۴۵ هزار تن از مانده ذرت های آلوده تعیین تکلیف شد

طبق اعلام گمرک ایران، ۴۵ هزار تن باقی مانده از محموله ذرت های آلوده که در گمرک پلمب شده بود، پس از آزمون سوم سازمان استاندارد و صدور تائیدیه، با ابلاغ مرجع قضایی به گمرک، ترخیص شده است.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، چندی پیش، یک مکاتبه بین مسؤلان گمرک، نشان داد که ۲۷ هزار تن ذرت دامی از گمرک ترخیص شده و بخشی از این محموله آلوده به آفت کش بوده است؛ در دیماه پارسال، شرکت “پ” حدود ۶۸ هزار تن ذرت را که در یکی از انبارهای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام (ره) تخلیه شده بود، به گمرک اظهار کرد، همزمان و یک روز زودتر شرکت “ز” نسبت به اظهار محموله ۶۵ هزار تنی ذرت دامی اقدام می کند. اما آنچه اتفاق می افتد این است که در هفتم اسفند نامه استاندارد به گمرک نشان داده است کالای شرکت “پ” آلوده بوده و میزان آفت کش های موجود در آن از حد استاندارد و مجاز بیشتر است و بر این اساس گمرک نسبت به پلمب انبار مربوطه که محموله هر دو شرکت در آن قرار داشت، اقدام و ضد دو شرکت وارد کننده ذرت و شرکت انباردار که برای محموله ناسالم با اسناد محموله سالم بیجک صادر کرده بود به جرم قاچاق به مقام قضایی اعلام جرم کرده است؛ اما این زمانی است که ۲۷ هزار تن ذرت دامی ترخیص شده بود.

شرکت “ز” که ذرت های آن مورد تائید استاندارد قرار گرفته و تمامی مجوزها را دریافت کرده بود، در زمان ترخیص کالاهای خود، با همان کوتاژ، کالای آلوده شرکت “پ” را ترخیص می کند، البته اعلام اخیر سازمان بنادر نشان داد که این دو شرکت متعلق به یک نفر بوده است.

اما تازه ترین اعلام گمرک به ایسنا از این حکایت دارد که مانده محموله ذرت دامی که آلوده تشخیص داده شده بود، در اواخر اردیبهشت و خردادماه و پس از کاهش میزان آفت کش به مرور زمان، ترخیص شده است.

آن طور که لطیفی- سخنگوی گمرک ایران- اعلام نموده است، سازمان استاندارد در دو مرحله، محموله ذرت شرکت را آزمون کرده و آلوده تشخیص داده بود از این جهت انبارهای مربوطه پلمب شد، اظهار داشت: اما باید توجه داشت که آلودگی این ذرت های دامی به علت سم آفلاتوکسین نبود بلکه به علت ماندگاری آفت کش بود که به مرور زمان در محصولات کشاورزی از بین رفته و می تواند قابل استفاده باشد. بر این اساس با دستور مقام قضایی در آزمون سوم حدود ۵۰۰۰ تن از این ذرت ها در ۱۰ بهر تقسیم و مورد آزمون قرار می گیرد که نشان داده است آفت کش های آن تا حدی از بین رفته که به سطح استاندارد و قابل استفاده رسیده است.

وی افزود: بیستم اردیبهشت ماه، مرجع قضایی طی مکاتبه ای با گمرک، به استناد تائیدیه دامپزشکی و سازمان استاندارد اعلام نمود که مانده محموله شرکت”پ” که در آزمون های اول آلوده تشخیص داده شده بود، با طی تشریفات مربوطه قابل ترخیص است.

لطیفی در مورد حجم ذرت ترخیص شده در مرحله آخر هم توضیح داد: زمانی که ۲۷ هزار تن ذرت توسط شرکت”ز” ترخیص شد، ۲۳ هزار تن در ارتباط با محموله شرکت”پ” بوده و ۴۰۰۰ تن هم ذرت سالم در ارتباط با خود. بر این اساس ۴۵ هزار تن دیگر از محموله شرکتی که محموله آن آلوده تشخیص داده شد، باقی مانده بود که پس از کاهش آفت کش در محصول مانده در انبار و صدور تائیدیه استاندارد و دستور قضایی، در خردادماه ترخیص و تحویل صاحب کالا شده است.

تعیین تکلیف مانده محموله ذرت های آلوده در حالی صورت گرفته که هنوز در مورد همان ۲۷ هزار تن خارج شده، تکلیف معلوم نیست و اعلام نشده که این محموله آلوده پس از خروج از گمرک کجا رفته و چه سرنوشتی داشته است؛ سازمان های مربوطه هم هنوز پاسخی در این حوزه نداده و سکوت کرده اند.

منبع: