موضع بالای خریداران در بازار مسکن

به گزارش مدیرسا به علت بالا بودن حجم عرضه آپارتمانهای زیر قیمت، قدرت چانه زنی طرف تقاضا افزایش پیدا کرده است؛ با این که متوسط قیمت هر متر خانه در شهر تهران ۳۲ میلیون تومان است، نبض معاملات در بازه قیمتی ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان می تپد و ۶۲ درصد واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از متوسط تهران معامله می شوند.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، بازار مسکن در آستانه ورود به فصل پایانی سال با افزایش تدریجی تمایل برای فروش روبرو شده است. با این که انتظار می رفت معاملات رفته رفته بالا برود طرف عرضه، فرصت فعلی را زمان مناسبی برای خروج با سود از بازار مسکن ارزیابی کرده است. گزارشهای میدانی نشان داده است نخستین گروه از سفته بازان مسکن، واحدهای خویش را به بازار شب عید که معمولاً بازه زمانی پرمعامله ای محسوب می شوند عرضه نموده اند. این افراد کسانی هستند که عموما آپارتمانهای زیر قیمت را طی یک سال قبل خریداری نموده اند و با عنایت به ثبات نسبی قیمتها در ۹ ماه گذشته چشم انداز افزایشی برای بازار نمی بینند. بویژه این که در یک سال گذشته قیمت مسکن حدود ۴۰ درصد از تورم عمومی عقب مانده است.
از طرفی، طرف تقاضا بدون توجه به نوسانات ماهیانه بازار مسکن شهر تهران در جست و جوی فایلهای زیر قیمت است. با این که متوسط قیمت هر متر خانه در شهر تهران ۳۲ میلیون تومان است، نبض معاملات در بازه قیمتی ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان می تپد. آبان سال جاری ۳۴ درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن در تهران در ارتباط با این محدوده قیمتی بود و به صورت کلی ۶۱.۶ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران معامله شدند.
با اینکه امکان دارد تا انتهای سال با مقداری رونق معاملات مواجه شویم اما عرضه بیشتر از تقاضا در بازار مسکن نشان از آن دارد که معامله گران با دید سرمایه ای به مقطع کنونی نگاه نمی کنند. بجز منطقه یک که تابلوی معاملات آن به شکلی نشان دهنده تقاضای سرمایه گذاری در بازار مسکن به حساب می آید و آبان سال جاری بالاترین میزان رشد ماهیانه و سالیانه قیمت را به خود اختصاص داد در سایر مناطق عمده خریدها از نوع مصرفی است. هرچند اغلب فایلهای زیر قیمت مرغوبیت لازم را ندارند.

بررسی ها نشان داده است تحت تأثیر کاهش تا ۸۰ درصدی ساخت و ساز نسبت به اوایل دهه ۹۰ بازار مسکن به لحاظ حجم واحدهای نوساز با افت محسوسی روبرو شده است. هم اکنون اغلب واحدهایی که به بازار عرضه می شود فاقد امکانات کافی است. بدین صورت که دست کم یکی از امکانات مورد نیاز مثل آسانسور، پارکینگ و انباری را ندارد. واحدهایی که سال ساخت آنها در ارتباط با دهه ۸۰ و پیش از آن است اکثرا فاقد آسانسور هستند.
مطابق آمار بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۴۰۰ واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع از نظر سطح زیربنا و خانه های ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان از نظر قیمت هر متر مربع رتبه های اول معاملات را به خود اختصاص داده اند. با عنایت به این آمار محدوده قیمتی ۷۵۰ میلیون تا ۱.۲ میلیارد تومان می تواند بازه متعادل قیمتی تلقی شود. در واقع خانه های این بازه قیمتی خوش فروش به حساب می آید.
در مورد وضعیت این روزهای بازار مسکن باید گفت تحرک چندانی وجود ندارد و بازار کماکان کساد است. قیمتها در آذرماه افزایش چندانی نداشته و البته با کاهش هم مواجه نشده است. به نظر می آید میانگین ۳۰ میلیون تومان در هر متر مربع، مقاومت معتبری برای بازار مسکن شهر تهران به حساب می آید. مطابق آمار آبان ماه متوسط قیمت مسکن در تهران متری ۳۲ میلیون تومان بوده و هنوز آمار آذرماه ارائه نشده است اما بررسی ها از ثبات بازار حکایت دارد.
با عنایت به نصف شدن هزینه خرید امتیاز تسهیلات اوراق مسکن انتظار می رود معاملات شهر تهران حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. از روز ۲۳ آذر سال ۱۴۰۰ به مناسبت هشتاد و سومین سالگرد تاسیس بانک مسکن هزینه دریافت وام اوراق که الان تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان در تهران است به نصف کاهش پیدا کرد. به دنبال این خبر، قیمت هر برگه اوراق تا میانگین ۱۱۱ هزار تومان افزوده شد اما در ادامه کاهش پیدا کرد و روز ۳۰ آذرماه به حدود ۹۱ هزار تومان رسید. بر این اساس زوجین تهرانی با پرداخت حدود ۴۳ میلیون تومان، وام ۴۸۰ میلیون تومانی را دریافت خواهند کرد. بررسی ها نشان داده است اگر حدود ۲۰۰ میلیون تومان به آن اضافه کنند می توانند در مناطقی از جنوب تهران آپارتمان خریداری کنند.