سهم تعاونی ها از اشتغال روستایی چند درصد است؟

معاون وزیر کار از ثبت نام بیشتر از ۵۰۰۰ تعاونی روستایی در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات اطلاع داد و اظهار داشت: تابحال ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون به ۹۳۱ طرح تعاونی پرداخت شده است.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، طرح اشتغال روستایی از بهمن ماه سال ۱۳۹۶ در کل کشور کلید خورد؛ این طرح به دنبال مجوز مجلس در برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد طرح های اشتغال در مناطق روستایی و عشایری به اجرا درآمد و مقرر شد معادل ریالی آن از محل منابع داخلی بانکها به حساب موسسات عامل واریز شود.

بر این اساس به صندوق توسعه ملی اجازه داده شد با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض الحسنه نزد بانکهای کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید در بخش کشاورزی سپرده گذاری کند تا این منابع برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری هزینه شود.

مهدی مسکنی ـ معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ تازه ترین جزئیات ثبت نام تعاونی ها و پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی را اعلام نمود.

وی ضمن اشاره به وجود ۹۷ هزار تعاونی روستایی در کشور اضافه کرد: از این تعداد ۵۳۵۸ تعاونی در سامانه کارا برای گرفتن تسهیلات ثبت نام کرده اند که تابحال به ۹۳۱ طرح رقمی در حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از راه بانک توسعه تعاون تسهیلات پرداخت شده است.

مسکنی افزود: به صورت میانگین ۱۰۷۵ میلیون تومان تسهیلات به تعاونی ها پرداخت شده و هر تعاونی توانسته در حدود یک میلیارد تومان در مسایل روستایی فعالیت کند.

آنطور که معاون وزیر کار گفته در حوزه اشتغال پایدار سهم تعاونی ها حدود ۷ درصد است و برای دستیابی به ۲۵ درصد سهم تولید ناخالص ملی باید سهم ۷ درصدی به ۲۵ درصد افزایش یابد و دستور مقام معظم رهبری در چارچوب برنامه پنجم توسعه محقق شود.

بسیاری از کارشناسان انجام فعالیت های اشتغال روستایی را در کاهش مهاجرت به شهرها موثر دانسته و معتقدند ایجاد اشتغال روستایی در چارچوب تعاونی ها علاوه بر گسترش مشارکت جمعی و توسعه آبادانی در روستاها، باعث اشتغالزایی و درآمدزایی برای خانوارهای روستایی می شود.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، نرخ بهره تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری برای مناطق روستایی و غیرمرزی ۶ درصد و مناطق مرزی ۴ درصد پیشبینی شده است. ثبت نام جهت دریافت وام اشتغال روستایی به صورت اینترنتی از راه ورود به سامانه کارا به نشانی https: //kara.mcls.gov.ir امکانپذیر است.