برگزاری مسابقات مهارت مشاغل آینده محور از سال آینده

به گزارش مدیرسا معاون وزیر کار از برگزاری مسابقات مهارت مشاغل آینده محور برای نخستین بار و مسابقات مهارت ویژه نوجوانان در سال آینده اطلاع داد و بر لزوم بسیج امکانات بخش های دولتی و خصوصی برای توسعه و ارتقای فرهنگ مهارت آموزی در کشور تاکید نمود.

غلامحسین حسینی نیا – معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای – در اختتامیه نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت در مجموعه تلاش وزارت کار، اظهار نمود: مسابقات ملی مهارت مداری است که در سه مرحله شهرستانی، استانی و کشوری و مطابق با استانداردهای جهانی برگزار می گردد و هدف اصلی این مسابقات، ترویج فرهنگ مهارت آموزی در کشور و معرفی آموزش های مهارتی جوانان است تا بستر مناسبی برای ارتقای سطح کیفی آموزش های مهارتی در کشور فراهم گردد.
وی ادامه داد: همچنان که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که ما به پنجه های کارآمد در کشور نیاز داریم امیدواریم که این هدف محقق شود و به کشف استعدادهای برتر مهارتی در کشور دست یابیم.
معاون وزیر کار افزود: مسابقات ملی مهارت از سال ۱۳۵۰ در کشور آغاز و تا امروز ۲۴ دوره از این مسابقات برگزار شده است که پنج دوره آن پیش از انقلاب و ۱۹ دوره پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در کشورمان بوده است.
به قول حسینی نیا، سال جاری با مشارکت بیشتر از ۴۰۰ هزار نفر در مراحل مقدماتی و ۹۶۸۱ نفر که به مرحله کشوری راه یافته اند، این مسابقات در ۳۳ رشته برگزار شده است و در مرحله شهرستانی در این دوره از مسابقات ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر از ۳۱ استان شرکت کردند که ۲۵ درصد آنرا زنان تشکیل دادند و از بین این افراد ۴۴۲ نفر به مرحله کشوری راه یافتند.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اضافه کرد: امروز ۹۷ نفر از برگزیدگان مسابقات که موفق به کسب مدال شده اند، مورد تقدیر و تجلیل قرار می گیرند و این افراد برای حضور در چهل و ششمین دوره از مسابقات جهانی مهارت در مهرماه ۱۴۰۱ به شانگهای چین اعزام و از ۱۵ بهمن سال جاری هم وارد اردوی تیم ملی مهارتی کشورمان خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: به منظور ایجاد هم افزایی و فراهم کردن زمینه اقدام عملی برای تقویت مسابقات ملی مهارت، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دبیرخانه دائمی مسابقات را با عضویت ۱۴ سازمان و وزارت خانه و تشکل های بخش خصوصی ایجاد و شورای سیاست گذاری مسابقات را راه اندازی کرده است.
حسینی نیا اظهار داشت: سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور انتظار دارد که امکانات بخش های دولتی و خصوصی برای توسعه فرهنگ مهارت آموزی در کشور و ارتقاء مهارت آموزی بسیج شود و رسانه ها بخصوص صدا و سیما در این حوزه نقش آفرینی کنند.
معاون وزیر کار تصریح کرد: با عنایت به لزوم ایجاد و تقویت نهضت مهارت آموزی در کشور از راه برگزاری رویدادهای مهارت محور، سازمان آموزش فنی حرفه ای می خواهد به منظور نهادینه کردن مهارت های مورد نیاز انقلاب صنعتی چهارم برای اولین بار، نخستین دوره مسابقات مهارت مشاغل آینده محور را راه اندازی کند.
به نقل از ایشان، سازمان آموزش فنی و حرفه ای همینطور برای هدایت تحصیلی دانش آموزان در قالب نیازهای بازار کار نخستین دوره مسابقات مهارت نوجوانان ایران را طراحی خواهد نمود که سال آینده همراه با مسابقات جهانی مهارت، مسابقات مهارت مشاغل آینده محور و مسابقات مهارت نوجوانان ایران را برگزار می شود.