سخنگوی گمرك خبر داد؛ لغو ممنوعیت صادرات ۴ محصول کشاورزی

سخنگوی گمرک ایران ضمن اشاره به لغو ممنوعیت صادرات ۴ محصول کشاورزی، اظهار داشت: صادرات این محصولات هم اکنون ممنوع نیست.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، سید روح الله لطیفی درباره ممنوعیت صادرات تعدادی محصولات کشاورزی اظهار نمود: طبق نامه وزارت جهاد کشاورزی صادرات چهار محصول کشاورزی سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و بادمجان به علت تنظیم بازار بررسی می بایست ممنوع می شد که به علت مباحث کارشناسی و فنی و تغییر نظر وزارت جهاد کشاورزی، نامه مذکور به گمرکات اجرایی ابلاغ نشد.
سخنگوی گمرک ایران اضافه کرد: بر مبنای قانون انتزاع، وزارت جهاد کشاورزی مسئول تولید و تنظیم بازار در بخش کشاورزی است و گمرک هم مجری قوانین و بخشنامه های قانونی می باشد.
وی اظهار داشت: به علت تغییر نظر وزارت جهاد در گفتگوهای شفاهی این مورد به گمرکات اجرایی ابلاغ نشده و مقرر شده است که تغییراتی در این تصمیم از جانب وزارت جهاد کشاورزی لحاظ شود.
لطیفی اضافه کرد: امکان دارد وزارت جهاد کشاورزی ممنوعیت صادرات را تبدیل به افزایش تعرفه عوارض صادراتی کند و بر مبنای مباحث مطرح شده محصولات گلخانه ای گوجه یا بادمجان هم شامل محدودیت یا افزایش عوارض صادراتی نشود.
وی افزود: معمولا بر مبنای چند روش نسبت به تنظیم بازار اقدام می شود. یکی از روش ها افزایش تعرفه عوارض صادراتی است. روش دیگر ممنوعیت صادرات کالاهایی که در بازار داخل با کمبود رو به رو شده اند و روش سوم هم تنظیم بازار با واردات بدون از دست دادن بازار صادراتی است، از آنجاییکه در شرایط تحریمی کشور واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند، مرسوم نیست معمولا از روش سوم برای تنظیم بازار استفاده نمی گردد.