فرماندار تایباد مطرح كرد سرمایه گذاری خارجی در شهرهای مرزی راهی مناسب برای توسعه اقتصاد

به گزارش مدیرسا خراسان رضوی فرماندار تایباد اظهار داشت: سرمایه گذاری خارجی در شهرهای مرزی مانند تایباد راهی مناسب برای توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال زایی به حساب می آید.

محسن سیاح در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: یک واحد صنعتی تولید گاز کربنیک خوراکی در شهرک صنعتی دوغارون همزمان با دهه فجر با سرمایه گذاری بخش خصوصی افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

وی ضمن اشاره به تقویت سرمایه گذاری خارجی در مرز دوغارون اضافه کرد: توسعه اقتصادی، تولید ثروت، ارزآوری، جذب سرمایه گذاران و تجار خارجی، اشتغال و… از مزایای سرمایه گذاری خارجی در مرز دوغارون است.

سیاح بیان نمود: این واحد صنعتی با سرمایه گذاری سه میلیون یورو در زمینی به مساحت ۳۲ هزار متر مربع راه اندازی شده که ۲ میلیون یورو از این سرمایه جهت راه اندازی ساختمان و یک میلیون یورو صرف هزینه خرید ماشین آلات شده است. همینطور در ۱۷۰۰ متر این زمین یک سوله ساخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: سرمایه گذار تبعه افغانستان با راه اندازی این واحد صنعتی در مرز دوغارون علاوه بر ایجاد ارزش افزوده زمینه اشتغال مستقیم برای حدود ۳۵ نفر نیروی انسانی بومی و ۷۰ نفر به صورت غیرمستقیم را فراهم نموده است.

نماینده عالی دولت در این شهرستان تصریح کرد: با عنایت به این که سرمایه گذار یکی از تجار بزرگ تولیدکننده افغانستانی و دارای چهار کارخانه بزرگ تولیدی در هرات است، ۸۰ درصد محصول ساخته شده واحد صنعتی گاز کربنیک در مرز دوغارون به افغانستان صادر خواهد شد و ۲۰ درصد مابقی صرف مصارف داخلی می شود.

وی افزود: بیشتر ماشین آلات این واحد صنعتی از کشور هندوستان وارد شده و مهندسان هندی مشغول نصب و راه اندازی آن هستند. برخی تجهیزات هم از تولیدات داخلی است. همینطور این سرمایه گذار افغان در کنار واحد تولید گاز کربنیک اقدامات در ارتباط با راه اندازی یک واحد تولید قوطی های فلزی مخصوص نوشیدنی با ارزش ۱۲۰۰ میلیارد تومان را شروع کرده که با آغاز به کار این طرح هم تعداد زیادی اشتغال ایجاد خواهد شد.

سیاح با تکیه بر اهمیت سرمایه گذاری خارجی در کشور اظهار نمود: یکی از مزایای این واحد تولیدی این است که برای مراسم افتتاح و بهره برداری آن از خیلی از تجار و سرمایه گذاران افغانستانی دعوت به عمل آمده و همین مساله زمینه جذب سرمایه گذاران بیشتر در مرز دوغارون را فراهم می آورد.

فرماندار تایباد اظهار داشت: هم اکنون ۴۷ واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری در شهرستان تایباد وجود دارد که از این تعداد ۳۳ واحد صنعتی فعال و مابقی نیمه فعال یا تعطیل می باشد. بخش واحدهای صنعتی زمینه اشتغال برای ۱۱۹۰ نفر را فراهم نموده است.

وی بیان نمود: حالا ۳۰ معدن هم در شهرستان فعالیت دارد که از قبل آن بستر اشتغال برای ۴۰۰ نفر فراهم گشته است.

منبع: