سازمان ملی زمین و مسكن وعده داد به همه پروژه ها زمین اختصاص می یابد

مدیرسا: هم اکنون حدود ۹ هزار و ۵۰۰ نفر از متقاضیان نهضت ملی مسکن که واریز وجه داشته اند، در استانهایی مثل کردستان و همدان با مشکل کسری زمین مواجهند که سازمان ملی زمین و مسکن در نظر دارد با روشهایی همچون شناسایی اراضی دولتی در تصدی سایر ادارات، تغییر کاربری، افزایش تراکم یا الحاق به محدوده این مشکل را حل کند.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده که برای حدود یک میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین زمین شده است. با این وجود در بعضی استانها تعداد کسانی که واریز وجه داشته اند از زمین های اختصاص یافته بیشتر است. عمده کسری اراضی در استان کردستان به تعداد ۴۴۳۷ واحد و استان همدان به تعداد ۴۰۳۵ واحد است که واحد املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن پیگیر رفع مشکلات تامین زمین در شهرهای ذکر شده است. گزارش کسری اراضی و تامین آن هفتگی به روز رسانی می شود.
بنا بگفته فردین شاکری ـ عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن ـ از سال قبل تا حالا با برگزاری جلسات گوناگون با کارگزاران و ادارت کل راه و شهرسازی پیگیری مجدانه ای برای تامین کسری زمین انجام شد و هم اکنون تعداد کسری زمین نسبت به واریزکنندگان وجه به میزان ۹۵۴۲ واحد رسیده است. اواخر سال ۱۳۹۹ تعداد کسری زمین نسبت به واریز وجه ۱۶ هزار و ۹۷۲ واحد بود.
شاکری اشاره کرد: به سبب عدم رعایت سهمیه اعلامی سازمان در ثبت نام متقاضیانی که بصورت پیامکی انجام شده است، برنامه تامین زمین سازمان ملی زمین و مسکن به تعداد ۳۶۸ هزار و ۲۹۸ واحد مسکونی تعیین شده بود که در این خصوص به میزان ۴۳۱ هزار و ۸۹۴ واحد مسکونی تامین زمین انجام شد. با این وجود زمین در بعضی شهرها همچون سنندج، همدان و برخی شهرهای دیگر با وجود واریز وجه میسر نشده است.
همزمان با اجرای طرحهای دولتی، وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده تمامی کسانی که قصد ساخت وساز دارند یا پروژه شان نیمه کاره مانده می توانند در قالب پروژه های خودمالکی از سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن استفاده کنند و از شرط فرم «ج» و دیگر شروط چهارگانه معاف هستند. تسهیلات جدید ساخت مسکن متقاضیان خودمالک با ثبت در سامانه نهضت ملی و معرفی به بانک قابل پرداخت می باشد. سقف تسهیلات خودمالکی در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، سایر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استانها ۳۵۰ میلیون تومان، شهرهای کوچک ۳۰۰ میلیون تومان و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است.
طبق آخرین آماری که وزارت راه و شهرسازی ارائه داده تا روز ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۰ تعداد ۲۰۹ هزار و ۲۱۲ واحد نهضت ملی مسکن کلنگ زنی و برای یک میلیون واحد تامین زمین شده است.
رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ وعده داده که تا آخر سال جاری ۸۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله عملیات اجرائی برسد. وام این واحدها در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، دیگر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون، مراکز استانها ۳۵۰ میلیون، سایر مناطق شهری ۳۰۰ میلیون و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان با نرخ سود حداکثر ۱۸ درصد تعیین شده است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴.۷ میلیون تومان خواهد بود.

منبع: