وزارت راه و شهرسازی: اجرای حدود ۹۵۰ هزار واحد نهضت مسکن شروع شده است

مدیرسا: وزارت راه و شهرسازی جزییات اقدامات انجام شده در قالب طرح نهضت ملی مسکن را تشریح و اعلام نمود ۹۵۴ هزار واحد به مراحل اجرائی رسیده و ۴۲۹ هزار واحد کلنگ زنی شده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، خلاصه عملکرد وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن که در گزارش اقدامات ۳۵ گانه توسط این وزارتخانه انتشار یافته نشان میدهد تا روز ۱۵ تیرماه ۱۴۰۱ کل واحدهای پروژه ی مذکور یک میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۱۳ واحد است. از این تعداد ۹۵۴ هزار و ۲۳۸ واحد در مراحل اجرائی ساخت قرار دارد و تعداد ۴۲۹ هزار و ۲۷۵ واحد کلنگ زنی شده است. تا حالا برای ساخت یک میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۷۶ واحد تامین زمین انجام شده است. اقدامات انجام شده برای افزایش تولید و عرضه مسکن در اجرای قانون جهش تولید مسکن بدین شرح است:
۱. انجام نیاز سنجی زمین و مسکن به تفکیک شهری و استانی برای تولید سالانه مسکن و ابلاغ به استان­ها و دستگاه­های اجرائی متولی.
۲. تدوین برنامه عملیاتی-اجرایی در اجرای مفاد قانون جهش تولید مسکن در خصوص راه اندازی سالانه یک میلیون واحد مسکونی (چهار ساله ۴ میلیون واحد مسکونی) با رویکرد برخورداری و تخصیص مشوق ها و یارانه به دهک های مختلف درآمدی و تصویب آن در شورای عالی مسکن.
۳. توسعه بانک اطلاعات زمین جهت ثبت اطلاعات زمین­های تامین و شناسائی شده در تمامی شهرهای کشور برای اجرای برنامه­های حوزه مسکن
۴. تامین زمین به استعداد ۱.۳ میلیون واحد مسکونی و پیگیری تامین مابقی اراضی مورد نیاز بوسیله ایجاد شهرک یا شهر جدید، الحاق زمین به محدوده شهرها، تغییر کاربری اراضی مستعد و استفاده از اراضی مازاد دستگاه های دولتی و….
۵. پیش بینی تامین تسهیلات مورد نیاز برمبنای قانون جهش تولید مسکن برای پروژه های طرح نهضت ملی مسکن از محل اعتبارات تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ تا سقف ۳۶۰ هزار میلیارد تومان در سال­۱۴۰۰، همین طور هماهنگی برای پرداخت تسهیلات ساخت و نوسازی مسکن وفق مفاد ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن (تدوین و ابلاغ دستورالعمل­های مورد نیاز اعطای تسهیلات ساخت مسکن، ثبت­نام در سامانه تسهیلات از سازندگان طرح­های حمایتی مسکن و بخش خصوصی با معرفی به بانک­های عامل، پرداخت تسهیلات به متقاضیان و…).
۶. افزایش سقف تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن از ۱۰۰ میلیون تومان به میزان ۴۵۰ میلیون تومان برای شهر تهران، ۴۰۰ میلیون تومان برای سایر کلان شهرها، ۳۵۰ میلیون تومان برای مراکز استان، ۳۰۰ میلیون تومان برای سایر مناطق شهری و ۲۵۰ میلیون تومان برای مناطق روستایی به ازای هر واحد و همین طور افزایش دوره بازپرداخت از ۱۲ سال به ۲۰ سال.(مجموع دوران مشارکت مدنیو فروش اقساطی)
۷. ثبت نام بیش از ۵.۵ میلیون نفر متقاضی مسکن در طرح نهضت ملی مسکن در سراسر کشور.
۸. پیگیری اتمام ساخت ۵۳۰ هزار واحد مسکونی شروع شده طرح اقدام ملی مسکن (دارای پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصد).
۹. ثبت نام از تعداد بیش از ۲۳ هزار سازنده جهت دریافت تسهیلات ساخت مسکن به استعداد ۱۳۶ هزار و ۳۱۶ واحد مسکونی.
۱۰. شروع عملیات اجرائی ۱۶۰ هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی.
۱۱. کلنگ زنی ۳۲۱ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن.
۱۲. انعقاد تفاهم نامه با نهادهای حمایتی (کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی) و همین طور سازمان اوقاف برای تامین مسکن ۵۲۰ هزار تحت پوشش فاقد مسکن این نهادها در شهرها و روستاهای کشور.
۱۳. برآورد زمانی و مکانی میزان مصالح ساختمانی مورد نیاز برای راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکونی و انجام هماهنگی با وزارت صمت برای تامین مصالح مورد نیاز.
۱۴. پیگیری تامین خدمات زیربنایی و روبنایی و تامین مصالح مورد نیاز پروژه های طرح نهضت ملی مسکن در قانون جهش تولید مسکن.
۱۵. مطالعه، مکان یابی و تصویب طرح ایجاد ۳۴ شهرک مسکونی و ۶ شهر جدید (علاوه بر ۲۲ شهر جدید موجود) برای تامین زمین مورد نیاز راه اندازی واحدهای مسکونی در شهرهای دارای مشکل کمبود زمین به خصوص کلان شهرها (این شهرک­ها در مراحل مختلف از طراحی تا تصویب در شورای عالی معماری و شهرسازی می­باشند).
۱۶. انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های اجرائی همچون سازمان اوقاف، بنیاد مستضفعان جمهوری اسلامی ایران، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت آموزش و پرورش برای تامین مسکن اقشار مختلف جامعه شامل کارگران، نیروهای مسلح و طلاب، بسیجیان و…، به ظرفیت حدود ۴ میلیون واحد مسکونی برای استفاده از ظرفیت دستگاهها برای تامین مسکن اقشار مختلف جامعه.
۱۷. برگزاری دو جلسه شورای عالی مسکن برای تسریع سیاستگذاری در امتداد تسهیل و تسریع در اجرای قانون جهش تولید مسکن، طرح مسائل و مشکلات این حوزه و اتخاذ تصمیمات لازم در بعضی موارد برای رفع اشکال.
۱۸. اصلاح ماده (۱۰) بخشنامه اجرائی قانون ساماندهی پشتیبانی از تولید و عرصه مسکن برای افزایش طول دوران فروش اقساطی زمین از ۵ سال به ۱۰ سال.
۱۹. مذاکره با کشورهای خارجی جهت تولید مسکن با استفاده از ظرفیت شرکت های ساختمانی خارجی با رویکرد ورود تکنولوژی و تکنولوژی های جدید جهت ساخت صنعتی مسکن و استفاده از منابع مالی خارجی.
۲۰. انجام هماهنگی لازم با وزارت کشور برای اعمال تخفیف در هزینه و تسهیل و تسریع در صدور پروانه های ساختمانی در برنامه های حمایتی مسکن توسط شهرداری ها.
۲۱. انعقاد تفاهم نامه با سازمان نظام مهندسی کشور جهت اعمال سیاست های تشویقی برای مهندسین داوطلب به ارائه خدمات فنی و مهندسی در برنامه های حمایتی تولید مسکن.
۲۲. پیگیری از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تسهیل در امور بیمه و کاهش هزینه های پروژه های ساختمانی طرح های حمایتی مسکن.
۲۳. اصلاح ماده (۱) بخشنامه اجرائی قانون ساماندهی پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن با هدف تسهیل شرایط متقاضیان واجد شرایط طرح های حمایتی دولت در زمینه سابقه مالکیت و سابقه سکونت.
۲۴. اصلاح تعدادی از مواد بخشنامه اجرائی قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن با هدف تسهیل شرایط متقاضیان و ضوابط واگذاری زمین (ماده یک بخشنامه مذکور)
۲۵. اعلام فراخوان برای تدوین طرح جامع مسکن به تمامی دانشگاه ها، اساتید و قطب های علمی کشور و همین طور اعلام عمومی بوسیله مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت متبوع، انتخاب مشاور و تدوین پیش نویس شرح خدمات طرح جامع مسکن.
۲۶. تدوین پیش نویس اساس نامه صندوق ملی مسکن برمبنای ماده(۳) طرح جهش تولید مسکن و تصویب ابلاغ آن توسط دولت و برآورد منابع قابل تخصیص به این صندوق، انجام مکاتبات لازم و پیگیری تخصیص منابع.
۲۷. تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه احراز سابقه سکونت و مالکیت در طرح­های حمایتی مسکن.
۲۸. تدوین دستورالعمل نحوه برخورداری پلکانی خانوار از حمایت­های قانونی جهش تولید مسکن.
۲۹. تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه احراز شرایط مجردین در طرح­های حمایتی مسکن.
۳۰. تدوین دستورالعمل ضوابط و شاخص­ها و تحقق هویت و فرهنگ ایرانی اسلامی در طرح­های حمایتی مسکن.
۳۱. تدوین آیین­نامه مربوط به نحوه واگذاری زمین بصورت ۹۹ ساله در شهرهای کشور.
۳۲. تدوین و ابلاغ دستورالعمل­های مربوط به قانون تعالی خانوار و پشتیبانی از جوانی جمعیت.
۳۳. طراحی و ایجاد سامانه های مختلف از جمله:
– سامانه طرح نهضت ملی مسکن برای ثبت نام و پالایش متقاضیان با هدف احصای نیاز واقعی به مسکن و شفافیت در میزان حمایت های دولت از متقاضیان واجد شرایط و پایش پروژه های این طرح.
– سامانه پرداخت تسهیلات ساخت مسکن جهت درج برخط تقاضای تسهیلات ساخت مسکن توسط سازندگان (اعم از حمایتی و غیرحماتی) برمبنای مفاد تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن با هدف ایجاد شفافیت در پرداخت تسهیلات بانکی و هدفمند نمودن آنها به سمت تولید مسکن.
۳۴. تدوین آیین­ نامه تسهیل و توسعه صندوق­های زمین و ساختمان در بخش مسکن.
۳۵. همکاری در تدوین بخشنامه اجرائی شناسایی خانوار با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امتداد ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم.
خلاصه عملکرد ثبت ­نام متقاضیان و پروژه­ های شروع شده به شرح جدول زیر تا ۱۵ تیرماه ۱۴۰۱ است:
کل واحدهای نهضت ملی مسکن یک میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۱۳ واحد است.
از این تعداد ۹۵۴ هزار و ۲۳۸ واحد در مراحل اجرائی ساخت قرار دارند و تعداد ۴۲۹۲۷۵ واحد کلنگ زنی شده است
تا حالا برای ساخت یک میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۷۶ واحد مسکونی طرح نهضت ملی، تامین زمین صورت گرفت است.

منبع: