این خانه های لرزان را دریابیم!

مدیرسا: بررسی ها نشان میدهد نوسازی بافت های ناکارآمد دست کم با پنج چالش شامل عدم همکاری برخی بانکها در پرداخت تسهیلات، طولانی بودن مدت زمان صدور پروانه، تجمیع پلاک ها، افزایش قیمت نهاده های ساختمانی و پایین بودن تمایل به سرمایه گذاری در این مناطق مواجه می باشد.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، از حدود یک سال قبل تلاش هایی برای کاهش زمان صدور پروانه برای پروژه های ساختمانی صورت گرفت. صحبت هایی نیز در خصوص اینکه زمان صدور پروانه از حدود یک سال به یک ماه و حتی یک هفته کاهش پیدا کند. اوایل سال جاری شهردار تهران اعلام نمود که این زمان در پایتخت به دو ماه کم شده است. با اینحال بررسی ها نشان میدهد میانگین مدت صدور پروانه بین ۶ تا ۱۰ ماه است.

سکونت ۳۷ درصد مردم تهران در ۶ درصد پهنه پرخطر و فرسوده
طبق اعلام مسئولان فقط حدود ۶ درصد مساحت شهر تهران در بافت فرسوده و پرخطر قرار دارد؛ در صورتیکه ۳۷ درصد جمعیت پایتخت در این محدوده ها زندگی می کنند. انتظار می رود موانع نوسازی و بهسازی برطرف شود.
محمد آیینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفته است: برای تشویق سازندگان لازم است متوسط صدور پروانه های ساختمانی در محدوده بافت های فرسوده از ۶ ماه به یک ماه کم شود.
بگفته آیینی تا حالا حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار واحد بناهای ناپایدار و فاقد هرگونه سازه در کل کشور شناسایی شده که سهم استان ایلام ۲۶ هزار بنای ناپایدار است. برای نوسازی و بهسازی باید از مشارکت خود مردم، سرمایه گذاران و خیران استفاده گردد.

سازندگان عطای نوسازی را به لقایش می بخشند
سازندگان به سبب مشقت های سرمایه گذاری در بافت های فرسوده، عطای این مناطق را به لقایش می بخشند. فرشید پورحاجت ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان در این خصوص می گوید: برای یک استعلام ساده در بافت های فرسوده گاهی یک سال از این اداره به آن اداره پاسکاری می شویم. شهرداری ها تحت عنوان مشرفیت یا مرغوبیت در بافت های شهری هزینه های سنگینی گرفتن می کنند. وقتی انبوه سازان می خواهند گذری را در بافت باز کنند علاوه بر این که قسمتی از ملکشان با عقب نشینی مواجه می شود باید هزینه مشرفیت را بپردارند که غالب بر جوایز تشویقی است. در حقیقت بیشتر شبیه سیاست های تنبیهی است تا تشویقی. تسهیلات یارانه ای نیز گاهی در سالهای اخیر محقق نشده است.

بسته جدید نوسازی مسکن
اوایل آبان ماه امسال سیاست ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله ای در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری به تصویب رسید. تسهیل در تامین پارکینگ، تسهیل شرایط توده و نما، اعطای یک یا دو طبقه تشویقی و ایجاد کاربری انتفاعی در طبقه همکف بمنظور پشتیبانی از کسب و کارهای خانگی با تامین شرایطی همچون این مشوق ها است که می تواند جذابیت سرمایه گذاری در بافت ها را بالا ببرد.
بدنبال تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن، وزارت راه و شهرسازی پرداخت تسهیلات نوسازی و بهسازی تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان در کلانشهرها و مراکز استانها و تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان در شهرهای دارای حرم مطهر را در دستور کار قرار داد. مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی بافت فرسوده با نرخ سود صفر درصد پرداخت می شود. افراد ساکن در محدوده های بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری می توانند از تمامی تسهیلات، حمایت ها و تخفیف های نهضت ملی بدون رعایت شرایط چهارگانه نهضت ملی بهره گیرند.
در این خصوص خلیل محبت خواه ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران – از شهرداران خواست تا با بسته چهارگانه تشویقی دولت در بازآفرینی بافت های فرسوده همراهی کنند. بگفته او تخفیف ۱۰۰ درصدی شهرداری ها و صدور یک ماهه پروانه در این بسته تشویقی دیده شده اما پایان کار و دیگر خدمات هم باید خارج از نوبت صورت گیرد.
دولت سیزدهم نوسازی و بهسازی سالیانه ۱۵۰ هزار واحد مسکونی واقع در مناطق هدف بازآفرینی شهری را در دستور کار قرار داده و اعلام نموده می خواهد نسبت به قبل کار ۱۰ برابری انجام دهد. با اینحال بررسی ها نشان میدهد نوسازی مناطق هدف بازآفرینی شهری شامل بافت های فرسوده، حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی دست کم با پنج چالش شامل عدم همکاری برخی بانکها در پرداخت تسهیلات، طولانی بودن مدت زمان صدور پروانه، تجمیع پلاک ها، افزایش قیمت نهاده های ساختمانی و پایین بودن تمایل به سرمایه گذاری در این مناطق مواجه می باشد.

منبع: