در گزارش مدیرسا مطرح شد؛ چرا از عراق به سمت سوریه تردد ترانزیتی نداریم؟

مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت عمده دلیلهای عدم تردد ترانزیتی کامیون های کالاهای صادراتی ایران از عراق به سمت سوریه را تشریح نمود.

فرزاد پیلتن در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد این که چرا عراق اجازه تردد ترانزیتی کامیون های کالاهای صادراتی ایران به سوریه را نمی دهد، اظهار نمود: تا مدتی پیش کشور عراق به سبب عدم عضویت در کنوانسیون بین المللی ترانزیت تحت عنوان تیر، شرایط تردد ترانزیتی کامیون های ایرانی را فراهم ننموده بود ولی با عضویت این کشور، کم کم این زمینه درحال فراهم شدن است.
مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: ضمن این که در حوزه زیرساخت های حمل و نقلی با کشور عراق مسائل و مشکلاتی از قبیل عدم توسعه ریل و جاده ها داریم که نیاز به بازسازی و نوسازی دارند و در برخی از قسمت ها احتیاج به توافق جهت راه اندازی داریم همچون راه آهن شلمچه- بصره که امکان اتصال ریلی بین دو کشور را فراهم می آورد.
وی افزود: البته مشکل دیگری که وجود دارد ناشی از عدم انطباق قوانین و مقررات داخلی ایران در زمینه جاده ای با کشور عراق است که نیاز به انطباق دارد.
پیلتن اظهار داشت: همین طور مشکل دیگری در مورد کامیون ها و رانندگان عراقی وجود دارد که این مساله بوسیله وزارت راه و شهرسازی ایران درحال پی گیری است که امید می رود با توافقات سه جانبه و دوجانبه بین ایران و عراق و سوریه در آینده شاهد اجازه تردد و عبور ترانزیتی کالاهای صادراتی ایران از کشور عراق به کشورهای منطقه همچون حوزه مدیترانه، اردن، سوریه و بالعکس یعنی شاهد عبور کالاهای ایمن کشورها از عراق به سمت کشورهای شرق و جنوب ایران و حتی آسیای مرکزی باشیم.