دستمزد کارگران هفته آینده تصویب می شود؟

به گزارش مدیرسا، وزیر تعاون و رفاه اجتماعی از تعیین دستمزد کارگران تا اوایل هفته آینده اطلاع داد و اظهار داشت: تاکید ما اینست که تفاوت و تبعیضی میان کارگران و کارکنان دولت ایجاد نشود.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، دوشنبه این هفته جلسه شورایعالی کار با حضور وزیر کار و نمایندگان گروههای کارگری و کارفرمایی برگزار گردید. در این نشست کمیته دستمزد هم بالاخره گزارش هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را عرضه و رقم آنرا ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام نمود.

به گفته مقامات کارگری این عدد حاصل محاسبه گروه دولت و کارفرمایان بوده و رقمی که گروه کارگری در مورد هزینه های سبد معیشت کارگران به دست آورده اند بیشتر از این مبلغ و ۱۷ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۱۶۰ تومان بوده و اختلاف ۵ میلیون تومانی با گزارش کمیته دستمزد دارد.

مقامات کارگری معتقدند در جلسه دو روز گذشته شورایعالی کار در مورد هزینه سبد معیشت و درصد افزایش دستمزد نتیجه ای حاصل نشده و در مورد رقم سبد معیشت خانوارهای کارگری اختلاف نظر بسیاری وجود دارد.

امروز هم کمیته دستمزد شورایعالی کار به منظور بررسی و محاسبه بیشتر هزینه های سبد معیشت برگزار می گردد و درصورتیکه ارقام و اعداد مطرح شده مورد توافق طرفین قرار گیرد گروه کارگری با دست بازتری در نشست آتی شورایعالی کار شرکت خواهند کرد و چانه زنی های مزدی شکل رسمی تری به خود خواهد گرفت.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اعتقاد دارد اگر سال جاری ۱۰۰ درصد هم به حقوق کارگران اضافه نماییم و در رابطه با سبد معیشت به نتیجه نرسیم تاثیری در قدرت معیشت خانوارهای کارگری نخواهد داشت چونکه کف دستمزدی که حالا وجود دارد، عادلانه نیست و این کف باید اصلاح و منطبق با خط فقر شود.

حمید حاج اسماعیلی – کارشناس حوزه کار – هم بر این باور است این تاکتیک که در مذاکرات مزدی روی رقمی مشخص متمرکز شویم و فشار بیاوریم کارساز و شایسته نیست و با روح سه جانبه گرایی در شورایعالی کار همخوانی ندارد. باید تلاش نماییم که حداقل های معیشتی را برای کارگران تأمین و قدرت خرید آنها را حفظ نماییم.

طبق آنچه به صورت رسمی اعلام شده روز جمعه ۲۶ اسفند ماه هم شورایعالی کار تشکیل جلسه خواهد داد تا دیدگاه های گروه کارگری و کارفرمایان و دولت به یکدیگر نزدیک شود و ارقام هزینه سبد معیشت مورد پذیرش قرار گیرد، بنابر این احتمال تصویب دستمزد ۱۴۰۱ در جلسه روز جمعه دور از انتظار خواهد بود ضمن آنکه سید صولت مرتضوی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم امروز در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام نمود که تعیین دستمزد کارگران تا اوایل هفته آینده صورت خواهد گرفت و تا پایان هفته اقدامات لازم از جانب کارگروه های تخصصی دنبال خواهد شد.

به گفته وی در رابطه با تعیین حداقل حقوق دستمزد کارگری هم کمیته تعیین مصادیق جلسات مختلفی برگزار کرده و هم شورایعالی کار در هفته جاری تشکیل جلسه داده است.

وزیر کار اظهار داشت: مشترکات طرفین بالا است و چند مبحث باردیگر به کارگروه های تخصصی واگذار شده و تا پایان هفته اقدامات لازم انجام خواهد گرفت. تاکید ما اینست که تبعیض قائل نشویم و تفاوتی میان کارکنان دولت و کارگران به وجود نیاید.

منبع: