یك كارشناس حوزه كار مطرح كرد: تاکید بر شناسایی کارگران فاقد مسکن

به گزارش مدیرسا، یک کارشناس حوزه کار با تکیه بر لزوم ایجاد بانک اطلاعات جامع از افراد دارای ملک و فاقد مسکن، واگذاری زمین به کارگران را پیشنهاد کرد و اظهار داشت: شناسایی کارگران فاقد مسکن امکانپذیر است.

حمید نجف در گفتگو با ایسنا، مسکن را همچون مطالبات مهم کارگران عنوان نمود و در رابطه با راهکارهای تأمین مسکن ارزان کارگران امسال اظهار داشت: در بحث تأمین مسکن برای آحاد جامعه همچون کارگران معتقدم که باید بانک اطلاعاتی دولت در این خصوص کامل باشد، در غیر این صورت نمی توان سیاست گذاری درستی در پیش گرفت. وقتی در کلان شهری مثل تهران یک نفر صاحب چند صد خانه است و افراد زیادی را می بینیم که به حاشیه نشینی روی آورده اند، نشان داده است که عدالت اجتماعی در این حوزه وجود ندارد.

وی افزود: در تمام کشورها بحث مسکن و ساخت آن به شکل کاملا قانونمند و در فضایی شفاف صورت می گیرد بنابراین داشتن بانک اطلاعات جامع از افراد فاقد ملک و مسکن و دارای مسکن در کشور امری ضروری می باشد. ضمن آنکه کارگران فاقد مسکن را میتوان از راه سازمان تأمین اجتماعی به سادگی شناسایی کرد و کسانی که خانه به نامشان ثبت شده هم مشخص هستند.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: بیشتر از ۷۰ درصد برج ها در مناطق شمالی تهران خالی از سکنه هستند و این برج ها توسط طبقات مرفه ساخته شده اند، در حالیکه صاحبان همین برج ها برای فروش و اجاره واحدها گرفتار مشکل هستند چون طبقات متوسط و ضعیف قادر به اجاره این املاک هم نیستند چه برسد به این که این خانه ها را خریداری کنند.

نجف با اشاره به اینکه در بحث تأمین مسکن کارگران باید کاری کرد که امید در دل کارگران زنده شود، اظهار داشت: یکی از راهکار ها می تواند این باشد که به کارگران زمین بدهیم. حتی اگر بحث مصالح ساختمانی در بین باشد وقتی فرد بداند زمینی در اختیار دارد که می تواند دیوار به دیوار و آجر به آجرش را خودش بسازد، این یک دلگرمی بزرگ است و در نهایت آنرا می فروشد و خانه ای برای خانواده اش می خرد.

وی با یادآوری دریافت مالیات از خانه های خالی از سکنه این سوال را عنوان نمود که چنین طرح هایی در اجرا تا چه میزان موفق بودند و چقدر از محل دریافت مالیات خانه های خالی از سکنه عاید شد؟

این کارشناس حوزه کار، کارگران را سربازان خط شکن تولید توصیف کرد و اظهار داشت: اگر انگیزه لازم برای کار در کارگران وجود نداشته باشد، نمی توان به قله های خودکفایی رسید بنابر این صرفنظر از مسایل معیشتی باید برای مسکن و صاحبخانه شدن کارگران هم چاره ای اندیشید.

نجف به مبحث وام های مسکن هم اشاره نمود و اظهار داشت: اگر یک فرد عادی بخواهد خانه ای در یک منطقه معمولی بخرد، دستکم ۴ تا ۵ میلیارد تومان باید هزینه کند. حتی یک مدیر فاقد مسکن با درآمد ماهی ۵۰ میلیون تومان هم باید ۱۰۰ ماه پس انداز کند تا بتواند این خانه را بخرد. اگر وام بگیرد، سقف این وام در نهایت ۵۰۰ میلیون تومان است چون وام یک میلیارد تومانی نداریم و اگر به فرض یک میلیارد تومان وام و تسهیلات دریافت کرده باشد، باز هم باید ۴ میلیارد تومان دیگر را خودش بگذارد. بنابر این خرید خانه نه فقط برای کارگران و طبقات پایین بلکه برای طبقات متوسط به بالا و فاقد مسکن هم امروز به یک آرزو تبدیل گشته است.

به گفته وی افراد به امید خانه دار شدن سالها پس انداز کرده و وام های مختلف می گیرند ولی زمانی نقدینگی لازم را به دست می آورند که قیمت خانه یا ملک بر مبنای تورم روز تغییر کرده است.

منبع: