هدف گذاری برای تولید ۱۷ هزار دستگاه خودروی تجاری ایران خودرو

به گزارش مدیرسا مدیرعامل شرکت ساپکو با اشاره به عبور از رکورد تولید ایران خودرو دیزل در امسال، اظهار داشت: تامین برای تولید حدود هفت هزار دستگاه خودروی تجاری تا انتهای سال را هدف گذاری کرده ایم.

به گزارش تجاری خبرگزاری مهر به نقل از ایکوپرس، عادل پیرمحمدی اظهار نمود: در سالهای قبل و خصوصاً بعد از تحریم های دور اول، تولید خودرو های تجاری به سبب اینکه قطعات و مجموعه ها از خارج از کشور تامین می شد، گرفتار لطمه شد، اما با کوشش های صورت گرفته در دو سال اخیر و با راهبری مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، خودکفایی ها به بار نشسته و عمده قطعات ساخت داخل است.
وی با اشاره به اینکه هدف گذاری ایران خودرو دیزل برای سال آینده، تولید ۱۷ هزار دستگاه خودروی تجاری سنگین و نیمه سنگین شامل انواع کامیون، کامیونت، کشنده و… است، اظهار داشت: از این طریق به نوسازی ناوگان فرسوده کشور کمک می نماییم. در زمینه تجاری، اقدامات بسیار خوبی در امتداد خودکفایی قطعات و مجموعه ها صورت گرفته و امید است این روند استمرار یابد.
پیرمحمدی با اشاره به اینکه داخلی سازی گیربکس ۱۶ سرعته که از مجموعه های کاملا وابسته به خرید خارجی محسوب می شود، با کمک شرکت ساپکو، چرخشگر و سازندگانی که برای تولید اعلام آمادگی کرده اند، شروع شده است، تصریح کرد: مزایای این گیربکس تاثیر بسزای آن در مصرف سوخت و نیز به روز بودن است.
وی با اشاره به اینکه در سراسر کشور مجموعه های توانمندی در حوزه تولید قطعات و مجموعه ها وجود دارد که در دو سال قبل توانسته ایم از ظرفیت آنها بهره بگیریم، اظهار داشت: حاصل این همکاری، داخلی سازی قسمتی از قطعات مورد نیاز است، مابقی قطعات باقی مانده که تا حالا خودکفا نشده، مربوط به قطعات الکترونیکی بوده که امیدواریم این بخش نیز به خودکفایی برسد.
مدیر عامل شرکت ساپکو با اشاره به اینکه در بخش تامین صنایع الکترونیک خودرو نیازمند خرید از منابع خارجی هستیم، عنوان کرد: هم اکنون توانمندی تولید انواع پورت ها در ایران خودرو وجود دارد، اما خودکفایی در قطعاتی که بر روی این پورت ها قرار می گیرد، محقق نشده است. از طرف دیگر، داخلی سازی این قطعات برعهده خودروساز نبوده و باید از طرف صنایع الکترونیک صورت گیرد که تا حالا انجام نشده است.
وی در ادامه با اعلان اینکه آماده همکاری با صنایعی هستیم که توانایی تولید قطعات الکترونیکی را دارند، اشاره کرد: در حوزه تولید انواع پورت ها و خصوصاً نرم افزار، پیشرفت های خوبی داشته ایم، اما در سخت افزار الکترونیکی همچنان گرفتار مشکل هستیم. حتما باید سرمایه گذاری های بیش تری دراین زمینه صورت گیرد، برای اینکه در آینده وابستگی صنعت خودرو به صنایع الکترونیک افزون تر خواهد شد.

منبع: