در گزارش مدیرسا مطرح شد؛ شروع تجارت آزاد با اوراسیا از ۱۴۰۲

مدیرسا: به گزارش مدیرسا، رییس سازمان توسعه تجارت با اعلان اینکه تجارت آزاد با اوراسیا یعنی یک بازار ۷۰۰ میلیارد دلاری پیش روی تولید ما ایجاد می شود، اظهار داشت: احتمالاً از سال آینده تجارت آزاد با این اتحادیه اجرا می شود.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، خرداد ماه سال ۹۸ برقراری تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا با مصوبه مجلس وارد فاز اجرائی شد؛ آبان ماه همان سال نیز موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و این اتحادیه به امضا رسید و در ادامه مذاکرات برای تبدیل این موافقتنامه به موافقتنامه تجارت آزاد که مسیری برای به صفر رساندن تعرفه تجارت حدود ۸۰ درصد کالاها است، شروع شد.
پس از ۲ سال و نیم مذاکره در سال ۹۷ یک موافقت نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا امضا کردیم که طبق این موافقت نامه، ایران از جانب اوراسیا در ۵۰۰ قلم کالا امتیاز کاهش تعرفه دریافت کرد و به این کشورها در ۳۹۰ قلم کالا با کاهش قسمتی از تعرفه ها امتیاز داد.
بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱، گردش تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران از ۲.۳ میلیارد دلار به ۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد.
آخرین وضعیت ارتباط با اوراسیا
در این رابطه علیرضا پیمان پاک در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه حضور فعالان ایران در اتحادیه ها و پیوندهای منطقه ای مورد تاکید است، اظهار داشت: باتوجه به تاکید دولت بر لزوم ایفای نقش فعالانه تر در اتحادیه ها و پیوندهای اقتصادی، طی یک سال قبل ۹ نشست در مورد اوراسیا برگزار کردیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: برمبنای آنچه که اعلام شده بعد از بررسی و تأیید دولت ها در مورد جزییات مذاکرات انجام شده، تا اختتام آذرماه تصویب نهایی تجارت آزاد با اوراسیا تعیین تکلیف می شود و در صورت ادامه این رویه، از سال آینده (۱۴۰۲) تجارت آزاد با اوراسیا کلید می خورد.
معاون وزیر صمت افزود: برمبنای مذاکراتی که تا حالا انجام دادیم، مقرر شده ۹۳ درصد کدهای تعرفه ای ایران و اوراسیا برای گروههای کالایی مانند خودرو، لوازم خانگی، پوشاک، دارو، صنایع غذایی و محصولات کشاورزی در زمره گروههای سبز قرار گرفته و صفر شود.
وی با اشاره به قرارگیری ۷۰۰ قلم کالا در تجارت ترجیحی موقت با اتحادیه اوراسیا طی سه سال گذشته، اظهار داشت: تجارت ترجیحی سبب افزایش ۵۵ درصدی صادرات ما به این اتحادیه شد؛ بدین سبب وقتی تجارت آزاد با اوراسیا اجرائی شود یعنی یک بازار ۷۰۰ میلیارد دلاری پیش روی صنعت و تولید ما ایجاد می شود که می توان بوسیله آن تجارت را به نحو مطلوب گسترش داد.
گفتنی است، اتحادیه اورآسیا یک بلوک اقتصادی متشکل از ۵ کشور ارمنستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس است که با برخورداری از حدود ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت فعال، دارای یک هزار و ۹۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی، رتبه اول در تولید نفت، رتبه دوم در تولید گاز و رتبه چهارم در تولید برق می باشد که یکی از پر رونق ترین بازارهای سرمایه گذاری در جهان به شمار می آید.

منبع: