.
وی اشاره کرد: نمونه تحریم های داخلی، نمونه گیری های دستگاه های مختلف در گمرکات است و ازاین رو می تواند با محوریت یک دستگاه کار صورت گیرد تا به سرانجام سریع تری در ترخیص کالا برسیم.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری اشاره کرد: ایران به صورت جد به دنبال لغو تحریم های خارجی است و دولت سیزدهم مخالف تعامل بین المللی نیست و ما مصمم هستیم به پشتوانه حمایت مقام معظم رهبری و نیروهای انقلابی بیشتر از گذشته به دنبال باز کردن مسیر تولید و تجارت باشیم، و بر همین مبنا هم به دنبال رفع تحریم هستیم اما در این راه نباید رودست بخوریم.
وی اضافه کرد: امروز بودجه وارد مجلس نشده، می گویند بودجه تورم زا است در صورتیکه درون بودجه ۱۴۰۱ اصلاحاتی به نفع تولیدکنندگان و صادرکنندگان است که در چارچوب آن صندوق های پروژه ای تعریف شده است.
رضایی اظهار داشت: الان کشور با حجم عظیمی از نقدینگی به میزان ۴۴۰۰ هزار میلیارد تومانی مواجه می باشد که هدایت این نقدینگی رهاشده کار سختی است اما میتوان آنرا به سمت اقتصاد مولد هدایت کرد.
وی اضافه کرد: هر کسی نباید شب بخوابد بامداد بیدار شود و بر ضد صادرات و تجارت خارجی بخشنامه صادر کند؛ این عزم در بین وزرای صمت و اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی وجود دارد که بخشنامه مخل تجارت و صادرات صادر نشود.
رضایی اظهار نمود: ستاد اقتصادی دولت به ریاست رئیس جمهور تصمیمات اصلی را جمع بندی کرده و سپس به سمت هیأت وزیران و ستاد عالی هماهنگی اقتصادی خواهد رفت.
وی اظهار داشت: حامل سلام جدی رئیس جمهور هستم و امیدوارم که با کمک صادرکنندگان برگ زرین دیگری به افتخارات ایران اضافه شود.

منبع: