وزیر ارشاد در جمع علمای مذاهب لبنان: دشمنی ما با رژیم صهیونیستی ریشه در نگاه نژادپرستانه و خوی اشغالگری آنها دارد

به گزارش مدیرسا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفرش به لبنان، در همایش گفتگوی ادیان شرکت کرد و در جمع علمای مذاهب لبنان در منطقه مسیحی نشین الربوه بیروت اظهار داشت: دشمنی ما با رژیم صهیونیستی ریشه در نگاه نژادپرستانه و خوی اشغالگری آنها دارد و معتقدیم همه فلسطینیان اصیل باید در سرنوشت خود سهیم باشند.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، محمد مهدی اسماعیلی تصریح کرد: در جمهوری اسلامی ایران شاهد همزیستی مسالمت آمیز بین پیروان ادیان هستیم و قانون اساسی مترقی ما آزادی عمل و آزادی دینی برای پیروان مذاهب و ادیان الهی را به رسمیت شناخته است. شهروند های سایر ادیان مثل مسلمانان در پارلمان و دیگر مناصب حکومتی نماینده دارند.
وی ادامه داد: این همراهی میان شهروندان ایرانی خودش را در جنگ تحمیلی ۸ ساله دشمن بعثی نشان داد. در کنار جوانان، مردان و زنان مسلمان، تعدادی از مسیحیان و یهودیان به شهادت رسیدند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به مفهوم «شهروند» در قوانین ایران اظهار داشت: هر شهروند بدون توجه به گرایش مذهبی و سیاسی، حقوقی دارد که نظام اسلامی خویش را ملزم به رعایت آن می داند. در کشور ما، در طول سال گفتگوهای مستمری بین اندیشمندان ادیان و مذاهب برگزار می گردد و همه ساله میزبان تعدادی از اندیشمندان ادیان مختلف در کشورمان هستیم.
دکتر اسماعیلی اضافه کرد: دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گوناگونی با عناوین مطالعات ادیان و مذاهب در ایران به فعالیت مشغولند و در مناسبات منطقه ای هم همین روش را دنبال می نماییم.
وی ضمن اشاره به نگاههای منطقه ای جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: در منطقه نگاهمان آزادی و حضور قوی همه ملت ها است. مسیر حرکت جمهوری اسلامی احترام به نگاه مردم هر کشور در تعیین سرنوشت خود است. نگاه طایفه ای و مذهبی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی وجود ندارد.
وی سردار سلیمانی را نمونه این رویکرد جمهوری اسلامی در منطقه دانست و اظهار داشت: سردار بزرگ جبهه مقاومت، حاج قاسم سلیمانی نمونه بارز این نگاه جمهوری اسلامی بود. ژنرال قهرمان امت اسلامی، همانطور که از شیعیان و اهل سنت دفاع می کرد از مسیحیان و ادیان دیگر در عراق و سوریه دفاع کرد و اشغالگران امریکایی، این قهرمان مبارزه با تروریسم را به شهادت رساندند.
وی ادامه داد: رهبر عزیز انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای تاکید کردند جمهوری اسلامی هیچ نگاه فرقه ای و مذهبی را در منطقه دنبال نمی کند و نگاهش احترام به پیروان ادیان است. مخالفت جمهوری اسلامی با رژیم صهیونیستی برهمین اساس است. از نظر رهبر انقلاب اسلامی همه فلسطینیان اصیل، نه مهاجرین عاریتی، در یک فرآیند دموکراتیک واقعی، سرنوشت خودشان را تعیین کنند.
او در آخر از علمای ادیان و مذاهب لبنانی دعوت کرد تا ضمن سفر به ایران، از نزدیک با سیاست های فرهنگی جمهوری اسلامی آشنا گردند.
هفته فرهنگی ایران در لبنان به مدت یک هفته (از ۹ تا ۱۴ اسفند) و به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، و با همکاری وزارت فرهنگ لبنان، و انجمن هنری «رسالات» لبنان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می گردد.
هفته فرهنگی ایران شاهد برنامه های متنوعی همچون برگزاری چند میزگرد و هم اندیشی در موضوعات علمی، هنری، و همینطور برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای ایرانی به همراه پخش فیلمهای ایرانی و شب موسیقی ایران و لبنان به صورت مشترک خواهد بود و در مراکز مختلف فرهنگی لبنان برگزار می شود.

منبع: