آموزش دانشگاهها متناسب با نیاز بازار کار است؟

به گزارش مدیرسا معاون وزیر کار اعتقاد دارد رویکرد کارآفرینی به کاهش فاصله میان صنعت و دانشگاه منجر می شود و آموزش در مراکز علمی باید متناسب با نیاز بازار کار کشور باشد.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، هم اکنون نبود ارتباط موثر میان مراکز علمی و دانشگاهی با بازار کار یکی از علل عدم جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی به حساب می آید و به علت آنکه دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از توانایی و معارت لازم برای ورود به بازار برخوردار نیستند بنگاههای تولیدی از پذیرش آنها خودداری می کنند.

محمود کریمی بیرانوند ـ سرپرست معاونت اشتغال وزارت تعاون، کار رفاه اجتماعی ـ می گوید: بر مبنای محورهای تعیین شده در زیست بوم ملی اشتغال، آموزش در دانشگاهها و مراکز علمی باید متناسب با نیاز فعلی بازار کار کشور باشد.

وی با اشاره به اینکه رویکرد کارآفرینی به کاهش فاصله میان صنعت و دانشگاه منجر می شود، می گوید: مراکز علمی باید فرهنگ کارآفرینی، آموزش کاربردی و عملیاتی را مبنای کار خود قرار بدهند.

بر همین اساس خیلی از کارشناسان بر ضرورت انطباق رشته های تحصیلی با نیاز بازار تاکید کرده و نبود تعامل و ارتباط میان دانشگاه ها و بازار کار را در عدم جذب فارغ التحصیلان به بازار کار موثر می دانند.

حمید حاج اسماعیلی ـ کارشناس بازار کار ـ در گفتگو با ایسنا، می گوید: بیشتر کسانی که در مراکز آکادمیک و دانشگاهی تحصیل می کنند و خویش را کارآفرین می دانند، آموزشهای متناسب با بازار کار را نگذرانده اند بنابراین است که طی چند سال قبل با مشکل نیروی کار ماهر مواجه بوده ایم.

وی با اشاره به اینکه جایگاه کارآفرینان در سیاست گذاری ها و تصمیم سازی ها باید تبیین و مشخص شود، می افزاید: تا وقتی که بین دانشگاهها و مراکز علمی و دانشگاهی و بخشهای صنعت و تولید، پیوند برقرار نکنیم، نمی توانیم از ظرفیتهای کارآفرینان به معنای واقعی و در جهت تقویت بازار کار استفاده نماییم.

این کارشناس بازار کار معتقد است: از آنجا برنامه ریزی های کلان کشور برای آموزش و تربیت فارغ التحصیلان و جذب آنها به بازار کار از انسجام لازم برخوردار نیست همچنان آمار بالای بیکاران را شاهد می باشیم و این امر نشان داده است سرمایه هایی که برای آموزش آنها هزینه شده بهره وری لازم را نداشته است.

چندی قبل وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز پژوهش ها به منظور متناسب سازی رشته های دانشگاهی با همکاری وزارت علوم و سازمان آموزش فنی و حرفه ای اطلاع داد.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، آمایش سرزمینی رشته های دانشگاهی و استانداردسازی مشاغل و تعریف رشته های دانشگاهی متناسب با نیاز بازار کار اقدامی موثر در کاهش بیکاری و مقدمه ورود دانش آموختگان به بازار کار خواهد بود؛ ازاین رو لازم است با همکاری دستگاههای متولی به سمت انطباق رشته های تحصیلی دانشگاهی با نیاز بازار بر اساس پتانسیل ها و ظرفیتهای استانها حرکت کرده و دانشجویان را پیش از ورود به بازار با مهارت آموزی و محیط واقعی کسب و کار آشنا نماییم.

منبع: