حفظ ایمنی کارگران معدن در اولویت وزارت کار

به گزارش مدیرسا معاون وزیر کار بر ضرورت به روز کردن ایمنی در معادن تاکید کرده و می گوید: به روز کردن ابزار و امکانات در معادن با هدف بهبود ایمنی کارگران معدن و کاهش دغدغه خانواده های آنها در اولویت وزارت کار است.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، مطابق ماده ۶۰ قانون تامین اجتماعی، حوادث ناشی از کار به حوادثی گفته می شود که در حین انجام وظیفه و مواقعی اتفاق بیفتد که بیمه شده در کارگاه یا ساختمان و محوطه آن مشغول انجام کار باشد یا به دستور کارفرما در خارج از محوطه کارگاه عهده دار انجام ماموریتی باشد.

برابر آمارها، حوادث معدنی در کنار حوادث ساختمانی بیشترین آمار تلفات نیروی کار را به خود اختصاص داده و بیشتر معضلات در باب حوادث کار مربوط به کارگاههای معدنی بوده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از مقایسه حوادث معدنی در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، بیش از ۹۳۰ معدن در سال ۱۳۹۸ دارای واحد بهداشت و ایمنی و محیط زیست بوده که نسبت به سال قبل افزایش داشته است ولی با وجود استقرار واحد ایمنی و بهداشت در معادن مذکور، تعداد وقوع حادثه و افراد حادثه دیده در معدن نسبت به سال ۱۳۹۷ افزایش داشته است.

به سبب این گزارش، بیشترین تعداد وقوع حوادث مربوط به معادن استخراج ذغالسنگ خشک و بعد از آن معادن استخراج سنگ و شن و ماسه بوده است.

علی حسین رعیتی فرد ـ معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ معتقد است: معادن باید مکانیزه شوند ولی در وضعیت فعلی تلاش ما این است که معادن را با ارتقای ایمنی بصورت نیمه مکانیزه اداره نماییم.

وی می گوید: به روز کردن ابزار و امکانات مورد استفاده در معادن با هدف بهتر شدن وضعیت ایمنی کارگران معدن و کاهش دغدغه خانواده های آنها در اولویت ما قرار دارد.

رعیتی فرد، کار در معدن را جزو مشاغل سخت عنوان کرده و می گوید: از نظر وزارت کار، فعالیت در معادن جزو مشاغل سخت و زیان آور شناخته می شود که باید این قانون در معادن کشور اعمال شود.

در حال حاضر خیلی از کارشناسان معتقدند که استخراج معادن در سال های اخیر به روش سنتی و قدیمی صورت گرفته و این امر در وقوع بیشتر حوادث کار معدنی اثرگذار بوده است در صورتیکه بهره گیری از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان که دارای قابلیتهای فنی بالایی هستند، می تواند یک راه حل موثر برای تغییر روش های سنتی در استخراج معادن باشد.

به زعم آنها عدم استفاده از فناوری های روز در مسائل استخراج معادن خصوصاً ذغال سنگ همچون علل وقوع حوادث معدنی بوده و عدم رعایت این موارد سبب بروز حوادث ناگوار در سال های اخیر بوده است.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، طبق آمارها اکنون بیش از ۵۵۰۰ معدن در کشور وجود دارد که حدود ۹۰ درصد آنها در زمینه ذغال سنگ فعالیت می نمایند و روش های استخراج در بیش از ۹۰ درصد این معادن عمدتا به شکل سنتی و تقریباً نا ایمن است. بر این اساس لازم است به سمت بروز کردن امکانات و تجهیزات و دستگاههای مورد استفاده در این معادن و جایگزین کردن تکنولوژی و شیوه های مدرن برای استخراج معادن حرکت کرده و آموزش کارگران معدن برای رعایت اصول و نکات ایمنی و حفاظت فنی با جدیت در دستور کار قرار گیرد.

منبع: