عضو هیات مدیره ذوب آهن اصفهان: حمل و نقل ریلی کشور باید در همه ابعاد توسعه یابد

به گزارش مدیرسا عضو هیات مدیره ذوب آهن اصفهان در بیست و سومین سمپوزیوم و نمایشگاه بین المللی فولاد کیش، خواهان تحول صنعت حمل و نقل ریلی کشور برای تحقق سند چشم انداز ۱۴۰۴ شد.
به گزارش مدیرسا به نقل از مهر به نقل از ذوب آهن اصفهان، مرتضی یزدخواستی ضمن اشاره به این که یکی از موضوعات این رویداد، پرداختن به نقش گسترش زیر ساخت های ریلی، جاده ای، اسکله ای و تأسیسات بندری بر توسعه پایدار صنعت فولاد است، اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان با تولید ریل ملی، کمک مهمی به توسعه حمل و نقل ریلی نموده است و بنابراین این انتظار وجود دارد که راه آهن جمهوری اسلامی برای تحقق برنامه توسعه ریلی مطابق سند چشم انداز ۱۴۰۴ تمام توان خویش را به کار گیرد. وی ادامه داد: مطابق سند مذکور تا سال ۱۴۰۴ باید ۲۵ هزار کیلومتر خط آهن داشته باشیم که متأسفانه الان تنها ۱۵ هزار کیلومتر داریم که فاصله بسیاری را تا تحقق برنامه نشان داده است. عضو هیأت مدیره ذوب آهن اصفهان اضافه کرد: تولید ریل ملی در ذوب آهن اصفهان، ایران را به جرگه تولیدکنندگان این محصول ملحق کرد و بنابراین باید سایر حوزه ها هم برای توسعه این زیرساخت مهم تلاش لازم را داشته باشند. یزدخواستی، سرعت سیر بازرگانی و تجاری در حمل و نقل ریلی را یکی از اشکالات اساسی در این بخش دانست و اظهار داشت: به لحاظ سرعت سیر، اختلاف زیادی با کشورهای دیگر داریم بگونه ای که با وجود برابری حجم ریل گذاری ما با کشورهایی همچون ترکیه و اکراین، حجم تناژی که توسط حمل و نقل ریلی آن کشورها حمل می شود چندین برابر ایران است.
عضو هیأت مدیره ذوب آهن ضمن اشاره به مزایای حمل و نقل ریلی و نقشی که در توسعه صنعت کشور همچون صنعت فولاد دارد و در طرح جامع فولاد کشور هم به آن اشاره شده است، عنوان کرد: برای رسیدن به تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد مطابق سند چشم انداز ۱۴۰۴، باید زیرساخت ها همچون حمل و نقل ریلی توسعه بیشتری پیدا کند حال آن که شرایط این حمل و نقل جوابگوی تولید کنونی ما هم نمی باشد و این مشکل در تأمین مواد اولیه ذوب آهن اصفهان هم دیده می شود. شایان ذکر است هم اکنون کندی سیر واگن های باری و کمبود واگن برای انتقال کالاهای ریل پذیر، عاملی برای انتقال حمل کالاهای معدنی از راه جاده شده و در ایام اخیر هم این مساله، سبب شدت کمبود مواد اولیه برای تولیدات ذوب آهن اصفهان شده است. گفتنی است بیست و سومین سمپوزیوم و نمایشگاه بین المللی فولاد از ۲۳ الی ۲۵ آذر ماه توسط انجمن آهن و فولاد ایران در مرکز همایش های بین المللی کیش درحال برگزاری است.

منبع: