مدیرعامل ایران خودرو: خط رنگ، بدنه و پرس به سایت ایران خودرو تبریز اضافه می شود

به گزارش مدیرسا مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو اظهار داشت: یکی از سرمایه های اصلی ایران خودرو، توانمندی در حوزه طراحی و تولید قوای محرکه به مجموعه های خارج از ایران خودرو را در دستور کار قرار داده ایم.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر به نقل از ایکوپرس، مهدی خطیبی در نشست با رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و قطعه سازان استان آذربایجان شرقی در شرکت ایران خودرو تبریز، اضافه کرد: مرکز توسعه تجارت و خدمات قوای محرکه ایران خودرو که برپایه آن ایجاد پاورترین ایران خودرو کلید خورده است، در عرصه تولید و عرضه قوای محرکه خودرو های تجاری سنگین و نیمه سنگین هم فعالیت خواهد نمود.
وی ضمن اشاره به چشم انداز صنعت خودرو تا سال ۱۴۰۴ اظهار داشت: باید برای صادرات برنامه مشخصی داشته باشیم و یقینا مسیر بازارهای صادراتی با افزایش کیفیت محصولات گشوده خواهد شد.
خطیبی ضمن اشاره به برنامه های تحول کیفیت در گروه صنعتی ایران خودرو اظهار داشت: اگر صادرات محصول باکیفیت نداشته باشیم تولیدمان سودآور نخواهد بود و برنامه ریزی برای این مورد در ادامه تولید و توسعه صنعت خودروی کشور اجتناب ناپذیر است.
وی از اضافه شدن خط رنگ به ایران خودرو تبریز تا دو سال آینده اطلاع داد و اظهار داشت: بعد از آن، خط تولید بدنه و سالن پرس با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو به این سایت تولیدی افزوده خواهد شد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با تکیه بر توسعه خطوط تولید گیربکس و موتور خودرو های تجاری سنگین و نیمه سنگین در شرکتهای ایدم و چرخشگر اظهار داشت: باید کیفیت این بخش از محصولات هم افزایش یابد.
وی خطاب به تولیدکنندگان استان آذربایجان شرقی اظهار نمود: با ارائه محصول با کیفیت شرایط رقابت پذیری آنرا فراهم کنید.
خطیبی ضمن اشاره به برخی سیاستگذاری های نادرست در صنعت خودرو کشور در سالهای اخیر همچون قیمت گذاری دستوری اظهار داشت: سال ۱۴۰۰ به علت برخی اقدامات غیر اقتصادی زیان انباشته قابل توجهی به ایران خودرو وارد شده است که بخشی از آن به علت همین سیاستگذاری ها بوده است.
وی ضمن تشریح برنامه توسعه ای در گروه صنعتی ایران خودرو، برنامه تولید کامل خودرو از آغاز خردادماه را عاملی برای ایجاد انگیزه و نشاط در مجموعه دانست و اظهار داشت: به این سمت پیش می رویم که نظام پرداخت به شبکه تأمین سامان دهی شود و بر همین اساس، علاوه بر پرداخت ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در اسفندماه سال گذشته، از آغاز فروردین تا آخر اردیبهشت ماه سال جاری پرداخت مان به شبکه تأمین دو برابر ارزش خرید بوده است.
خطیبی از بهره مندی از ابزار نوین مالی برای پرداخت به شبکه تأمین اطلاع داد و اظهار داشت: تأمین مالی جدید با بانک تجارت، خرید دین و ال. سی داخلی درحال پیگیری است تا نظام پرداخت به بهترین شکل مدیریت شود.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو خاطرنشان کرد: پرداخت نقدی در شرایط مناسبی قرار دارد و به این سمت پیش می رویم تا ظرف دو تا سه ماه آینده مطالبات قطعه سازان بالای ۱۲۰ روز نباشد.
وی خاطرنشان کرد: اگر سدی باشد که مانع از عملکرد مناسب و رضایت بخش شود، حتما آنرا از میان برمی داریم.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو اظهار داشت: نگاه کیفی هیات مدیره جوان و پویا در شرکت ساپکو بطور قطع در افزایش کیفیت محصول در کوتاه مدت نمایان خواهد شد.
وی با انتقاد از تضاد در سیاستگذاری و اهداف در صنعت خودرو اظهار داشت: در شرایطی انتظار افزایش کیفیت و توسعه محصول از صنعت خودرو کشور می رود که با قیمت گذاری دستوری، خودروساز توان تأمین هزینه های تولید را ندارد و زیان ده می شود.
خطیبی وظیفه ذاتی خودروساز را توسعه، تولید و عرضه محصول و اشتغال زایی را از آثار افزایش تولید دانست و با تکیه بر فعالیت برپایه مدل اقتصادی اظهار داشت: افزایش تولید در ایران خودرو دیزل سبب ایجاد چهار هزار فرصت شغلی امسال خواهد شد.
وی با بیان اینکه مشکلات ریشه ای و ساختاری نیازمند چاره ریشه ای هم است، خاطرنشان کرد: مدیران خودروسازی پیش از این هم با دلسوزی کار کرده اند، اما برخی به علت سیاستگذاری های نادرست نتوانسته اند کارنامه موفقی از خود به جای بگذارند.
وی زنجیره تولید خودرو را سودآور خواند و اظهار داشت: تا وقتی که به دنبال رفع ایرادات نباشیم نمی توان از عملکرد صنعت خودرو کشور دفاع کرد.
خطیبی تولید خودرو کامل و بدون کسری را زمینه ساز شفاف سازی در فرایند تولید و ارائه آمار صحیح به جامعه برشمرد و اظهار داشت: افزایش سرعت گردش مالی، پیشگیری از ایجاد هزینه های مالی بیش تر و افزایش کیفیت، برخی دیگر از دستاوردهای این اقدام است.
گفتنی است، در این جلسه و بازدید که قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو در توسعه و تولید و مدیرعامل ایران خودرو دیزل هم حضور داشتند، پرنیان، رئیس سازمان صمت استان آذربایجان شرقی درمورد وضعیت تولید در استان و موانع و انتظارات موجود توضیحاتی ارائه کرد.

منبع: