وزیر صمت: عرضه کالاهای اساسی با قدرت ادامه دارد

به گزارش مدیرسا وزیر صمت اظهار داشت: همه واحدهای تولیدی الان ذخیره روغن خام دارند، بدین سبب ما به هیچ وجه در مورد ذخایر روغن خام و بسته بندی شده گرفتار مشکل نیستیم.
به گزارش مدیرسا به نقل از مهر فاطمی امین در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: به لحاظ موجودی کالا کمبود نداریم، روزانه نزدیک چهار هزار تن مصرف روغن در کشور است. وی اظهار داشت: پنج شنبه چهارهزار تن، جمعه در روز تعطیل ۳۵۰۰ تن تولید می شود و روز شنبه ۵ هزار تن تولید می شود. در یکی از استانهای شمالی انباری که ۲ هزار تن روغن معادل نصف مصرف یک روز کل کشور کشف شد.
وزیر صمت اظهار داشت: متأسفانه ۸۵ درصد روغن را از خارج از کشور وارد می نماییم. وی ادامه داد: شرکتی به اسم تجاری دولتی ایران تا الان که روغن ارز ۴۲۰۰ تومانی داشته روغن را وارد می کرده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این شرکت اواخر فروردین ماه ۱۲۰ هزار تن و در چند روز گذشته هم ۸۰ هزار تن روغن روغن تخصیص داده است.

فاطمی امین اظهار داشت: همه واحدهای تولیدی الان ذخیره روغن خام دارندبنابراین ما به هیچ وجه درمورد ذخایر روغن خام و بسته بندی شده گرفتار مشکل نیستیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: قیمت های جدید دیشب به انجمن های تولید کننده ابلاغ گردید، ما بین سه عامل تولید کننده، شرکت های پخش و فروشگاه ها ارتباطمان را تقویت و دقیق تر کردیم.
فاطمی امین اضافه کرد: چند روزی کمبود روغن و اختلال خواهیم داشت، اما به سرعت برطرف خواهد شد. وی اظهار داشت: مصرف مرغ تهران در روز ۱۲۰۰ تن است، امروز ۱۲۰۰ تن مرغ گرم و ۴۰۰ تن هم مرغ منجمد در تهران عرضه شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در بحث نظارت دو مرحله وجود دارد، یک باید تولیدکنندگان قیمت درست درج کنند و دوم این که در نظام توزیع افزایش قیمت معقول باشد یعنی گرانفروشی نشود.
این مقام مسئول افزود: بدین سبب کالایی که قیمت بر روی آن بعنوان قیمت تولید کننده درج شده است اگر از حدی بیشتر نباشد و مجاز باشد، کار ماست که آنها را کنترل نماییم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در گام اول این که تولید کنندگان قیمت را درست درج کنند ما این را بطور سامانه ای پیگیری می نماییم و اگر قیمت ها بیش از اندازه مجاز باشد ما با آن برخورد می نماییم. آقای فاطمی امین اظهار داشت: قسمت دوم توزیع و قسمت آخر فروشگاه ها هستند که هم دولت باید نظارت ها را گسترده کند و هم مردم می توانند به ما کمک کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در سراسر کشور روزی ۷۰۰ نفر بازرس داشتیم که این را به بالای هفت هزار نفر رسانده ایم. آقای فاطمی امین اضافه کرد: در یک روز نزدیک به ۹ هزار پرونده کوچک و بزرگ معادل یک ماه بازرسی، تشکیل انجام شد. وی اظهار داشت: امروز در سراسر کشور ۲۰ هزار تماس داشتیم که ۵۸ درصد آن راجع به گرانفروشی بود.
وی اشاره کرد: اتفاقی که در این هفته افتاد، سازمان تعزیرات اختیارات بسیار خوبی گرفته، هفته های قبل اگر کسی درج قیمت نمی کرد ۸۴ هزار تومان جریمه می شد که این جریمه هیچ بازدارندگی ندارد، آن جریمه الان به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد است. آقای فاطمی امین اظهار داشت: روز گذشته و امروز بالای ۶۰ هزار بازرسی داشتیم که شامل انبارها، واحدهای تولیدی و شرکت های پخش که بخش عمده ای از آن به تماسهای مردمی بر می گردد.

وی درباب سامانه ۱۲۴ اضافه کرد: سامانه ۱۲۴ دو قسمت است یک کانال تلفنی است که ما در یکی دو ماه گذشته ارتقا داده ایم، تمام تماس ها ضبط می شوند و بخش دیگر سایت ۱۲۴ است که قیمت ها را اعلام می کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: قبلاً کسی که می خواست ذرت وارد کند، ذرت را وارد می کرد از دولت دلار می گرفت بابت هر یک دلار ۴، ۲۰۰ تومان به دولت می داد.
فاطمی امین اضافه کرد: ۸۰۰ کارخانه خوراک دام داریم وقتی ذرت و کنجاله می روند در کارخانه فراوری می شوند، ۱۵ درصد راندمان آنها بیشتر می شود یعنی ما ۱۵ درصد کمتر نیاز به واردات داریم.
وی افزود: روش تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی سبب شده بود که کارخانجات کمتر از ۲۰ درصد از آنها استفاده گردد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ۱۷ هزار مرغداری داریم که قسمتی از آنها بلااستفاده است بدین سبب که وقتی نهاده های یارانه ای وارد می نماییم طبیعتاً نمی توانیم به اندازه کافی وارد نماییم.
فاطمی امین اظهار داشت: در روش جدید وارد کننده از نیما ۲۴ هزار تومان دلار خودرا خریداری می کند و دیگر نیازی به دخالت دولت نیست، وارد کننده و بخش خصوصی یکدیگر را پیدا می کنند. آقای
وی اضافه کرد: یکی از مهم ترین آثار این طرح این است که دولت خودش را از کارهای اقتصادی خارج می کند و نظارت می کند. وی افزود: نفع مردم در این است که دولت خودش را درگیر کار کسب وکار نمی کند می آید در سطح بالاتری قرار می گیرد و تمام توان خودرا بر نظارت و افزایش راندمان می گذارد.

فاطمی در پاسخ به پرسشی در خصوص این که تغییراتی که در قیمت های جهانی کالاها داشت چقدر تأثیر گذار در تصمیم دولت بود؟ اضافه کرد: یکی از مواردی که اجرای این قانون را تسریع کرد، افزایش شدید قیمت های جهانی بود، بعنوان مثال گندم سه ماه قبل تنی ۲۸۰ هزار دلار بود که به ۴۰۰ دلار رسیده است، دانه های روغنی در شهریور ماه نزدیک به هزار و ۲۰۰ دلار بوده که الان دو هزار دلار است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مسلماً دهک های پایین سه دهک اول که برای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان بالا رفته، بطور قطع به این مبلغ از مرغ، لبنیات، تخم مرغ و روغن استفاده نمی کردند یعنی منابعی در اختیارشان قرار می گیرد که خیلی بیشتر از مخارج قبلی است یعنی نه فقط افزایش قیمت ها برای آنها جبران می شود بلکه مبلغ بیشتری هم پرداخت می شود.
فاطمی امین اضافه کرد: ممکنست در برخی از صنایع غذایی که روغن استفاده می نمایند، هر گونه تغییر قیمتی باید با اجازه و مصوبه سازمان حمایت ازمصرف کنندگان و تولید کنندگان و ستاد تنظیم بازار باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: برای چهار قلم اصلی قیمت هایی که اعلام شده دیگر تغییر نخواهد کرد، اما ممکنست در برخی از صنایع در برخی از محصولات به سبب این که مواد اولیه آنها افزوده می شود، افزایش قیمتی را شاهد باشیم.
وی اضافه کرد: هر واحد تولیدی که فکر می کند که هزینه هایش بیشتر و سودش کافی نیست باید به سازمان حمایت مراجعه کند.

منبع: