زارع خبر داد؛ کمیسیون تلفیق با حذف ارز ترجیحی موافقت نکرد

مدیرسا: سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: کمیسیون تلفیق باتوجه به عدم روشن بودن طرح دولت و عدم ارائه طرح  مکتوب قابل استناد، با حذف ارز ترجیحی موافقت نکرد.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، رحیم زارع در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه عصر امروز (شنبه ۹ بهمن ماه) کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، گفت: کمیسیون تلفیق باتوجه به عدم روشن بودن طرح دولت و عدم ارائه طرح مکتوب قابل استناد، ۹ میلیارد دلار با قیمت ارز ترجیحی برای تامین دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی اختصاص داد.
وی بیان کرد: ۹ میلیارد تخصیص داده شده، بدون درنظر گرفتن ارز مربوط به گندم است و قرار شد با تامین بودجه ای مستقل، با افزایش قیمت خرید از کشاورزان، گندم مورد نیاز توسط دولت از تولید داخل تامین شود. البته نماینده دولت هم در کمیسیون تلفیق با این پیشهاد موافقت نمود. زارع گفت: همین طور نمایندگان در نشست امروز عصر این کمیسیون با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم تا سقف ۹۵۰۰ تومان موافقت کردند. وی اشاره کرد: مجلس با هدف پشتیبانی از تولید داخل و کشاورزان و جلوگیری از قاچاق کالا، قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان را از مبلغ ۵ هزار تومان سال ۱۴۰۰ به رقم ۹۵۰۰ تومان افزایش داد. کمیسیون تلفیق با خرید سربازی برای سربازان غایب موافقت کرد سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه اضافه کرد: نمایندگان در نشست امروز کمیسیون تلفیق با خرید سربازی برای سربازان غایب موافقت کردند. با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی و در امتداد توجه به امر مقدس استواری خانواده و فرزندآوری و تعیین تکلیف مشمولین غایب بیش از ۵ سال با اولویت افراد متأهل و بالاتر از ۳۵ سال سن که ضریب انجام وظایف مقدس سربازی تحت تاثیر تحلیل قوای جسمانی برای آنها امکانپذیر نیست، خرید سربازی امکانپذیر خواهد بود، بر این اساس افراد با پرداخت مبالغ مشخص شده، کارت معافیت از خدمت در زمان صلح را دریافت می کنند. زارع گفت: به سبب این مصوبه، دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی و کمتر از آن با پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد با پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان و دارندگان مدرک پزشکی عمومی و دکترای تخصصی و بالاتر از آن در تمامی رشته ها با پرداخت مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان به حساب خزانه کل کشور قادر به خرید سربازی خود خواهند بود. وی بیان کرد: همین طور مشمولان متاهل به ازای هر فرزند از ۲۰ درصد تخفیف تا سقف حداکثر ۶۰ درصد برخوردار خواهند بود و افراد متاهل تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار شدند.

منبع: