مسافر مبتلا به امیکرون چگونه به ایران آمد؟

مدیرسا: مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کردکه مسافر مبتلا به ویروس جدید کرونا به نام امیکرون اگر هم از امارات آمده باشد، این که از مرزهای دریایی وارد شده یا هوایی معین نیست اما در بنادر سخت گیری بیشتری در مبادی ورودی داشته و داریم.

چنگیز جوادپور در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: ورود سویه جدید ویروس کرونا به نام امیکرون به کشور تایید شده است اما کسی نمی تواند با قاطعیت بگوید که از چه طریقی و از کدام کشور این ویروس به ایران وارد شده است. حتی اگر از امارات هم به ایران وارد شده باشد ما مسافر دریایی زیادی از این کشور نداریم و بیشترین مسافران بوسیله مرزهای هوایی وارد کشور می شوند.

وی اضافه کرد: در هفته دو شناور از بندر لنگه به امارات می روند و برمی گردند، بدین سبب ریسک ورود ویروس کرونا حتی در صورت تایید و رصد دقیق بوسیله مرزهای هوایی بیشتر است.

مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی افزود: هم اکنون شرایط و پروتکلهای ورود مسافران را باتوجه به شیوع سویه جدید ویروس کرونا به نام امیکرون، شدت بخشیده ایم و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشورهای مختلف را به سه دسته تقسیم کرده است که در این میان دسته اول کشورهای پرخطری هستند که ورود مسافران و اتباع آنها بصورت کلی ممنوعست.

به گفته جواد پور، مسافران دیگر کشورها برای ورود به ایران بوسیله مرزهای دریایی باید ضمن داشتن تست پی سی آر منفی کارت واکسن را نیز عرضه کنند یعنی هر دو دوز واکسن را تزریق کرده باشند.

وی اظهار داشت: باتوجه به شیوع سویه جدید ویروس کرونا سختگیری های بیشتری در انجام عملیات دریایی همچون تخلیه و بارگیری و ورود مسافران صورت می گیرد و و این پروتکل ها برمبنای آنچه از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت ابلاغ گردیده، انجام می شود. البته از شروع شروع ویروس کرونا کشتی های تجاری در لنگرگاه منتظر می مانند و بعد از رصد و کنترل های صورت گرفته اجازه تخلیه و بارگیری به آنها داده خواهد شد و اگر همه این مسائل چک و ایمنی مسافران یا ملوانان خارجی از نظر سلامت تایید گردد به آنها اجازه خروج از کشتی داده خواهد شد.

مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی اظهار نمود: همین طور در صورت لزوم آنها را در کشتی و در صورت نبود امکانات در مراکز قرنطینه ای که در همه بنادر تعبیه شده است، قرنطینه می نماییم تا دوره بیماری آنها تمام شود و در این ایام متولیان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کادر پزشکی بر آنها نظارت خواهند کرد.

منبع: