وزیر اقتصاد: کشور تا پایان این دولت از بودجه نفتی رها می شود

به گزارش مدیرسا، وزیر اقتصاد با اعلان اینکه مالیات ستانی از شیوه های سنتی، ناکارآمد و پرفساد عبور کرده اضافه کرد: اقتصاد کشور تا پایان دولت سیزدهم، وارد فصلی جدید از مالیات ستانی و رها از بودجه نفتی می شود.

به گزارش مدیرسا به نقل از شادا ‏‏، وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در نشست مشترک اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با مسئولان سازمان امور مالیاتی، قول داد، اقتصاد کشور تا پایان فعالیت دولت سیزدهم، وارد فصلی جدید از دوران مالیات ستانی و رهایی از بودجه مبتنی بر نفت خواهد شد.
این گزارش حاکسیت، دکتر سید احسان خاندوزی در این جلسه که در محل سازمان امور مالیاتی برگزار شد، برگزاری اینگونه جلسات بین مجلس شورای اسلامی با سازمان امور مالیاتی به عنوان سازمانی که بسیار با مسئله بودجه ریزی مرتبط می باشد را دارای تأثیرات بسیار مثبت و مهمی برای نظام بودجه ریزی کشور خواند.
وزیر اقتصاد با طرح درخواست از نمایندگان عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس برای مساعدت با پیشبرد و ادامه تحولی که از سال قبل در بودجه نویسی شروع شده است، اظهار داشت: ما تلاش نموده ایم، مبتنی بر اعداد و ارقام و مستندات، نشان دهیم، سازمان امور مالیاتی به مفهوم واقعی کلمه، در راه تحول نظام مالیاتی و رهایی از اقتصاد نفتی، به عنوان خواسته سالهای طولانی همه شما، درحال حرکت است.
وی با اعلان اینکه این مسیر در گذشته خیلی کند طی می شد، عنوان کرد: خوشبختانه وقتی ما عملکرد سال اول فعالیت دولت سیزدهم را با سال قبل از آن و حتی سه یا چهار سال قبل تر مقایسه می نماییم، نشان دهنده این است که با سرعت خیلی زیادی در زمینه تامین درآمدهای بودجه از مالیات درحال حرکت هستیم.
خاندوزی با اعلان اینکه جماعتی هستند که خوش ندارند، دولت به درآمدهای مالیاتی اتکاء داشته باشد، اضافه کرد: همچنین، متأسفانه یک فرهنگ دیرپا و مزمن هم در کشور وجود دارد که برخی فعالان اقتصادی، همیشه اهتمام داشته اند، از پرداخت مالیات فرار کنند.
وی یادآور شد، البته این سخن به این معنا نیست که فقط درآمد بیشتری وصول کنیم؛ بلکه اساساً شیوه های شناسایی و گرفتن مالیات را از روش های سنتی مبتنی بر مواجهه های پر فساد و ناکارآمد و کاملاً ممیز محور گذشته را به نوع دیگری از مالیات ستانی تبدیل خواهیم کرد.
این گزارش حاکی می باشد، وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوال نمایندگان عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درباره ی تلاطم های اخیر نرخ ارز گفت: از روز چهارشنبه هفته گذشته تا کنون، جلسات مختلفی در دولت و بانک مرکزی با حضور مسئولان این بانک و وزرای در رابطه با حوزه واردات و صادرات برگزار شده و به شدت پیگیر این مساله هستیم که هر چه سریع تر به نرخ هایی برگردیم که به لحاظ تعادل اقتصادی، نرخ های سالم و واقعی تری هستند.
وی اشاره کرد: برخی التهابات کشور و نیز فضای رسانه ای که با ایجاد جو روانی، صاحبان سرمایه را تشویق به تبدیل پول های خود به دلار می کنند در افزایش قیمت ارز تأثیر گذار هستند. خاندوزی تصریح کرد: درست است که کلاً ممکنست چند هزار نفر بیشتر تحت تأثیر این فضا قرار نگیرند، اما بخاطر کم عمقی بازارها، ورود و خروج روزانه چند صد میلیارد تومان نیز می تواند آنها را تحت تأثیر قرار دهد.
وزیر اقتصاد تاکید کرد: به نظر من مسئله مهم این است که بتوانیم بر این نا آرامی ها و نا اطمینانی های ذهنی نسبت به آینده اقتصاد غلبه نماییم.
وزیر اقتصاد با بیان این که اتفاقات اخیر منجر به صورتی نا اطمینانی و موج تبدیل دارایی ها به ارز و خروج از کشور شد، تاکید کرد: این در حالیست که اقتصاد ایران کاملاً پایدار بوده و در راه مهار تورم حرکت می کند و ما باید تلاش مان را صرف پاک کردن هراسی نماییم که بیهوده در ذهن فعالان اقتصادی پیدا شده است؛ ضمن این که بانک مرکزی هم وعده داده ظرف حداکثر چند روز آینده، شرایط ارز را به قبل برگرداند.