درخواست افزایش تسهیلات پروژه نهضت ملی مسكن شهرهای استان تهران در انتظار وام ۴۵۰ میلیون تومانی

به گزارش مدیرسا، هم اکنون سقف تسهیلات پروژه نهضت ملی مسکن در شهرستان های استان تهران ۳۰۰ میلیون تومان است که با عنایت به رشد قیمت مصالح ساختمانی کفاف تکمیل طرح ها را نمی دهد و بنابراین سازندگان خواهان این هستند تا مبلغ وام ۴۵۰ میلیون تومان شود.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، وام ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در شهر تهران ۴۵۰ میلیون و در ۴۸ شهرستان این استان ۳۰۰ میلیون تومان است. این در شرایطی است که در شهر تهران پروژه دولتی وجود ندارد و اگر افرادی تمایل داشته باشند می توانند از امتیاز طرح نهضت ملی مسکن برای پروژه های خودمالک در شهر تهران استفاده نمایند.
در واقع سقف تسهیلات طرح های نهضت ملی مسکن در استان تهران ۳۰۰ میلیون تومان است که با عنایت به تورم مصالح ساختمانی، این رقم برای تکمیل واحدها کافی نیست.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران تعداد واحدهای خودمالک استان تهران که از تسهیلات نهضت ملی مسکن استفاده می نمایند را ۵۳ هزار و ۲۱۴ واحد با میانگین پیشرفت ۵۳ درصد عنوان کرده است. در قسمت پروژه های دولتی هم ظاهرا ۲۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن در استان تهران به مرحله ی فونداسیون رسیده که جمع واحدهای درحال ساخت را به حدود ۷۳ هزار واحد می رساند.
با این وجود بررسی های میدانی نشان داده است به علت افزایش قیمت سیمان، فولاد و یونولیت، عمده طرح های نهضت ملی مسکن استان تهران در هفته های اخیر گرفتار کندی در اجرا شده اند. از سوی دیگر پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات از ۳۰۰ به ۴۵۰ میلیون داده شده اما هنوز بانک مرکزی موافقت خویش را با این افزایش اعلام نکرده است.
ایرج رهبر ـ سازنده یکی از پروژه های نهضت ملی مسکن در استان تهران با بیان اینکه پرداخت متمم در بعضی مناطق محقق نشده است اظهار داشت: وام نهضت ملی مسکن به ازای هر واحد در کلانشهر تهران ۴۵۰ میلیون تومان است، اما هنوز وام ما ۳۰۰ میلیون است و پرداخت ۱۵۰ میلیون تومان محقق نشده است. البته در شهرهای جدید که گاها کیلومترها از تهران دور هستند ۴۵۰ میلیون تومان پرداخت می شود اما در شهرهایی مثل اسلامشهر و شهریار شکل اجرایی به خود نگرفته است.
یکی دیگر از مشکلات به عدم همکاری برخی متقاضیان در پرداخت آورده مربوط می شود. بعد از ثبت نامهای صورت گرفته ۱۲۸ هزار و ۳۸۸ نفر متقاضی نهضت ملی مسکن در استان تهران تائید نهایی شدند که از این تعداد تابحال ۶۵ هزار نفر افتتاح حساب داشته و تعداد کسانی که ۴۰ میلیون تومان اولیه را واریز کرده اند فقط ۲۲ هزار نفر هستند.
چند روز قبل ـ ابراهیم رئیسی – رئیس جمهوری – سفر یک روزه ای به شهرستان اسلامشهر داشت که مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران درخواست افزایش تسهیلات نهضت ملی مسکن در شهرهای رباط کریم، پاکدشت، اسلامشهر، پرند، هشتگرد و ایوانکی را در جریان این سفر بیان کرد.

منبع: