با وام ۷۰۰ میلیونی میتوان در تهران خانه خرید؟

به گزارش مدیرسا وام ۷۰۰ میلیون تومانی که وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد آنرا به شورای پول اعتبار داده، در صورت تصویب می تواند ۵۰ تا ۷۰ درصد قیمت مسکن در بعضی مناطق جنوبی تهران را پوشش دهد.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، دولت برنامه هایی را به منظور ارتقای توان متقاضیان خرید و اجاره مسکن در دستور کار قرار داده است. برای سالجاری سقف وام اجاره در تهران به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است. سال قبل این مبلغ ۷۰ میلیون تومان بود.
درمورد تسهیلات خرید مسکن هم اواخر اردیبهشت ماه رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی اعلام نمود پیشنهاد پرداخت وام ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن در شهر تهران را در سومین جلسه شورایعالی مسکن با حضور رئیس جمهور مطرح خواهد نمود. فعلاً جزئیاتی از موافقت یا عدم موافقت دولت و شورای پول و اعتبار با این پیشنهاد ارائه نشده است.
باآنکه قیمت مسکن در شهر تهران طی چهار سال گذشته به شدت افزایش پیدا کرده اما در صورتیکه شورای پول و اعتبار وام ۷۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن را به تصویب برساند، با این رقم میتوان بخشی از هزینه های خرید خانه در جنوب تهران را پوشش داد. با عنایت به بررسی های انجام شده از قیمت آپارتمان در مناطق جنوبی تهران، وام ۷۰۰ میلیون تومانی می تواند بین ۵۰ تا ۷۰ درصد قیمت مسکن را در این مناطق پوشش دهد.
اما مسئله اصلی به اقساط بالای این وام پیشنهادی مربوط می شود. طبق محاسبات، اقساط تسهیلات ۷۰۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸ درصد و مدت بازپرداخت ۱۲ ساله به حدود ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می رسد که خیلی از اقشار پایین توانایی پرداخت چنین مبالغی را ندارند. بر این اساس کارشناسان معتقدند این وام تاثیری در قدرت خرید متقاضیان واقعی خرید خانه ایجاد نمی کند و حتی می تواند بعنوان یک عامل روانی محرک، منجر به رشد نسبی قیمت ها شود.
هم اکنون سقف تسهیلات خرید مسکن از راه خرید اوراق در شهر تهران ۴۸۰ میلیون تومان است که به زوجین تعلق می گیرد. هریک از زوجین می توانند ۲۰۰ میلیون تومان وام به اضافه ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت نمایند. البته برای خرید این تسهیلات باید ۹۶۰ فقره اوراق خریداری کرد که نرخ هر فقره از آن هم اکنون حدود ۱۳۰ هزار تومان است. بدین ترتیب خرید این تسهیلات بیشتر از ۱۲۴ میلیون تومان هزینه در بر دارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی برای افزایش وام خرید مسکن تا رقم ۶۰۰ یا ۷۰۰ میلیون تومان به ایسنا اظهار داشت: افزایش تسهیلات خوب است و می تواند مقداری به رشد توان خرید متقاضیان کمک کند؛ به شرط آنکه مدت بازپرداخت آن ۲۰ سال یا بیشتر شود. در شرایط فعلی که به علت عملکرد نامناسب دولتهای پیشین، قیمت مسکن شش تا هفت برابر شده تسهیلات و بسته های تشویقی، کمک کننده خواهد بود.
مصطفی قلی خسروی اضافه کرد: افزایش مبلغ وام مسکن در صورتی مفید می باشد که به ابزار کاسبی بانک ها تبدیل نشود. اگر بانک ها بخواهند با سود ۱۸ درصد بیشتر از ۱۱ میلیون تومان قسط از مشتریان دریافت نمایند کمتر کسی توانایی دریافت این وام را خواهد داشت. اگر مقرر است بانک های اسلامی داشته باشیم باید نرخ سود تسهیلات ۷۰۰ میلیون تومانی حداکثر ۴ درصد باشد. با سود ۱۸ درصد فعلی مردم باید ظرف ۱۲ سال بیشتر از یک میلیارد تومان سود بپردازند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه تسهیلات ۷۰۰ میلیونی می تواند ۶۰ تا ۷۰۰ درصد قیمت مسکن در مناطق جنوبی تهران را پوشش دهد اظهار داشت: هم اکنون کمترین متوسط قیمت مسکن به منطقه ۱۸ تهران با میانگین ۱۵.۷ میلیون تومان متعلق می باشد. بر این اساس وام مذکور می تواند بیشتر از ۹۰ درصد قیمت مسکن در این منطقه را پوشش دهد. اما باید برای مناطق برخوردار کلانشهرها هم فکر شود.
خسروی ضمن اشاره به تسهیلاتی که در کشورهای توسعه یافته برای خرید مسکن پرداخت می شود اظهار داشت: وام در اروپا و آمریکا بیشتر از ۹۰ درصد قیمت مسکن را پوشش می دهد. معتقدم دولت نباید برای وام مسکن سقف قائل شود و به هر میزان که متقاضی توان پرداخت دارد، تسهیلات بپردازد. این اقدام جدا از آنکه می تواند در خانه دار شدن خیلی از مردم کمک کننده باشد، صنعت ساختمان و بازار مسکن را بعنوان یک بخش پیشرو در اقتصاد کشور راه می اندازد و به رشد اشتغال می انجامد.
وی در تشریح وضعیت اردیبهشت ماه بازار مسکن اظهار نمود: اوضاع بازار چندان مناسب نبود و رکود کماکان وجود دارد. علت اصلی هم به پایین بودن توان خرید متقاضیان مربوط است. برخی تحلیلها و مصاحبه های غیرکارشناسی توسط بعضی افراد هم که انتظارات تورمی را القا می کنند در تشدید رکود موثر است.