جلوتر از برنامه دور از انتظار سرمایه گذاری در بنادر به ۲۴۰۰ میلیارد تومان رسید

مدیرسا: بر مبنای آنچه مسؤلان سازمان بنادر و دریانوردی اعلام نمودند امسال بیشتر از ۲۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در بنادر و پسکرانه های بندری رخ داده است که با ظرفیت ها و پتانسیل های موجود فاصله بسیاری دارد.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، جلیل اسلامی – سرپرست معاونت امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی- درباره آخرین وضعیت سرمایه گذاری صورت گرفته در بنادر و پسکرانه های بندری امسال اظهار نمود: گرچه سال جاری ۲۴ هزار و ۹۵ میلیاردریال قرارداد سرمایه گذاری در بنادر کشور جذب کردیم و به لحاظ عددی در جذب سرمایه گذاری، از اهداف پیشبینی شده جلوتر هستیم، اما سطح انتظارات و رضایت در کشور و در پسکرانه بنادر و لجستیک، خیلی بیشتر از این اهداف محقق شده است.

وی اضافه کرد: بعد از یک دوره رکود توسعه ای در بنادر، ناشی از تحریم های ظالمانه و قرار گرفتن کشور در شرایط جدید اقتصادی، باید بتوانیم با بازطراحی فرآیندهای سرمایه گذاری و ایجاد بسترهای مناسب، امکان حضور سرمایه گذاران در حوزه حمل و نقل و افزایش مبادلات تجاری، بدون کمترین چالش مالی و بانکی را فراهم نماییم.

اسلامی افزود: در حوزه نظارت بر قراردادها هم نقاط ضعف هایی هستیم که بیشتر ناشی از عدم یک تعریف مشخص و شفاف از حوزه نظارت بر قراردادها است. البته به جز بازبینی کامل در فرآیندهای سرمایه گذاری در بنادر، باید خلاء های نظارتی را هم پوشش دهیم و با نظارت دقیق تری، مسئولیت ها را به انجام برسانیم.

پیش از این هم علی اکبر صفایی –مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی- در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص این که در صورت احیای برجام و برداشته شدن تحریمهای ظالمانه تا چه اندازه پتانسیل جذب سرمایه در بنادر کشور وجود دارد اظهار داشت: از دهه ۸۰ که سرمایه گذاری خارجی در بنادر ایران شکل گرفت و بخشهای خصوصی هم شریک های خارجی داشتند تابحال حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان در حوزه بنادر سرمایه جذب شده است و با عنایت به افزایش ظرفیتی که می توانیم در حوزه های بندری و دریایی اعمال نماییم به نظر می رسید بعد از برداشته شدن تحریمهای ظالمانه می توانیم تا همین میزان سرمایه البته در بازده زمانی کوتاه تری جذب نماییم.

وی اضافه کرد: در حوزه تجارت دریایی یعنی صادرات، واردات و ترانزیت و ترانشیپ کالا هم مسلما رشد قابل ملاحظه ای خواهیم داشت و می توانیم در صورت برداشته شدن تحریمهای ظالمانه این تغییرات را شاهد باشیم البته هم اکنون ۱۲ درصد در کلیه رویه های گمرکی و بندری و ۳۰ درصد در حوزه تأمین کالاهای اساسی رشد عملکرد در بنادر داشته ایم که نسبت به سال قبل اتفاق افتاده است.

این مساله نشان داده است گرچه به قول مسؤلان سازمان بنادر، سرمایه گذاری در زمینه بندری و پسکرانه های آن امسال جلوتر از برنامه ها رشد کرده است اما فاصله بسیار زیادی هم با آنچه ظرفیت و پتانسیل های این حوزه است، دارد که با جذب سرمایه گذاری های خارجی در شرایط پسابرجامی دور از دسترس نیست.