فاطمی امین تاكید كرد؛ حل چالش های خودروسازی در ۴ سال

به گزارش مدیرسا، وزیر صمت با اعلان اینکه ۷۳۰۰ خودروی ناقص در پارکینگ ها داریم، اظهار داشت: خودروسازی چالش های زیادی دارد که برای رفع آنها یک برنامه ۴ ساله تهیه کرده ایم که تا حالا ۸ ماه از این برنامه گذشته است.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت امشب در برنامه صف اول به سوالات در زمینه خودرو، صنعت و تجارت پاسخ داد.

سوال: وضعیت صادرات صنعتی و تجاری کشور چگونه است؟

قاطمی امین: در سال ۱۴۰۰ کل تجارت کشور به جز نفت نسبت به سال ۹۹، ۴۰ درصد رشد داشته است و در ۴ ماه اول امسال ۲۱ درصد رشد صادرات داشته ایم. میزان صادرات غیر نفتی به ۴۸ میلیارد دلار رسید که یک جهش بود.

خوشبختانه زبر ساخت های صادرات فراهم شده و ما ۱۸ مرکز تجاری در کشورهای خارجی به وجود آورده ایم. رایزن ها و صندوق ضمانت ها تأثیر گذاشته است.

در نمایشگاه روسیه ۷۰۰ میلیون دلار قرارداد بسته شد.

در سال ۹۹، ۴۹۰ میلیون دلار و در سال ۱۴۰۰، ۲.۳ میلیون دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی بوده است.

سال قبل صادرات به عمان ۶۰ درصد نسبت به سال ۹۹ رشد داشته است. همین طور ۳۵ درصد افزایش صادرات به روسیه داشته ایم.

صادرات به آفریقا در سال قبل ۱۰۰ درصد و در سه ماه اول امسال ۳۳ درصد رشد داشته است. از شروع سال ۴۵ هیئت آفریقایی وارد کشور شده است.

در ۵ کشور ما خرده فروشی داشته ایم و به شبکه توزیع ۵ کشور رشد صادرات داشته ایم که پایداری صادرات همراه با افزایش قیمت خواهد بود.

در زمینه حمل و نقل ما هم خط مستقیم به قطر و عمان داشته ایم. به سمت صادرات کالای پیشرفته و کالای دانش بنیان حرکت می نماییم. پهپاد و تجهیزات پزشکی را در زمینه صادرات خود قرار داده ایم.

سوال: وضعیت در عرصه تولید به چه شکلی است؟

فاطمی امین: تولید داخل رو به رشد است. در زمینه فولاد خام در ۴ ماه اول امسال نسبت به سال قبل ۵.۲ درصد رشد تولید داشته ایم. در مقاطع فولادی و ورق میلگرد ۴.۹ درصد رشد و در آلومینیوم ۱۵ درصد رشد داشته ایم.

سوال: قطع برق آیا تأثیری در عرصه تولید داشته است؟

فاطمی امین: صنایع امسال ۱۲ درصد نسبت به سال قبل برق بیشتر دریافت کرده اند و قطعی برق منظم و از قبل اطلاع رسانی شده بود و به صورتی کاهش تولید به علت برق کمتر بوده است.

سوال: در زمینه خودرو تولید به چه صورتی بوده است؟

فاطمی امین: امسال میزان تولید اتوبوس و مینی بوس ۱۲۰ درصد نسبت به سال قبل بیشتر بوده است. تولید کشنده کامیون و وانت ۱۲۰ درصد بیشتر بوده است.

در زمینه خودرو سواری در ۵ ماه امسال، تولید در این بخش کامل بوده و ۲۷۹ درصد رشد داشته است.

سال قبل ۸۸ هزار خودروی کامل تولید شده بود امسال ۱۳۴ هزار دستگاه و تمامی ارقام حاکی از روند رو به رشد است.

سوال: چرا با وجود تحریم ها در زمینه صادرات و واردات کاهش نداشته ایم؟

فاطمی امین: فکر ما عوض شده و مسائل توسط خود کشور باید حل شود. در زمینه سیمان ما با برگرداندن قیمت به قیمت قبل از گرانی رسیدیم. تولید افزایش پیدا کرده و صادرات افزایش پیدا کرده است.

مسائل را بصورت اساسی حل می نماییم و حوزه سیمان و فولاد خود کنترل است و بازار را تنظیم می کند. در زمینه میلگرد و فولاد تنظیم بازار انجام شده است.

دولت مردمی عقیده دارد نباید منتظر رفع تحریم ها بماند و نباید بی تصمیم در این بخش باشد.

سوال: نشست و برخاست های دیپلماتیک چه میزان در زمینه تجارت تأثیر دارد؟

فاطمی امین: ما با بسیاری از کشورها روابط سیاسی مطلوب داریم بطور مثال با روسیه، سوریه، پاکستان و عمان قبل از این سطح روابط اقتصادی ما پایین تر از سیاسی بود که در این بخش کار کردیم و اکنون شاهد افزایش حجم تولید و صادرات بوده ایم.

سوال: در زمینه خودرو تا حالا چه برنامه ای انجام شده و چه میزان به وعده ها عمل شده است؟

فاطمی امین: صنعت خودروی ایران چالش های زیادی دارد و بیماری مزمنی دارد. یک برنامه ۴ ساله تهیه شده و تا حالا از این برنامه ۸ ماه گذشته است.

دی ماه سال قبل ۱۷۰ هزار خودرو ناقص در پارکینگ ها وجود داشت که اکنون تعداد آن به ۷ هزار و ۳۰۰ خودرو رسیده است.

ثبات بخشی به تولید و اصلاح ساز و کارهای تامین قطعات تأثیر گذاشت. اکنون دیگر خودرو ناقص تولید نمی گردد و در حد استاندارد کالا تولید می شود.

سوال: همکاری با شرکت های دانش بنیان تأثیر داشته است؟

فاطمی امین: کمبود قطعه ای سی یو یکی از مهم ترین دلیلهای این نقص های تولید بود که هنوز قسمتی از این قطعه ها وارد می شود اما همکاری با شرکت های دانش بنیان تأثیر گذاشته است. ما به ثبات رسیده ایم و تیراژ تولید هم افزایش داشته است.

قبل از این ۳۰ درصد از قطعات یدکی خودرو یا قاچاق بوده و یا دست دوم و تقلبی بوده است. اما امروز ۲۳۰ میلیون قطعه کد رهگیری خورده است ۱۳۰ هزار قطعه خودرو شناسه دار داده ایم.

صنعت خودرو به سمت پلت فرم های مستقیم درحال حرکت است. ۱۰ محصول جدید معرفی شده است.

سوال: درباره ی خودرو های اقتصادی که درحال تولید هستند، حداقل نیازهای متقاضی در این بخش تامین شده است؟
فاطمی امین: چند کار از قبل انجام شده که قسمتی از آن مربوط به ممنوعیت واردات بوده است و بخش دیگری هم مربوط به تعرفه ها است. قسمتی از کالاها ابهام داشت که سامانه ای طراحی شده که کالاهای مبهم شناسایی و مشکلات بین تولید کننده و وارد کننده بر طرف شده است.

ساز و کار طراحی شده ممنوعیت تعرفه ها و تشخیص ساخت کالا امکان تولید ساخت کالای باکیفیت را فراهم می آورد.

سوال: واحدهای زیر ظرفیت تولید و غیر فعال داشتیم آیا این مشکل همچنان وجود دارد؟

فاطمی امین: خیلی از واحدهای تولیدی شکایت داشتند که سرمایه در گردش ندارند این مشکل با همکاری بانک مرکزی برطرف شده است.

منابع را در تولید نگه داشتیم و طبق قانون به تولید ۷۰ درصد تسهیلات بصورت تامین مالی زنجیره ای پرداخت می شود و رشد بسیار خوبی داشته است. منابع و تسهیلات به بنگاه داده شده و به زنجیره ها پرداخت می شود.

تعدادی از بنگاه ها در زمینه بازاریابی و تامین مالی مشکل داشته اند. اما بازار خدمات کسب وکار حداقل ۳۰ درصد ازچالش بنگاه ها را حل کرده است. یکی ازچالش ها در مواد اولیه بوده است که سهمیه بندی مواد اولیه را حذف کرده ایم.

سوال: در شناسه کالا در چه وضعیتی هستیم؟

فاطمی امین: زیر ساخت مهم در شناسه کالا و در بیشتر حوزه ها انجام شده و هیچ چالشی نداریم.

سوال: وضعیت در سامانه جامع تجارت چگونه است؟

فاطمی امین: در سامانه جامع تجارت، سطح بالاتری انتظار داریم و اصلاحا سامانه جامع تجارت انتها ندارد.۵ میلیون تراکنش صورت می گیرد. حقوق معادن را بوسیله سامانه جامع تجارت صورت می گیرد.

فروشگاه ها را به سامانه جامع تجارت متصل کرده ایم و اخیراً یک فروشگاه زنجیره ای را در سامانه تجارت بارگذاری کرده ایم و تا آخر سال قسمتی از خرده فروشی ها را متصل خواهیم کرد.

به طوری مشخص می شود از یک کالا چه میزان فروخته شده است و دراین طرح ساختارها اصلاح می شود و مسائل بصورت ریشه ای حل می شود.

با ورود فروشگاه ها و خرده فروشی ها به سامانه جامع تجارت خروجی فروشگاه ها مشخص می شود که در هر فروشگاه چه کالایی با چه قیمتی و به چه تعدادی فروخته شده است. مبادلات شفاف می شود و در این شرایط گران فروشی و احتکار دیگر معنا ندارد.

منبع: