وام نهضت مسکن ۵۰۰ میلیون تومان می شود؟

مدیرسا: درشرایطی که به سبب نوسانات بازار مصالح ساختمانی، لزوم افزایش رقم وام ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن احساس می شود، وزیر راه و شهرسازی از احتمال افزایش سقف تسهیلات این طرح به ۵۰۰ میلیون تومان آگاهی داده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، سقف تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان است که البته به قول برخی سازندگان در شهرهای اطراف پایتخت، آن چه عملا از طرف بانکها پرداخت می شود ۳۰۰ میلیون تومان است و از پرداخت متمم ۱۵۰ میلیون تومانی خودداری می کنند. باتوجه به نوسانات قیمت مصالح ساختمانی، عدم پرداخت بموقع وام در مراحل اجرای پروژه ها به کند شدن اجرای بعضی پروژه ها انجامیده است.
مبلغ تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، در کلان شهرهای بیش از یک میلیون نفر ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استانها ۳۵۰ میلیون، سایر مناطق شهری ۳۰۰ میلیون و در روستاها ۲۵۰ میلیون تومان با حداکثر مدت بازپرداخت ۱۸ سال و طول دوره مشارکت ساخت ۲ تا ۳ سال است.
امروز مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی در نشست کمیته تخصصی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با موضوع پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی درباب ساخت سالانه یک میلیون مسکن گفته است: در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر، زمین ۲۵۰ متری و در روستاها زمین ۵۰۰ متری داده می شود که این متراژ وابسته به شرایط قابل تغییر است. هم چنین با ارائه تسهیلات بانکی، ساخت و ساز تقویت می شود و افزایش خواهد یافت. انتظار می رود سقف وام از ۳۵۰ میلیون تومان تا ۵۰۰ میلیون اضافه و زمان بازپرداخت نیز اضافه شود تا قدرت مالی بالاتری به اشخاص برای ساخت و ساز داده شود.
بدین سبب گزارش، طبق برخی برآوردها در بهار امسال صرف نظر از قیمت زمین، هزینه ساخت مسکن به متری ۸ میلیون تومان رسیده و بر این اساس یک واحد ۸۰ متری حدود ۶۴۰ میلیون تومان هزینه دارد. پروژه نهضت ملی مسکن بوسیله آورده متقاضیان و تسهیلات بانکی پیش می رود که خیلی از متقاضیان توانایی لازم برای تامین آورده را ندارند. موافقت دولت و شورای پول و اعتبار با پیشنهاد بذرپاش می تواند پروژه نهضت ملی مسکن را به غلتک بیندازد.