راه و مسكن در هفته ای كه گذشت؛ قیمت ۴۰ میلیونی هر متر مسکن در تهران

مدیرسا: بنا بر اعلام بانک مرکزی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت به متری ۳۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده که رشد ماهانه بیش از ۸ درصدی را برای نخستین بار در دو سال اخیر تجربه نمود.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، در هفته جاری بانک مرکزی گزارش بازار مسکن شهر تهران در خرداد امسال را منتشر نمود که طی آن متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در پایتخت به ۳۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان رسیده است.
این افزایش ۸.۴ درصدی متوسط قیمت مسکن در خرداد نسبت به اردیبهشت امسال سبب شد تا رشد ماهانه قیمت مسکن که در دو سال اخیر به زیر ۳ درصد رسیده بود، بار دیگر به نرخ های سال ۱۳۹۹ برسد که بعضاً تا ۱۰ درصد در یک ماه هم رسیده بود.
همچنین در مقایسه با خرداد سال قبل نیز افزایش ۳۲.۸ درصدی قیمت مسکن در خرداد امسال رقم خورده است.
سفر دو روزه وزیر راه و شهرسازی به ورشو
رستم قاسمی در هفته جاری سفری دو روزه به ورشو پایتخت لهستان داشت تا در نشست جهانی شهرهای هوشمند تحت نظر برنامه اسکان سازمان ملل متحد شرکت و سخنرانی کند.
قاسمی در این جلسه بیان کرد:
«توسعه پایدار بیش از یک انتخاب، الزامی برای ما مردمان این کره خاکی در پاسداشت میراث گذشتگان و انتقال آن به نسل های بعدی است.
همانگونه که می دانیم، امروزه گسترش شهرنشینی در سراسر گیتی، افزون بر مزایا و دستاوردهایی که به همراه داشته، چالش های بی شماری را نیز با خود همراه ساخته است؛ بحران شهری، حاشیه نشینی، سکونتگاه های غیررسمی، آلودگی آب و هوا، خشکسالی، ناامنی، فرونشست زمین در مناطق شهری و روستایی، مهاجرت فرومرزی و فرامرزی، رشد ناهمگون شهرها و بی توجهی به ظرفیت های تمدنی و فرهنگی شهرها از آن دست چالش هایی هستند که همگان را فراتر از مرزهای جغرافیایی گرفتار خود ساخته و همه گیری ویروس کرونا، نمونه اخیر از این دست مصیبت هاست که همه کشورها را فارغ از سطح توسعه یافتگی آنها تحت تأثیر قرار داده است.
این بیماری (کرونا) نشان داده که سکونتگاه های ما تا چه اندازه در مقابل پدیده های نوظهور که روی ناخوش شهرنشینی مدرن است، لطمه پذیر و در تامین حقوق و نیازمندی های اولیه همچون بهداشت، محیط زیست سالم، مسکن در خور و همه شمول ناتوان است.»
وام های ساخت مسکن ذیل نهضت ملی درحال پرداخت است
محمد شایان مدیرعامل بانک مسکن اظهار داشت: در طرح نهضت ملی مسکن در مجموع ۱۹ هزار و۵۰۰ میلیارد تومان به حساب سازندگان واریز شده است که از این مقدار ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل آورده متقاضیان و ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات است.
به گفته شایان تا کنون ۵۲۳ هزار و ۲۵۱ نفر در طرح نهضت ملی مسکن در بانک افتتاح حساب کرده اند که میزان آورده متقاضیان ۱۸ هزار میلیارد تومان است.
ابلاغ پرداخت وام ودیعه مسکن به بانک ها
در هفته جاری آخرین دستورالعمل پرداخت وام ودیعه مسکن به مستأجران مشمول دریافت این تسهیلات تدوین و سهمیه هر بانک عامل نیز پرداخت گردید.
بر این اساس به مستأجران تهرانی ۱۰۰، کلانشهرها ۷۰ و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۵ ساله اعطا می شود.
اولویت با کسانی است که تا کنون تسهیلات ودیعه مسکن دریافت نکرده اند.
سامانه وزارت راه و شهرسازی متقاضیان مشمول دریافت این وام را شناسایی و به بانکهای عامل معرفی می کند؛ سقف بودجه تعیین شده برای این وام امسال ۴۰ هزار میلیارد تومان است.
حمل جاده ای ۵.۵ میلیون تن کالای اساسی تنها ظرف ۳ ماه
مهرداد حمداللهی مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از حمل ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالای اساسی از بنادر کشور از شروع فروردین تا اختتام خرداد سال جاری آگاهی داد.
به گفته این مقام مسئول کالاهای اساسی از مبدأ ۸ بنادر امام خمینی (ره)، بندر شهید رجایی، چابهار، امیرآباد، فریدون کنار، نوشهر، انزلی و بوشهر بارگیری و به مقاصد مورد نظر در کشور حمل شده است.
وی معتقد است: برمبنای آمار بارگیری کالاهای اساسی از بنادر کشور، بندر امام خمینی (ره) با صدور ۱۳۲ هزار بارنامه و بارگیری ۳ میلیون و ۲۷۷ هزار تن در جایگاه نخست قرار دارد. بنادر شهید رجایی با ۸۹۹ هزار تن، چابهار با ۵۱۶ هزار تن، امیرآباد با ۳۳۸ هزار تن و بندر انزلی با ۱۸۲ هزار تن به ترتیب در رده های بعدی قرار دارند.

منبع: