می توانید اطلاعات خویش را در سامانه املاک و اسکان ویرایش کنید

به گزارش مدیرسا بنا بر اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، امکان ویرایش و اصلاح اطلاعات سکونتی کسانی که برای آنها پیامک خانه خالی ارسال شده فراهم است.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، اواخر بهمن ماه سال جاری پیامک هایی با سرشماره V.MASKAN با این مضمون که خانه شما خالی تلقی شده است از جانب وزارت راه و شهرسازی برای برخی افراد ارسال شد.
محمود محمودزاده – معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی – در این خصوص اعلام نمود که به علت ثبت نشدن اطلاعات سکونتی برخی خانوارها در سامانه املاک و اسکان، خانه های آنها بعنوان خانه خالی تلقی شده و خانوارها باید نسبت تعیین وضعیت واحد خود در سامانه اقدام نمایند.
امروز هم محمودزاده ضمن اعلام این مورد که ثبت نام در سامانه املاک و اسکان به نشانی Amlak.mrud.ir ادامه دارد، اطلاع داده که امکان ویرایش اطلاعات آن دسته از افرادی که پیامک خانه خالی دریافت کرده اند وجود دارد.
روز ۲۸ دیماه ۱۴۰۰ و بعد از حدود ۹ ماه کشمکش بر سر نحوه معرفی خانه های خالی، به فاصله دو روز مانده به پایان مهلت قانونی وزارت راه و شهرسازی در خصوص معرفی لیست اولیه واحدهای خالی از سکنه، این وزارت خانه اعلام نمود که اطلاعات یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد خالی از سکنه را به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده است.
همزمان، سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه ای اعلام نمود «بر اساس اطلاعات دریافتی از وزارت راه و شهرسازی (سامانه ملی املاک و اسکان کشور مبحث تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم) نسبت به محاسبه مالیات واحدهای مسکونی خالی مبحث ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۹۴.۴.۳۱ اقدام نموده و نتایج حاصل از آن در درگاه الکترونیکی سازمان منتشر نموده است».
بر طبق این اطلاعیه که در بخش درگاه ملی مالیات سازمان امور مالیاتی منتشر گردید «کلیه مالکان واحدهای مسکونی می­ توانند جهت مشاهده وضعیت مشمولیت واحد یا واحدهای مسکونی خود و اطلاع از میزان مالیات متعلقه و پرداخت آن، به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی MY.TAX.GOV.IR رجوع نمایند. حسب مقررات جزء ۲ بند ط تبصره ۶ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، مهلت پرداخت این مالیات تا آخر بهمن ماه سالجاری (۱۴۰۰/۱۱/۳۰) تعیین شده است. در صورت عدم پرداخت مالیات تعیین شده در مهلت مقرر، نسبت به صدور برگ مطالبه اقدام خواهد شد. ابلاغ اوراق مطالبه مالیات، اعتراض به آن و مراحل دادرسی مالیاتی تابع مقررات قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۱۳۹۴.۴.۳۱ می باشد».
بر مبنای قانون مالیات خانه های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیشتر از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می شود و به ازای هر ماه بیشتر از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی بر اساس مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

منبع: