معاون وزیر راه و شهرسازی: زلزله بم نشان داد نوسازی مسکن از نان شب واجب تراست

مدیرسا: به گزارش مدیرسا، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه تجربه ناگوار زمین لرزه بم با ۳۴ هزار کشته ثابت کرد که نوسازی خانه ها از نان شب واجب تر است اظهار داشت: در اولین پویش «بم سفیر نوسازی برای ایران قوی» اقدامات فرهنگی و اجتماعی بمنظور نوسازی و بهسازی در ۱۰۰ شهر و ۷۰ درصد کل بافت های فرسوده کشور صورت گرفت و این پویش هم چنان ادامه خواهد داشت.
محمد آیینی در گفت و گو گو با ایسنا اظهار داشت: بحمدالله در چالش سه روزه ی «بم سفیر نوسازی برای ایران قوی» که برای اولین بار در کشور انجام شد توانستیم در یک اقدام هماهنگ، کنش گران اصلی حوزه بازآفرینی شامل مدیران شهری، استانداران، فرمانداران، دستگاه های خدمات رسان، کارشناسان، سازندگان و ساکنان ۱۰۰ شهر کشور را در جریان آخرین اقدامات حوزه بازآفرینی شهری شامل مشوق ها و تسهیلات قرار دهیم.

تکلیف قانونی شهرداری ها در نوسازی بافت ها
وی ادامه داد: شهرداری ها به لحاظ تکلیف قانونی که برای نوسازی دارند در حقیقت شرکای اصلی ما محسوب می شوند. پس این رویداد را بر این مبنا که شهرداری ها میزبان باشند برگزار کردیم و خوشبختانه ۹۵ درصد شهرداری ها همکاری خوبی دراین زمینه داشتند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: هدف این بود تا مجموعه های مختلف در رابطه با حوزه بازآفرینی کاملا توجیه شوند که انگیزه کار جهادی پیدا کنند. این اقدام بوسیله سفیران شهر بم صورت گرفت؛ به این صورت که ۳۵ نفر از مدیران، نخبگان و مسئولان شهر بم در ۳۵ اداره کل در استانهای مختلف کشور حضور بهم رساندند و در ۱۰۰ شهر که قریب به ۷۰ درصد کار بازآفرینی در آن شهرها به انجام می رسد جلسات طولانی و مفصلی با مردم و مدیران برگزار و لزوم بازسازی و نوسازی را کاملا بیان نمودند.
آیینی تصریح کرد: سفیران بم کاری کردند کارستان. سفیران ابعاد عاطفی حادثه ی ناگوار زلزله ی بم را تشریح کردند و این هشدار را دادند که که اگر جریان بازآفرینی تسریع نشود ممکنست خدای نکرده بم دیگری اتفاق بیفتد.

مردم می توانند خانه های خودرا بوسیله مشارکت با سازندگان بازسازی کنند
وی مجموعه ی سازندگان را جامعه ی دوم هدف نوسازی و بهسازی دانست و اظهار داشت: ما معتقدیم اگر در کنار هم باشیم منابع به اندازه ی کافی وجود دارد. گاهی مردم عنوان می کنند که پول کافی یا توان پرداخت اقساط وام ها برای نوسازی خانه های خود ندارند. در این خصوص می توانند در قالب مشارکت با سازندگان از منابع بخش خصوصی بهره گیرند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به ضوابط کالبدی تشویقی نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری اشاره کرد: تاکید وزیر راه و شهرسازی این است که ما به عنوان دولت وظیفه داریم مشوق ها را ارزیابی نماییم و ابتکار ارائه دهیم. بدین سبب مشوق ها می توانند دائما به روز شوند. شهرداری ها می توانند مطابق با نیازهای شهر خودشان با هماهنگی شورای عالی شهرسازی و معماری، ابتکاراتی در بسته های نوسازی صورت دهند.

پویش نوسازی را تا آخرین شهر ادامه می دهیم
بگفته آیینی، مردم و ساکنان باید توجیه شوند که نوسازی خانه های فرسوده، ناپایدار و لرزان از نان شب واجب تر است. تعلل دراین زمینه ممکنست خدای نکرده به قیمت جان ساکنان و خانواده های آنها تمام شود. زلزله شهر بم که در سال ۱۳۸۲ رخ داد منجر به مرگ نصف جمعیت این شهر و حدود ۳۴ هزار نفر از هموطنان عزیز ما کشته شدند. هنوز هم پس از گذشت ۱۹ سال آثار روحی و روانی این حادثه در مردم بم دیده می شود.
وی با اشاره به رشد ۵۷ درصدی صدور پروانه ساختمانی در بافت های فرسوده شهر تهران طی پاییز سال جاری در مقایسه با پاییز سال قبل اظهار داشت: بسته تشویقی و حمایتی منجر به این رشد شده و امیدواریم تا آخر سال عملکرد خوبی در این عرصه داشته باشیم. ما تا آخرین شهری که در آن بافت فرسوده وجود دارد پویش نوسازی را ادامه می دهیم.

منبع: