درآستانه جام جهانی قطر سفرهای دریایی خارجی راه می افتد؟

مدیرسا: درپی اقدامات صورت گرفته جهت راه اندازی سفرهای دریایی به قطر در آستانه مسابقات جام جهانی فوتبال و از سرگیری سفر دریایی بوشهر-کویت، به نظر می آید سفرهای دریایی خارجی درحال راه اندازی مجدد و ازسرگیری است.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، طی ماه های گذشته مذاکرات گوناگونی بین مسؤلان ایران و قطر برای رونق سفرهای دریایی بخصوص در روزهای جام جهانی فوتبال صورت گرفته و دو طرف برای انجام این کار بارها اعلام آمادگی کرده اند.

حسین عباس نژاد –مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی – در اینباره به ایسنا گفته بود که قبل از آنکه مساله جام جهانی و برگزاری آن در قطر مطرح شود و خارج از این موضوع، راه اندازی خط کشتیرانی را در نظر داشتیم و برنامه ریزی برای آنرا انجام داده بودیم. هدف اول ما راه اندازی سفرهای دریایی بوشهر – دوحه به علت نزدیکی دو بندر به یکدیگر بود، بنابراین هم مساله تعمیرات اساسی و لایروبی اسکله مسافری بوشهر را در دستور کار قرار دادیم.

وی اضافه کرد: بر مبنای برنامه ریزی صورت گرفته در اواسط تابستان سال جاری اسکله مسافری بوشهر آماده سفرهای دریایی خواهد شد و با شرکت صاحب کشتی های مورد نظر هم مذاکره کردیم تا هر چه سریعتر آماده سازی کشتی ها هم صورت گیرد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: طبق وعده ای که وزیر گردشگری داده، قطر جزو اولویت های ما جهت راه اندازی سفرهای دریایی و گردشگری دریایی است و معتقدیم که امکانات و زیرساخت در ایران به وجود آمده و در قطر هم وجود دارد و می توانیم از راه سفرهای دریایی از امکانات گردشگری دو کشور به نحو احسن استفاده نماییم. همینطور در صحبت ها و مذاکرات دو جانبه بین ایران و قطر مقرر شد تا امکانات و بسترهای لازم جهت راه اندازی هر چه سریعتر این خط کشتیرانی فراهم گردد و امیدواریم در توافقنامه دیگری که توسط وزیر راه و شهرسازی به امضا رسید و در آینده هم توافقات دیگری در این حوزه امضا خواهد شد، پشتیبانی هایی از جانب دو کشور برای عرضه دیگر خدمات مانند هتلینگ و تأمین مایحتاج در روزهای جام جهانی و حتی بعد از آن از راه ایران صورت گیرد.

البته پیش از این هم رئیس جمهور و وزیر راه شهرسازی مذاکرات مفصلی را با قطری ها برای رونق و توسعه روابط اقتصادی دو کشور در حوزه های مختلف همچون حوزه های بندری، دریایی، تجاری، گردشگری و… انجام داده بودند.

روز گذشته هم حسن بیگ محمدلو -معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع سازمان بنادر و دریانوردی- اظهار داشت: توجه دولت و دیگر ارکان کشور به توسعه دریا محور فرصتی برای رونق بنادر است که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده گردد.

وی اضافه کرد: کی از مبحث هایی که رونق اقتصادی استانهای ساحلی را رقم می زند توجه ویژه به کشورهای همسایه از مسیر دریا است. در این خصوص بعد از توجه ویژه به راه اندازی خط مسافربری بوشهر- قطر، احیا خط مسافربری دریایی بوشهر- کویت مدنظر قرار گیرد که در این حوزه اقدام های ارزشمندی در سازمان بنادر صورت گرفته است.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، با عنایت به این که در سالهای گذشته و قبل از شیوع کرونا، سفرهای دریایی چابهار-مسقط، بوشهر-قطر، لنگه-دوبی، قشم- عمان و بوشهر-کویت انجام می شد و مذاکراتی هم برای توسعه و افزایش کمی سفرهای دریایی به مقاصد دیگر در دست انجام بود اما شیوع این ویروس همه سفرهای دریایی را در جهان تحت تأثیر قرار داد و سفرهای دریایی در ایران را حدودا به مدت دو سال به تعطیلی کشاند.