در یك نشست خبری اعلام شد قیمت نهضت ملی مسکن متری ۴ و هفت دهم میلیون تومان

به گزارش مدیرسا سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به اینکه طبق بررسی ها قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در هر متر مربع تعیین شده است اظهار داشت: اولویت ما در اجرای پروژه، سازندگان داخلی هستند ولی به منظور ارتقای تکنولوژی ساخت و کاهش سرعت اجرا مذاکراتی با شرکتهای چینی و ترکیه ای داشته ایم.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، علیرضا جعفری امروز در نشستی ضمن اشاره به تلفیق طرح اقدام ملی با طرح جهش تولید مسکن اظهار داشت: تعهدات اقدام ملی در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن ادامه می یابد و این مورد به شکل یکپارچه مدیریت می شود. در تولید مسکن ظرفیتهای بالایی وجود ارد. در تکلیف نهضت ملی ۶۰۸ هزارو ۴۴۵ واحد برای شهرهای جدید در نظر گرفته شده که در زمینهایی به وسعت ۱۵ هزار هکتار در سطح کشور اجرا می شود.
وی اضافه کرد: برای ۶۰۸ هزار واحد ۶۷۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند که شرایط متقاضیان همچون سبز بودن فرم «ج» درحال بررسی بوده و همزمان این پالایش در حال انجام می باشد.
سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید در پاسخ به این سؤال که چه مقدار از زمین های ۱۵ هزار هکتار تأمین شده است؟ اظهار داشت: حدود ۳۰۰۰ هکتار تأمین زمین صورت گرفته که در این اراضی بالغ بر ۱۳۰ هزار واحد برنامه ریزی شده که آماده اجرا است.
جعفری با اعلان اینکه در نهضت ملی برنامه های شناسایی، مکان یابی، ثبت نام و پالایش متقاضیان در دستور کار است اظهار داشت: باید زمانی را در انتظار افتتاح حساب و واریز وجه باشیم ولی تابحال ۴۸۳۲ نفر واریز وجه اولیه داشته اند. پروژه هایی که در چارچوب اقدام ملی شروع شده بود ۲۱۳ هزار واحد بود که از این تعداد حدود ۱۰۰ هزار واحد باقی مانده که در چارچوب تعهدات نهضت ملی ادامه پیدا می کند.

فقط ۱۱۱ نفر واریز وجه داشته اند
وی در پاسخ به این سؤال که در چارچوب نهضت ملی مسکن چه تعداد واریز وجه کرده اند؟ اظهار داشت: تعداد ۴۸۳۲ نفر تایید نهایی شدند که ۱۲۱۳ نفر افتتاح حساب کردند و ۱۱۱ نفر ۴۰ میلیون تومان وجه اولیه را واریز کرده اند. البته ما شرایط اقتصادی و فشارهایی که به خانوارها هست را متوجهیم و بنا بر این به جهت اینکه سرعت تکمیل پروژه ها را افزایش دهیم باید گام اول پروژه را محکم برداریم.
جعفری در واکنش به این که هنوز چیزی ساخته نشده که به مردم پیامک افتتاح حساب ارسال می کنید! اظهار داشت: این پول به حساب سپرده خود متقاضیان واریز می شود که بعد از آن که قرارداد خرید واحد مشخص شد بانک عامل این مبلغ را بعنوان هزینه اجرای پروژه در نظر می گیرد. امیدواریم سهم آورده متقاضیان و تسهیلات بموقع واریز شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره این مورد که آیا قبول دارید پروژه نهضت ملی مسکن کُند پیش می رود؟ اظهار نمود: وقتی فرایند وارد عرصه اجرایی شود تجربه نشان داده که متقاضیان انگیزه بیشتری برای ورود پیدا می کنند. طبق تکلیفی که وزیر به عهده ما گذاشته ۲۵۰ هزار واحد بر عهده ما قرار دارد که ۲۳۰ هزارواحد تا آخر سال جاری تعیین تکلیف می شود و پیمانکار مشخص خواهد شد که همین مبحث جذابیتی برای متقاضیان بوجود می آورد.
وی درباره ی قیمت نهضت ملی مسکن اظهار داشت: طبق اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن حدودا ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که پیشنهاداتی برای مدیریت کاهش هزینه های مسکن در طرح بودجه ۱۴۰۱ به مجلس پیشنهاد شده که اگر مصوب شود در حوزه مدیریت تولید زنجیره مصالح ساختمانی اتفاق مثبتی می افتد که هم مصالح با کیفیت و هم ارزان را برای نهضت ملی مسکن در نظر بگیریم. باید بتوانیم از ظرفیت خالی کارخانه های تولیدکننده مصالح ساختمانی استفاده نماییم.

مذاکراتی با شرکتهای چینی و ترک داشته ایم
جعفری درباره استفاده از چین برای تولید مسکن در ایران اظهار داشت: ما اعتقاد داریم مسکن باید با بهره گیری از ظرفیت سازندگان داخلی اجرا شود. به مجموعه های شرکتهای ساختمانی معتبر پیام دادم که ” نگاه ما فعالیت سازندگان داخلی است” ولی نکته حائز اهمیت این است که باید ظرفیت رقابتی برای کیفیت و تکنولوژی ساخت داشته باشیم. در این رابطه باید از فناوریهای جدید استفاده نمائیم. اولویت ما با سازندگان داخلی است ولی برای انتقال دانش و کسب تجربه از ظرفیتهای صنعتی سازی دنیا با شرکتهای خارجی از چین و ترکیه مذاکراتی داشته ایم که اعلام آمادگی کرده اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی همینطور به ظرفیت سرمایه گذاری ایرانی ها خارج از کشور اشاره نمود و اضافه کرد: ما نگاهی هم به ایرانی ها خارج از کشور داریم. امروز پروژه های مسکن دولتی از جذابیت کمتری در بحث سرمایه گذاری برخوردار می باشند ولی در نگاه انبوه سازی می تواند جذاب باشد؛ ازاین رو کسی که در نهضت ملی ورود می کند باید از یک عرق ملی برخوردار باشد. یعنی این نگاه را داشته باشد که برای کسانی مسکن تولید می شود که از توان کمتری برخوردار می باشند که این نگاه در ایرانی ها خارج از کشور دیده می شود.
وی خاطرنشان کرد: فعال شدن صندوق ملی مسکن یک اتفاق خوب در این دولت بوده است. در خدمات زیربنایی و روبنایی و سرانه های خدماتی کمتر ورود شده که این صندوق ملی مسکن به ما اجازه می دهد با مدیریت منابع نقدشوندگی در تولید مسکن و سرانه های جنبی مسکن ورود نماییم. اتفاق مثبت این صندوق این است که با ایجاد ارزش افزوده در منابع مالی بتوانیم منابع لازم برای پروژه را تأمین نماییم. ما احتیاج به تسهیلات اولیه داریم که شاید از راه متقاضی تأمین نشود و بنا بر این این صندوق پشتیبان طرح تولید مسکن خواهد بود.
جعفری اظهار نمود: هدف ما صرفاً ساخت مسکن نیست بلکه راه اندازی خانه هایی متناسب با زیست ایرانی و اسلامی است.

یک نفر ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر دارد!
سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید در ادامه این نشست درباره بحث فروش امتیاز واحدهای نهضت ملی مسکن اظهار داشت: ما با این مورد به جد برخورد می نماییم و تیمهای نامحسوسی را برای مقابله با افرادی که در این مورد ورود می کنند، آماده کرده ایم. به صورت مثال یک نفر ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر را در اختیار گرفته و متاسفیم که سوءاستفاده ها انجام می شود.
جعفری درباره ی قیمت عرصه واحدهای نهضت ملی مسکن اظهار داشت: باید برای ظرفیت مدیریت عرصه، پروژه های محرک توسعه ایجاد نماییم. این پروژه ها دردستور کار است و کمیته اقتصاد شهری را ایجاد کرده ایم که موظف است بهره وری زمین را افزایش داده تا قیمت زمین و عرصه مدیریت شود.
وی در ارتباط با نحوه تأمین اعتبار پروژه ها از محل اراضی و ارزش گذاری واحدها و این مسئله که شرکتهای سرمایه گذاری مسکن در بورس درحال افزایش قیمتها هستند اظهار نمود: بحث مدیریت قیمت مسکن چندبعدی است و عوامل گوناگونی در این عرصه اثرگذار است. در سالهایی افرادی به جهت اینکه پشتوانه فعالیت های بورسی خودشان را داشته باشند در شهرهای جدید سرمایه گزاری نموده اند. امروز یکی از معضلات ما رها شدن خیلی از زمینهایی است که در ید بخش خصوصی قرار گرفته و به شکلی در فضای شهرهای جدید ایجاد یک تهدید بالقوه است.
سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید افزود: این تهدید در حوزه قیمت زمین است و یکی از سیاستها مدیریت تولید انبوه مسکن برای این مناطق است تا با افزایش تولید مسکن بتوانیم قیمتهایی که به صورت غیرکارشناسی افزایش می یابد را مدیریت نماییم. اگر مجموعه ای زمینی را در اختیار گرفته و موظف به راه اندازی بنا بوده و این اتفاق نیفتاده از طرق مراجع قانونی فسخ قرارداد را دنبال نماییم.
جعفری در پاسخ به سوال ایسنا که بانک ها مکلف به پرداخت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به نهضت ملی مسکن هستند اما چیزی که عملا تا کنون محقق شده ۹۴۸ میلیارد تومان بوده است اظهار نمود: این یک معضل است که در عرصه حمایت مالی و تسهیلاتی در پروژه های ملی مسکن شاهدیم و این معضل از قبل هم بوده است اما در هر صورت بانک ها محدودیتهایی دارند. بانک یک صندوق نیست که هر زمان بخواهیم ورود نماییم و منابع را تأمین نماییم چون که محدودیتهایی دارند. اراده تمام بانک های عامل بر حمایت و همراهی در اجرای طرح نهضت ملی است اما با عنایت به محدودیتهای منابع، تعهداتی که روی دوش این بانک ها قرار دارد بسیار سنگین است.
وی افزود: ما در نگاه کمیته اقتصادی پروژه ها در کنار بانک ها به دنبال ایجاد ظرفیت و تعاریف جدید برای مدیریت منابع هستیم. عزم مدیران بانک ها برای تحقق این حمایت را امیدوارکننده می دانم. این مورد در دستور کار دولت و شورایعالی پول و اعتبار است و امیدوارم بانک ها از این فشاری که روی آنها است با سربلندی بیرون بیایند.
سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید درباره کیفیت پایین واحدهای مسکن دولتی اظهار داشت: من کیفیت ساخت پایین برخی پروژه ها توسط بعضی سازندگان را رد نمی کنم. در این خصوص در نظر داریم از ظرفیت نخبگان دانشجو برای ارتقای کیفیت استفاده نمائیم. تجربه شهرهای جدید اندیشه، پردیس و پرند در این حوزه ذی قیمت است.

ورود فاضلاب به آب آشامیدنی تهران را تکذیب می کنم
جعفری درباره بحث ورود فاضلاب به سد ماملو در پایین دست شهر جدید پردیس اظهارکرد: اجبار مدیریت شبکه فاضلاب در شهرهای جدید در دستور کار است. خود من یک نگاه شرعی در این حوزه دارم که ما باید برای حفظ محیط زیست اقداماتی انجام دهیم. حتما در مدیریت شبکه فاضلاب و حتی مدیریت کانالهای تاسیسات شهری ورود می نماییم. در پردیس اقدامات ارزشمندی در راه اندازی تصفیه خانه ها در شهرهای جدید شکل گرفته که هنوز تکمیل نشده است. این گونه نیست که فاضلاب در آب آشامیدنی مردم تهران ورود کند بلکه در طبیعت رها می شود که اثرات زیست محیطی در آینده دارد و نباید انجام شود؛ چونکه آب استاندارد ساختار کنترلی دقیقی دارد و دوستان ما در وزارت نیرو در بحث بهداشت آب هیچ تعارفی با کسی ندارند. بطور قطع ورود فاضلاب به آب آشامیدنی هموطنان را تکذیب می کنم.

منبع: