معاون وزیر صمت: لیست جدید کالاهای دارای ممنوعیت واردات، به زودی اعلام می شود

به گزارش مدیرسا، معاون صنایع عمومی وزیر صمت اظهار داشت: به زودی لیست جدید کالاهای دارای ممنوعیت واردات اعلام می شود.

به گزارش مدیرسا به نقل از وزارت صمت، محمد مهدی برادران در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به کالاهای گروه ۴ که مطلقاً واردات آنها ممنوعست و همین طور ممنوعیت واردات بخش دیگری از کالاها که جزو گروه ۲۷ هستند (گروه ۲۷ دارای اولویت ارزی غیرفعال است)، اظهار داشت که به زودی لیست جدید کالاهای دارای ممنوعیت واردات اعلام می شود.
به گفته وی برمبنای قانون پشتیبانی از تولید داخل، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) مکلف است ثبت سفارش کالاهای مصرفی یا مصرفی با دوام و خارجی دارای مشابه کالای داخلی با شرط این که دارای کیفیت مناسب و میزان کافی تولید باشند را تا اختتام مدت قانون پنج ساله ششم ممنوع اعلام نماید.
برادران درباره ی لیست کالاهای دارای ممنوعیت واردات اظهار داشت: کتاب انتشار یافته و اطلاعات کامل تقدیم می شود، اما بحث اصلی، بحث ارز بری و رقابت در منطقه مربوط می شود؛ چونکه می توان با صرفه جویی منابع ارزی بجای اختصاص دادن آن به کالاهایی که مشابه داخلی دارد، در ساخت کارخانه آن کالا که موجب تعمیق تولید خواهد شد، استفاده نمود.
معاون صنایع عمومی وزیر صمت در ادامه با اعلان اینکه قانون کلیات کار را تعیین می کند و در قالب ستاد هماهنگی، چهارچوب دقیق تر می شود، اظهار داشت: وزارت صمت موارد را کنترل می کند و قانونگذار این اختیار را به وزارت صمت داده که به عنوان مجری قانون برای تنظیم نوسانات و ارتقای کیفیت موجودی کالا در کشور به سمت آزاد سازی برویم یا ممکنست واردات کالایی به کشور آزاد باشد و به این نتیجه برسیم تولید کالایی در کشور به میزان کافی و کیفیت و قیمت مناسب به انجام می رسد و به سمت محدودسازی برویم.
وی اضافه کرد: یکی از بندهای دیگر ماده ۴ تکلیف کرده بود وزارت صمت موظف است از محل اعتبارات داخلی وابسته به سامانه موجود، سامانه متمرکزی را جهت لیست توانمندی محصولات داخلی ساماندهی کند. این سایت تحت عنوان «توان ایران» معرفی گردید که یک سمت نیازمند کالا و یک سمت کسی است که در داخل این کالا را ساخته است و بین این دو گروه ارتباط برقرار می شود.
این مقام مسئول در ادامه با اعلان اینکه ۳۱۸ کالا در کارتابل فنی وجود دارد، اظهار داشت: کارتابل فنی یعنی واردات کالا ممنوع نیست، اما محدود است. معاونان وزارتخانه آمادگی دارند که هر کالایی که به تولید مطلوب رسیده و وزارت صمت از آن باخبر نیست را به سامانه توان ایران اعلام کنند تا دفاتر تخصصی آنها را جزو کالاهای ممنوعه قرار دهند. ممکنست این کالاها حداقل در کارتابل فنی قرار گیرد یا کلاً به گروه ۲۷ که به هیچ وجه وارد نمی گردد منتقل شود.
برادران از صرفه جویی ارزی بیش از ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در سامانه توان ایران آگاهی داد و اظهار داشت: تا جایی که تولیدکننده داخلی، نیاز کشور را تامین کند و قیمت برمبنای عرف بازار باشد، ممنوعیت واردات کالاهایی که در داخل تولید می شود ادامه خواهد داشت.

منبع: