زاكانی عنوان كرد برنامه ریزی برای ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت برای ۱۴۰۱

شهردار تهران بیان نمود: برای سال آینده ۱۸۰ هزار واحد مسکن برنامه ریزی شده و یک قرارگاه جهادی هم افتتاح شد و در تمام مناطق فرصت ها استخراج شده است و به دنبال مقرارت زایی های جدید هستیم تا گره و قفل مسکن را در شهر تهران از راه کمیسیون ماده پنج و شورایعالی شهرسازی باز نماییم.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی در مراسم تفاهمنامه شهرداری تهران و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت پروژه راه اندازی ۱۰ هزار واحد مسکونی برای مردم تهران اظهار داشت: با توجه به شرایط تهران و نیازهای مردم در ابعاد مختلف، رویکرد جدیدی را در شهر تهران انتخاب کردیم تا سطح خدمت را ارتقاء دهیم؛ یکی از این نیازها مبحث مسکن می باشد که در تهران بالاترین بخش هزینه از سبد خانوار را تشکیل می دهد و به طریقی یک کارمند باید ۶۰ درصد حقوق خویش را به بخش مسکن اختصاص دهد.
وی ادامه داد: از طرفی شهر تهران دارای استعدادهای مختلفی است و نیازهای اساسی مسکن آن معلوم است؛ ۱۲ هزار بافت ناپایدار که ۴۵۶۰ بافت آن فرسوده است؛ همینطور ۴۵۰۰ هکتار بافت فریز شده داریم که بالای یک هکتار آن امکانی را برای برنامه ریزی در توسعه مسکن به ما می دهد.
شهردار تهران افزود: باید بتوانیم از ظرفیت های موجود کشور و محیط شهری بر اساس نوسازی بافت فرسوده شرایط جدیدی را رقم بزنیم که هم فاصله شمال و جنوب و هم خطرات بافت فرسوده را کاهش دهیم و هم برای مجموعه شهر تهران امکانی را فراهم نماییم تا شهرداری در این مورد نقش ویژه ای را ایفا کند تا آلام مردم را کاهش دهیم و افسار گسیختگی که در بحث مسکن وجود دارد و سرریز آن به کشور را شاهد می باشیم را مهار نماییم.
زاکانی اظهار داشت: دولت انقلابی دردش توسعه مسکن و ایجاد آرامش برای مردم در بهره مندی از مسکن می باشد و با عنایت به مصوبه مجلس برای تولید سالانه یک میلیون مسکن و عرضه تسهیلات سعی کردیم تفاهمنامه ای تنظیم نماییم تا از ظرفیت ها به نحو احسن در تهران استفاده نماییم.
شهردار تهران بیان نمود: با عنایت به پیشینه مناسب بنیاد مسکن برای ما فرصتی فراهم گردید تا بتوانیم همکاری و تفاهمنامه بخشی از توسعه مسکن در تهران را عرضه و خدماتی به مردم داشته باشیم؛ برای سال آینده ۱۸۰ هزار واحد برنامه ریزی شده و یک قرارگاه جهادی هم افتتاح شد و در تمام مناطق فرصت ها استخراج شده و بارگذاری بر مبنای آن انجام می شود تا در نهایت امر، تعهدی که به ملت دادیم را به نحو احسن انجام دهیم.
بنا براعلام سایت شهر، وی ادامه داد: امیدواریم کسری از این عدد تا سقف ۱۰ هزار واحد را تفاهم نماییم و به زودی کلنگ زنی آن صورت بگیرد و بعد از آن سایر تفاهمات با سایر مجموعه های نهادی و خصوصی برای تغییر چهره شهر و گره گشایی از مشکلات مسکن انجام شود؛ همینطور به دنبال مقرارت زایی های جدید هستیم تا گره و قفل مسکن را در شهر تهران از راه کمیسیون ماده پنج و شورایعالی شهرسازی باز نماییم.
همینطور نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این مراسم با اشاره به اینکه شهردار انقلابی تهران از روز اول مسئولیت مانند سایر مسئولیت ها به صورت شبانه روزی در خدمت مردم هستند، اظهار نمود: حدود یک و ماه و نیم قبل بود که جلسه ای با شهردار تهران داشتیم و ظرفیت های نهاد بنیاد مسکن را مطرح کردیم و درباره همکاری با شهرداری تهران هم در بحث ساخت مسکن و هم زیرساخت های شهری بخصوص مترو گزارشاتی دادیم و توافقاتی داشتیم و در همین راستا جلسات شهرداری با وزارت راه و رئیس جمهور برگزار شد.
وی ادامه داد: با ابتکار شهرداری قرارگاه جهادی مسکن در شهرداری راه اندازی و قرار شد ساخت ۱۰ هزار واحد از این مأموریت را بنیاد مسکن عهده دار شود؛ جلسات فشرده ای در اینباره برگزار می گردد و تلاش می نماییم با یک تیر چند نشان بزنیم و هم بافت فرسوده را با بافت های مقاوم جایگزین نماییم و هم دغدغه مسکن برای مردم حل شود.
نیکزاد افزود: هفته آینده فاز اول این پروژه در یک نقطه به صورت فیزیکی کلنگ زنی و در سایر نقاط به صورت آنلاین اطلاع رسانی می شود و فاز دوم تا سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ اجرا خواهد شد تا این ۱۰ هزار واحد در نقاط مختلف تهران با نقشه های مهندسی مناسب راه اندازی شود؛ افتخار بنیاد مسکن این است که عصای دست مسؤلان انقلاب اسلامی در عرصه های مورد نیاز باشد.

منبع: