رئیس بنیاد مسكن خبر داد؛ شروع معرفی متقاضیان وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی به بانک از فردا

به گزارش مدیرسا، رییس بنیاد مسکن با اعلان اینکه دولت با متعهد شدن مابه التفاوت نرخ سود وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی موافقت نمود اظهار داشت: متقاضیان از فردا برای تشکیل پرونده به شعب بنیاد مسکن مراجعه کنند.

به گزارش مدیرسا به نقل از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اکبر نیکزاد رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به این پرسش که دو روز پیش از طرف سخنگوی دولت اعلام گردید که وام مسکن روستایی از ۵ شهریور ماه (شنبه) پرداخت خواهد شد. اما با توجه به این که بارها این اقدام منتفی شده است متقاضیان وام مسکن روستایی اعتمادی به این اخبار ندارند؟ اظهار داشت: خوشبختانه سخنگوی دولت با بیان این خبر مردم و متقاضیان وام مسکن روستایی را خوشحال کرد. متقاضیان وام مسکن روستایی از فردا می توانند به شعب بنیاد مسکن مراجعه و درخواست خودرا ارائه و با تشکیل پرونده به شعب بانکها مراجعه کنند.
وی با تأکید بر این که حلقه اتصال مردم با بنیاد مسکن، ادارات بنیاد مسکن هستند و ما آنها را به شعب بانکها معرفی می نماییم افزود: از فردا متقاضیان وام مسکن روستایی به ادارت استانی بنیاد مسکن مراجعه خواهند کرد و اگر خدای ناکرده پس از مراجعه به شعب بانکها با سنگ اندازی آنها مواجه گشتند می توانند مجدداً به بنیاد مسکن مراجعه و پیگیر مشکلات خود باشند.
نیکزاد در پاسخ به این پرسش که به هر حال چندین بار این اخبار انتشار یافته که پرداخت وام مسکن روستایی به زودی شروع می شود، اما هر بار منتفی شده و مردم دیگر اعتمادی ندارند؟ گفت: این دفعه مطمئناً و با بیان دولت می توانیم با قاطعیت اعلام نماییم که این خبر صحت دارد و متقاضیان نگران نباشند. این وام با نرخ سود ۵ درصد پرداخت خواهد شد. تمام بانکهای دولتی مثل بانک ملی، ملت، صادرات، کشاورزی، مسکن، تجارت و سپه مبادرت به پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد خواهند کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که بیشترین سهمیه مربوط به کدام بانک دولتی خواهد بود؟ افزود: بیشترین سهمیه مربوط به بانک مسکن می باشد که جزییات آنرا می توانید از معاونت بازسازی مسکن روستایی دریافت کنید.
نیکزاد اظهار داشت: خوشبختانه با این پرداخت و این موافقت دولت، خیز مخالفان وام مسکن روستایی خنثی شد. ما معتقدیم پرداخت این وام ۲۰۰ میلیونی و حتی افرادی که وام ۱۰۰ میلیونی دریافت کرده اند و منتظر وام ۱۰۰ میلیونی مانده بودند از این اقدام دولت خوشحال شده اند. بطور قطع این وام که تورم زا نیست و پایه پولی را بالا نخواهد برد می تواند سرعت نوسازی و ساخت مسکن روستایی را سرعت بدهد.
ماجرای دامنه دار وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی
خاطرنشان می شود قبل از این نیز کمتر از یک ماه قبل در ۸ مرداد امسال بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام نمود که مردم و متقاضیان وام ۲۰۰ میلیون تومانی یارانه ای مسکن روستایی می توانند به ادارات بنیاد مسکن برای تشکیل پرونده مراجعه کنند که این این اتفاق رخ نداد.
گفتنی است مسعود میرکاظمی معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری هفته گذشته درباب دلیلهای تأخیر در پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی اظهار کرده بود که این وام، بار مالی سنگینی را به همراه خواهد داشت. پرداخت این وام از دو راه میسر است. یکی اینکه به بانکها بنویسیم که این وام جزو بدهی دولت به بانکها باشد که پایه پولی را بالا می برد و تورم وحشتناکی را به همراه دارد.
وی افزود: یکی از ریشه های تورم در سنوات گذشته بدهی دولت به بانکها بوده است. یا باید این اجازه را بدهیم یا اینکه بپذیریم از محل یارانه تامین شود. در مدت ۲۰ سال بازپرداخت وام مذکور، ۸۰ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که باید از یک جایی تامین شود.
وی اضافه کرد: راه دیگر این است که اجازه بدهیم از صندوق مسکن که در قانون دیده شده، مابه التفاوت سود وام ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی پرداخت گردد، چون وام ۱۰۰ میلیونی ابلاغ گردیده است.
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در آخر نشست چهارشنبه هفته گذشته هیئت دولت از تصویب پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی یارانه ای مسکن روستایی در نخستین جلسه هیئت دولت در شهریور ۱۴۰۱ آگاهی داد.